Jak wyglądają studia na drugim stopniu?

Studia drugiego stopnia pozwalają wyspecjalizować się w wybranej dziedzinie i zyskać kompetencje cenne w życiu zawodowym. Czy warto się na nie zdecydować? I czy lepiej wybrać ten sam kierunek studiów, co na pierwszym stopniu, czy inny? O to wszystko zapytaliśmy studentów, którzy za kilka miesięcy skończą studia drugiego stopnia albo obronę pracy magisterskiej mają już za sobą.

 

Co dają studia drugiego stopnia?

Dla Mai Barańskiej, studentki ostatniego roku Biotechnology w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, studia drugiego stopnia są pomocne w pogłębianiu wiedzy, ale mają też inny plus. – Pozwalają po raz kolejny wyjechać na Erasmusa, a to bezcenna okazja, by uczyć się w międzynarodowym środowisku i poznawać rozwiązania, stosowane w innych krajach – wyjaśnia Maja.

Karina Rejs, studentka Management and Production Engineering, skorzystała z takiej możliwości. Obecnie odbywa staż, który jest realizowany we Francji i w Niemczech. Wyjazd zagraniczny nie był jednak głównym powodem podjęcia decyzji o studiach drugiego stopnia. –  Opierałam się na analizie rynku pracy, który niejednokrotnie wymaga tytułu magistra. Jest to szczególnie istotne na rynku technologii biomedycznych oraz w przypadku aplikowania na stanowiska kierownicze – mówi  Karina.

 

Dla Stefana Cichosza studia drugiego stopnia były tak udane, że postanowił zostać na kolejnym stopniu: – To nie była jedynie okazja do poszerzenia wiedzy, czy zdobycia kolejnego tytułu przed nazwiskiem, tym razem bez kropki, ale możliwość wyspecjalizowania się w jednej dziedzinie. Trzeba się rozwijać, a kto z nas nie chciałby zostać ekspertem?

- Poza praktyczną wiedzą, studia drugiego stopnia na Politechnice Łódzkiej dają również możliwość nawiązania nowych znajomości oraz zdobycia wiele motywacji do działania – dodaje Dominik Banat. Ta motywacja zaprowadziła go na studia doktoranckie.

 

Kontynuacja studiów pierwszego stopnia czy nowy kierunek?

Każdy, kto zdecyduje się na naukę na studiach drugiego stopnia, stoi przed dylematem wyboru kierunku. Dla Natalii Koprowskiej, która na drugim stopniu kontynuuje wzornictwo, wybór tego samego kierunku studiów dowodzi prawdziwej pasji: - Uważam, że jeżeli ktoś lubi swój kierunek i chce w przyszłości pracować w zawodzie związanym ze swoim kierunkiem studiów, to bezwzględnie powinien się zdecydować na kontynuację nauki na drugim stopniu. Studia drugiego stopnia dają możliwość poszerzenia swojej wiedzy i zdobycia kompetencji w specjalistycznych zagadnieniach - wyjaśnia Natalia. 

Maja Barańska na drugim stopniu wybrała dokładnie ten sam kierunek, co na pierwszym. Gdyby miała raz jeszcze podejmować tę decyzję, zrobiłaby inaczej. – Z własnego doświadczenia  podpowiem, że lepiej wybrać kierunek pokrewny, ale nie identyczny z tym ze studiów pierwszego stopnia. Na moim kierunku studiów pierwszy rok składał się z tych samych laboratoriów, co ostatni semestr studiów inżynierskich. To na pewno ułatwia wdrożenie się osobom, które przyszły po innym kierunku, ale dla mnie to było powtórzenie wiadomości – wyjaśnia Maja. – Zmieniając kierunek na drugim stopniu, można zyskać więcej nowej wiedzy.      

Z kolei Stefan Cichosz był zadowolony z kontynuacji nanotechnologii na drugim stopniu: - Muszę przyznać, że dowiedziałem się wielu nowych rzeczy. Niekiedy było to jedynie rozwinięcie znanego mi już wcześniej zagadnienia, ale częściej był to jednak kompletnie nowy materiał. Wiązało się to oczywiście z dużą ilością pracy z mojej strony, ale z pewnością nie żałuję tych godzin spędzonych nad notatkami. Wiedziałem, że jest mi to potrzebne i teraz widzę, że faktycznie było. Mam też wrażenie, że studia magisterskie były bardziej nastawione na praktyczne wykorzystanie wiedzy, bo podstaw zdążyliśmy się już nauczyć na pierwszym stopniu.

 

Dobrym rozwiązaniem dylematu „stary czy nowy kierunek” jest przyjęcie klucza zawodowego. – Jeszcze przed obroną pracy inżynierskiej rozpoczęłam pracę w zawodzie jako technolog w firmie dziewiarskiej – opowiada Milena Michałek, studentka włókiennictwa. – Dzięki temu wiedziałam, jaką dziedzinę chciałabym zgłębić na studiach drugiego stopnia. Wybrałam specjalizację, która pokrywa się z moją pracą zawodową i teraz jestem cenionym pracownikiem w zakładzie. Według mnie, studia magisterskie, porównując je z inżynierskimi, uczą logicznego myślenia na bazie posiadanej wiedzy. Praktykuje się rozwiązywanie problemów, szukając odpowiedzi na pytanie "dlaczego?" oraz poprzez tworzenie symulacji – dodaje.

Studia drugiego stopnia na tym samym kierunku umożliwiają nie tylko pracę zawodową. Można znaleźć czas również na działalność w kołach naukowych, Samorządzie Studenckim czy rozwój sportowy. Dowodzą tego studenci, którzy potęgują swoje możliwości na Politechnice Łódzkiej

 

Poznaj nasz kampus