Nowe kierunki studiów II stopnia na PŁ

Zimowa rekrutacja na studia II stopnia zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią kluczowy moment wyboru kierunku studiów. Politechnika Łódzka przygotowała dla Was dwa nowe kierunki, które warto wziąć pod uwagę w planowaniu studiów magisterskich.

 

Materiały i technologie


To propozycja z Wydziału Mechanicznego, która pomoże Ci zdobyć kompetencje w technologii wytwarzania i kształtowania materiałów z uwzględnieniem jego przeznaczenia. Studenci tego kierunku będą przygotowywani do tworzenia ekspertyz dotyczących przyczyn niszczenia oraz zużycia materiałów. Zyskają także umiejętności niezbędne do kierowania procesami przetwarzania i doskonalenia materiałów.


 - Nauka o materiałach umiejętnie łączy piękno z użytecznością, intuicję z logiką, teorię z praktyką, a także mikroświat atomu z makroświatem konstrukcji. W czasie studiów studenci zdobędą wiedzę i umiejętności dzięki realizacji kilku projektów z różnych obszarów inżynierii materiałowej – m.in., druku 3D, inżynierii powierzchni oraz biomateriałów. Chcemy, aby absolwenci tego kierunku prowadzili twórcze prace rozwojowe w obszarze inżynierii i technologii materiałowych z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w tej dziedzinie – mówi prof. dr hab. inż. Jacek Sawicki, przewodniczący rady kierunku materiały i technologie.


Nowy kierunek pozwoli zyskać wiedzę na temat nietypowych wymagań konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a także zdobyć specjalistyczne kompetencje projektowe w zakresie procesów technologicznych. Absolwenci będą tworzyć ekstremalnie wytrzymałe materiały do budowania samolotów wojskowych i cywilnych oraz rakiet i satelitów, tworzyć materiały do energetyki jądrowej, a także implantów o wysokiej biozgodności.


Więcej na temat nowego kierunku można przeczytać na stronie opisu kierunku.

 

Inżynieria procesów przemysłowych

Inżynierowie procesowi opracowują i udoskonalają procesy produkcyjne w branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i biotechnologicznej. Swoją wiedzę mogą wyspecjalizować na kierunku Inżynieria procesów przemysłowych. Na studiach magisterskich zdobędą unikalny zestaw kompetencji, który pozwoli im realizować projekty, łączące różne dziedziny nauki.


- Inżynieria procesów przemysłowych jest kierunkiem studiów z dziedziny inżynierii chemicznej - dyscypliny naukowej zajmującej się procesami produkcyjnymi. Projektowanie oraz optymalizacja produkcji przemysłowej wymaga specjalistycznych umiejętności oraz znajomości najnowszych technologii, ze szczególnym uwzględnieniem ochrony zasobów, środowiska naturalnego i bezpieczeństwa procesowego. Osób z taką wiedzą poszukują firmy z branży przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego czy spożywczego. Zestaw niezbędnych kompetencji w powyższym zakresie mogą zdobyć jedynie studenci kierunku inżynieria procesów przemysłowych. Inżynier procesowy jest kluczową osobą w każdym przedsiębiorstwie produkcyjnym – wyjaśnia dr hab. inż. Maciej Jaskulski, profesor uczelni, przewodniczący rady kierunku Inżynieria procesów przemysłowych.


Więcej na temat nowego kierunku można przeczytać na stronie opisu kierunku.

Przypominamy, że rekrutacja na nowe kierunki studiów rusza już 29 stycznia 2024 r.

Poznaj nasz kampus