Pokazy naukowe dla uczniów szkół srednich

Inspirujące zajęcia, prowadzone przez pracowników Politechniki Łódzkiej w ramach Festiwalu Naukowego E(x)plory 2020, są dostępne dla wszystkich, którzy pragną przeżyć naukową przygodę. Warsztaty, wykłady i pokazy naukowe mogą stać się cenną pomocą podczas lekcji oraz szansą na rozwój własnych zainteresowań w wolnym czacie. Materiały przygotowane zostały z myślą o uczniach szkół średnich. 

Oferta zajęć przygotowanych przez pracowników Politechniki Łódzkiej jest bardzo szeroka. Oto propozycje Politechniki Łódzkiej:

Czy DNA da się zobaczyć i ocenić jego wielkość? Okazuje się, że tak! A jak tego dokonać, zaprezentuje dr inż. Aleksandra Twarda-Cłapa w pokazie "DNA staje się widoczne". Młodzi odkrywcy praw nauki poznają technikę elektroforezy DNA, prosto z laboratoriów Politechniki Łódzkiej.

Podział obiektu na dwie lub cztery części to błahostka. Ale jak dokonać podziału na trzy części tak, aby nikt nie poczuł się urażony? Dr inż. Jakub Szczepaniak, prof. PŁ w swoim wykładzie "Dzielenie" opisze historię prób konstrukcji sprawiedliwego podziału i przedstawi kilka przykładów, ilustrujących zalety i wady różnych strategii stosowanych przy podziałach proporcjonalnych.

Jeżeli myślicie, że beton jest tylko zwykłym, szarym materiałem, to jesteście w błędzie! Uczestnicząc w pokazie "Beton w pigułce", dowiecie się, ile ten popularny materiał skrywa tajemnic. Na Waszych oczach dr inż. Dalia Bednarska, dr inż. Alicja Wieczorek i dr inż. Michał Gołdyn będą poddawać beton różnym próbom, od mniej do bardziej destrukcyjnych. Sprawdźcie, ile wytrzyma prawdziwy beton.

O tym, że ścieki miejskie pełne są zanieczyszczeń, wie każdy. Ale jak wygląda proces ich oczyszczania? Dr Jarosław Domański wraz z zespołem w wykładzie „Oczyszczanie ścieków metodą osadu czynnego” uchyli rąbka tajemnicy i pokaże procesy, które zwykle odbywają się w zamkniętych przestrzeniach oczyszczalni ścieków.

Pojęcie nieskończoności na trwałe zapisało się w życiu człowieka. I choć nie mamy nieskończenie wielu przyjaciół, samochodów, ani nie dysponujemy nieskończenie dużymi zasobami finansowymi, to nieskończoność nas fascynuje, nawet jeśli nie jesteśmy matematykami. Dr Marek Małolepszy, prof. PŁ w wykładzie "Tajemnice nieskończoności" opowie o zadziwiających wynikach matematycznych z pogranicza nauki i fantazji.

Materiały dostępne są pod linkiem https://www.youtube.com/playlist?list=PLYSoP_EqvBSoZINM3Sc64vIAjZEhqKf3O

Regionalny Festiwal Naukowy E(x)plory w Łodzi odbył się 9 października 2020 r.

 

Poznaj nasz kampus