Ścieżki kariery po PŁ - firma MCKB S.A.

MCKB S.A. jest łódzką firmą budowlaną z ponad trzydziestoletnią historią. – Wszystko zaczęło się od decyzji trzech absolwentów Politechniki Łódzkiej - Piotra Grabowicza, Krzysztofa Gromka i Karola Midela, którzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce – wspomina Piotr Grabowicz, prezes i współzałożyciel MCKB, absolwent kierunku budownictwo na Wydziale Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska.

- Pod koniec lat osiemdziesiątych postanowiłem wraz z przyjaciółmi z politechniki założyć kilkuosobową firmę budowlaną. Okres transformacji był bardzo trudny dla gospodarki i branży budowlanej, ale udało się. Nasze pierwsze zlecenia to były prace remontowe w bankach, szpitalach, szkołach i prywatnych domach – kontynuuje Piotr Grabowicz. – Gdyby historia powstania naszej firmy rozgrywała się po drugiej stronie Atlantyku, byłby to typowy przykład "american dream". Nauka biznesu na własnych błędach, praca po kilkanaście godzin dziennie, uzupełniana na bieżąco fachową wiedzą z zarządzania przedsiębiorstwem, ale też niezwykła determinacja i parcie do przodu – wszystko to sprawiło, że dzisiaj, po 30 latach, konkurujemy z sukcesem na rynku budowlanym z największymi firmami, niejednokrotnie o zasięgu globalnym.

Firma MCKB S.A. jest zbudowana na szacunku dla klientów, partnerów i dostawców, ale przede wszystkim dla pracowników, których większość jest absolwentami Politechniki Łódzkiej. Na 85 pracowników firmy 48 ukończyło PŁ.

- Politechnika Łódzka jest integralną częścią tkanki naszej firmy. Wielu praktykantów, którzy przychodzą od lat do nas na staże lub praktyki, zostało z nami i kontynuuje karierę w budownictwie. Większość z nich szybko nabiera doświadczenia, uzyskuje uprawnienia budowlane i staje się częścią wysoko wykwalifikowanej kadry w swoich dziedzinach. Każdy z naszych projektów to nie tylko wyzwanie techniczne i organizacyjne, ale przede wszystkim olbrzymia satysfakcja i współpraca w doborowym zespole. Bardzo cenimy współpracę z Politechniką Łódzką i staramy się być obecni w życiu studentów. Jesteśmy zapraszani na gościnne wykłady, a ze swojej strony zapraszamy studentów na nasze budowy, aby mogli zobaczyć, jak w rzeczywistości wygląda praca inżyniera – dodaje Piotr Grabowicz.

Założyciele firmy są nie tylko absolwentami łódzkiej politechniki, ale też łodzianami od pokoleń. Na wybór Łodzi jako siedziby głównej wpłynęły nie tylko przesłanki natury osobistej, ale również fakt, że w ostatnich latach Łódź znacząco poprawiła swój wizerunek oraz pozycję biznesową i jest jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce i w Europie.