PŁ w czołówce zestawienia najchętniej wybieranych uczelni w Polsce

Wg najnowszego zestawienia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Politechnika Łódzka jest 5. najchętniej wybieraną uczelnią przez kandydatów na studia w 2018/2019 roku. Studia i uczelnie techniczne są nadal najbardziej popularne wśród maturzystów, a 5 sposród naszych kierunków studiów znalazło się w pierwszej 10-ce najbardziej obleganych kierunków w Polsce.

Najwięcej maturzystów aplikowało w tym roku na informatykę, było to aż 42 tys. osób. Na drugim miejscu, jeśli chodzi o popularność kierunków znalazło się zarządzanie (ponad 24 tys. osób wybrało ten kierunek). Dalej znalazły się takie kierunki jak: psychologia, ekonomia i prawo. Spośród kierunków oferowanych przez Politechnikę Łódzką, w pierwszej dziesiątce popularności znalazły się jeszcze: automatyka i robotyka budownictwo oraz logistyka. Niemniej popularne okazały się mechanika i budowa maszyn oraz zarządzanie i inżynieria produkcji, które w zestawieniu znalazły się na 11 i 13. miejscu.

W tegorocznej rekrutacji na studia przyjęto 416 153 osoby, jak informuje Ministerstwo. Dane pochodzą z uczelni objętych nadzorem przez resort. Na studia stacjonarne I stopnia przyjęto niewiele ponad 300 tys. osób, a na studia II stopnia ponad 110 tys. młodych ludzi. Znaczna część przyjętych na studia wybrała publiczne szkoły wyższe (ponad 300 tys.).

Wg Ministerstwa, w rekrutacji na studia w roku 2018/2019 zestawienie uczelni najczęściej wybieranych przez kandydatów (w przeliczeniu– cztery i więcej zgłoszeń na jedno miejsce) na studia stacjonarne I stopnia i jednolite studia magisterskie wygląda następująco:

1. Politechnika Gdańska 8,8
  2. Politechnika Warszawska 7,2
  3. Politechnika Poznańska 6,9
  4. Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu 6,0
  5. Politechnika Łódzka 5,7
  6. Uniwersytet Warszawski 5,0
  7. Akademia Wychowania Fizycznego we Wrocławiu 4,2
  8. Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie 4,1
  9. Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach 4,1
  10. Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie 4,1
  11. Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie 4,0

Więcej szczegółów dotyczących raportu MNiSW znajduje się na stronie internetowej.

Źródło: https://www.gov.pl