Papiernictwo i poligrafia - rekomenduje Dawid Jaskuła

Papiernictwo i poligtrafia - zapytaj Dawida Jaskułę

Tajemnice papieru i najnowsze technologie druku. O studiach na kierunku papiernictwo i poligrafia opowiada student Dawid Jaskuła.

 

Wybrałem papiernictwo i poligrafię, ponieważ…

…będąc jeszcze w technikum postanowiłem pójść do pracy. Trafiłem do zakładu produkującego kartki okolicznościowe, w którym miałem okazję poznać podstawy poligrafii oraz odwiedzić kilka zaprzyjaźnionych zakładów. W trakcie pracy zrozumiałem, że to jest branża, w której chciałbym pracować. Wybierając kierunek studiów nawet, nie rozważałem innego wyboru. Musiała to być poligrafia. Nie ukrywam, że trochę mnie przerażało nieznane mi dotąd papiernictwo, lecz w trakcie studiów, gdy zacząłem poznawać produkcję papieru, zrozumiałem, że nie ma czego się bać. W trakcie studiów uświadomiłem sobie, że papiernictwo chyba było mi pisane, bo już jako dziecko zadawałem sobie pytanie, dlaczego papier toaletowy jest mięciutki, skoro jest zrobiony z drzew, które są bardzo twarde.

Studia na kierunku papiernictwo i poligrafia …

… pozwalają zdobyć bardzo przekrojową wiedzę. Student tego kierunku musi poradzić sobie zarówno z mechaniką, jak i chemią, niestraszna mu biologia i fizyka, a nawet musi odrobinę zagłębić się w geografię, by wiedzieć na jakich terenach rosną lasy iglaste, a na jakich liściaste. Wiadomo, nie da się być ekspertem od wszystkiego, dlatego po trzecim semestrze do wyboru są dwie specjalizacje. Jedna skupia się na technologii papiernictwa i poligrafii, zaś druga na budowie i eksploatacji maszyn wykorzystywanych w tych branżach.

Warto studiować papiernictwo i poligrafię, ponieważ ….

… są to branże bardzo przyszłościowe, nowoczesne i brakuje w nich specjalistów, co oznacza, że nie ma problemu z pracą po tym kierunku. Jest to kierunek, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas zajęć panuje niemal rodzinna atmosfera, co powoduje, że chce się chodzić na uczelnię. Papiernictwo i poligrafia jest unikatowym kierunkiem, dzięki temu wykładowcy mają bardzo bliski kontakt z przemysłem. Wiedza przekazywana na zajęciach jest zatem poparta praktyką.

W wolnym czasie…

… zajmuję się moją pasją, czyli papiernictwem. Mówię poważnie. Papier jest bardzo ciekawym surowcem, potrafi zaskoczyć swoją wytrzymałością, lecz wystarczy tylko woda i staje się bezużyteczny. Gdy nie rozmyślam o nowoczesnych konstrukcjach maszyn papierniczych lub nowych zastosowaniach papieru lubię oglądać filmy, zwiedzać nowe miejsca oraz spędzać czas ze znajomymi. Studia na papiernictwie i poligrafii dają wystarczająco dużo czasu wolnego, by robić to, co się lubi.

Najbardziej na moim kierunku cenię sobie…

… przekrojowość przekazywanej wiedzy. Jestem osobą, która ciągle zadaje sobie pytanie, jak działa otaczający mnie świat. Poprzez to, że kierunek jest przekrojowy mam możliwość poznać podstawy fizyki, chemii, biologii oraz matematyki. Nie jest to jakiś ogromy poziom wiedzy, ale wystarczający by poradzić sobie w życiu i chociaż trochę zrozumieć świat i w przyszłości potrafić swojemu dziecku wytłumaczyć, czemu niebo jest niebieskie, a trawa zielona.

Po studiach…

… planuję pracować na stanowisku technologa lub otworzyć własną działalność gospodarczą w branży papierniczej lub poligraficznej. Chciałbym także w przyszłości wymyśleć unikatowy wyrób z papieru, który zmieni życie ludzi. Jak widać planów mam wiele, lecz dzięki temu, że studia na kierunku papiernictwa i poligrafii są prowadzone z dużą dbałością o wiedzę praktyczną studentów, wiem o tym, że niezależnie na jakim stanowisku przyjdzie mi pracować i tak będę w stanie dołożyć chociaż małą cegiełkę do budowania branży papierniczej lub poligraficznej.

 

 

 

Poznaj nasz kampus