Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska
Zdjęcie w tle
Kobieta stoi przy urządzeniu w laboratorium.

Inżynieria procesów przemysłowych

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Brak rekrutacji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Postęp technologiczny oraz wyzwania ekonomiczne i środowiskowe prowadzą do intensyfikacji procesów wytwórczych. Zmiany te są możliwe dzięki wiedzy i doświadczeniu inżynierów procesowych, którzy posiadają umiejętności pozwalające na opracowanie i udoskonalenie procesów produkcyjnych, m.in. w branży farmaceutycznej, spożywczej, chemicznej i biotechnologicznej. Celem studiów magisterskich na kierunku Inżynieria procesów przemysłowych jest zdobycie unikalnego zestawu kompetencji charakteryzujących inżyniera procesu XXI wieku - specjalisty realizującego ambitne projekty o interdyscyplinarnym charakterze. Student zyskuje umiejętności projektowania i nadzorowania procesów oraz systemów produkcyjnych, a także przygotowanie do samodzielnego rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z dziedziny inżynierii chemicznej, procesowej i bioprocesowej, budowy urządzeń i instalacji dla przemysłu wykorzystującego katalizatory i dla ochrony środowiska. Jest przygotowany, aby efektywnie współpracować z zespołem w ramach systemów zarządzania oraz odpowiadać na wyzwania gospodarki obiegu zamkniętego oraz otwartego na nowe rozwiązania technologiczne.  

    Studia na kierunku inżynieria procesów przemysłowych przeznaczone są dla absolwentów szkół wyższych posiadających co najmniej tytuł inżyniera po kierunkach w obszarze nauk ścisłych, technicznych i przyrodniczych. Program studiów zawiera kilka spójnych tematycznie bloków dostosowanych do wymagań i zapotrzebowania ze strony przemysłu, umożliwiających świadome kształtowanie indywidualnej ścieżki rozwoju studenta. Zajęcia prowadzone są z wykorzystaniem metod kształcenia wspierających rozwój kluczowych kompetencji inżynierskich poszukiwanych w przemyśle. Studia przygotowują do pracy w zespołach badawczych i rozwojowych, zwłaszcza dotyczących innowacji technologicznych oraz organizacyjnych. Umożliwiają zawodowe przygotowanie magistrów inżynierów-specjalistów inżynierii procesowej, którzy są kreatywni i wykazują dużą zdolność adaptacji na rynku pracy przy poszukiwaniu zatrudnienia.

    Program studiów dostępny jest na stronie.

    Opinie absolwentów

    Bardzo chwalę sobie uczestnictwo w kole naukowym "Oktan". Pragnę zachęcić do przykładania szczególnej wagi do tego typu aktywności dodatkowych, gdyż przyszli pracodawcy traktują je jako jeden z kluczowych czynników przy zatrudnieniu.

    marcin_galamon_abslowent__0.jpg
    mgr inż. Marcin Gałamon - Procter&Gamble, Gillette Poland International Sp. z o.o.

    Kompetencje, które zyskasz

    Inżynieria procesowa
    Technologie energetyczne
    Mechanika
    Automatyka
    Informatyka
    Nanotechnologia

    O Tobie

    Inżynieria procesów przemysłowych to szeroka dyscyplina naukowa zajmująca się przetwarzaniem surowców w użyteczne produkty, poprzez opracowywanie nowoczesnych technologii oraz ulepszanie istniejących procesów, ze szczególnym naciskiem na ochronę zasobów, środowiska naturalnego i bezpieczeństwo procesowe. Dzięki ukończeniu studiów na tym kierunku staniesz się “inżynierem uniwersalnym”, łączącym wiedzę i umiejętności praktyczne z wielu dziedzin: inżynierii chemicznej, inżynierii bioprocesowej i biochemicznej, nanotechnologii, biotechnologii, inżynierii środowiska, technologii chemicznej i in. Jako absolwent będziesz miał możliwość podjąć pracę zarówno w biurach projektowych i przemysłowych placówkach badawczo-rozwojowych, jak i w zakładach produkcyjnych i handlowo-produkcyjnych w różnych gałęziach przemysłu przetwórczego, m.in. w przemyśle chemicznym, rafineryjnym i farmaceutycznym, przetwórstwa tworzyw, przy produkcji odnawialnych surowców energetycznych i w inżynierii środowiska. Dzięki wyselekcjonowanym przedmiotom na poszczególnych specjalnościach będziesz wykwalifikowanym specjalistą, pośredniczącym między lekarzami a inżynierami i technologami zajmującymi się projektowaniem leków, diagnostyki medycznej i sprzętu medycznego, np. pośredniczącym między lekarzami a inżynierami i technologami zajmującymi się projektowaniem leków, diagnostyki medycznej i sprzętu medycznego.  

    Praktyki

    Praca po studiach

    • inżynier procesowy w branżach przemysłu chemicznego, farmaceutycznego, kosmetycznego czy spożywczego,
    • inżynier produkcji/technolog,
    • inżynier jakości,
    • inżynier produkcji,
    • projektant instalacji przemysłowych,
    • naukowiec w centrum badawczo-rozwojowym.