Informatyka i ochrona środowiska. Nowe wyzwania - nowe umiejętności

Katastrofy ekologiczne, mające miejsce w ostatnich latach w kraju i na świecie, niosły ze sobą ryzyko zagrożeń dla ludności cywilnej i środowiska. W historii pojawiały się awarie nuklearne: jak chociażby ta w Czarnobylu w 1986 r, Fukushimie w 2011 roku, pożary składowisk odpadów w różnych miejscach w Polsce, czy awaria systemu oczyszczalni ścieków w stolicy blisko dwa lata temu. Prognozowanie i rozwiązywanie problemów środowiskowych to zadanie dla specjalisty do spraw zarządzania ryzykiem lub zarządzania kryzysowego. Skąd czerpać wiedzę i doświadczenie, aby zostać takim specjalistą?

Historia nas uczy…

Kiedyś największą skarbnicę wiedzy dawały zaistniałe sytuacje zagrożeń, jakie pojawiły się w historii w ostatnim 100- leciu. Dopiero pojawienie się przypadku zagrożenia uczyło nas, jak mierzyć poziom czynnika szkodzącego i jak przewidywać jego skutki. Ochrona życia i zdrowia oraz przeciwdziałanie poważnym zagrożeniom środowiska ma zawsze najwyższy priorytet, bez względu na koszt finansowy, czy nakład środków.

Nowe wyzwania…

Obecnie tę podstawową wiedzę o zagrożeniach uzupełniają szybkie technologie, dostępy do baz, symulacje komputerowe, uczenie maszynowe, sieci neuronowe. Specjaliści pracujący w centrach zarządzania kryzysowego, specjaliści z zakresu ochrony środowiska muszą posiadać interdyscyplinarną wiedzę zarówno dotyczącą środowiska naturalnego, jak i umiejętności programowania oraz symulowania zjawisk. W każdym przypadku niezbędna jest wiedza o typowych procesach występujących w środowisku jak i tych, które w marginesie typowości się już nie mieszczą, a w związku tym wymagają podjęcia stosownych działań. Dlatego idąc z duchem wyzwań i zapotrzebowań na rynku pracy wrażane są z coraz większym powodzeniem studia interdyscyplinarne, które od pierwszego roku wprowadzają w świat z pogranicza dwóch lub kilku dziedzin.

Nowe umiejętności

Specjaliści z Politechniki Łódzkiej od lat podejmowali się ekspertyz, badań jakościowych , czy ilościowych szeregu niebezpiecznych substancji dostarczanych do środowiska, badań procesów technologicznych generujących zagrożenia lub generowanych przez samą naturę w postaci chociażby suszy. Politechnika Łódzka od szeregu lat ściśle współpracuje z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz innymi instytucjami związanymi z szeroko pojętą ochroną środowiska i ludzi, m.in. Centralnym Laboratorium Ochrony Radiologicznej. Dotychczasowa współpraca dotyczyła głównie badań, jednak zapotrzebowanie rynku pracy na specjalistów z obszaru ochrony środowiska, chemii i informatyki zaowocowały przełożeniem tych wypracowanych doświadczeń na grunt edukacji młodych specjalistów. Od 2020 roku wśród kierunków studiów dostępnych na Politechnice Łódzkiej pojawiła się informatyka w ochronie środowiska. Ten nowy interdyscyplinarny kierunek, będący połączeniem kilku różnych dyscyplin naukowych, jest odpowiedzią na nowe potrzeby środowiskowo-gospodarcze.

Co dalej?

Okres zmagań z pandemią obnażył zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu oceny ryzyka, prognozowania, zarządzania i oceny skutków zdrowotnych. Za kilka lat Polskę czeka transformacja energetyczna: to nowe wyzwania i zapotrzebowania na specjalistów, którzy oceniać będą wpływ konkretnych działalności na ludność i środowisko, którzy będą budować infrastrukturę i nią zarządzać. Nowe źródła energii, nowe zagrożenia to nowa wiedza i umiejętności dla specjalistów. Już dziś bądźmy otwarci na interdyscyplinarność, to zwiększa szanse na lepsze działania i pewniejszą ochronę zdrowia i środowiska.

 

Magdalena Długosz-Lisiecka

Poznaj nasz kampus