Nowy kierunek w PŁ - inżynieria wzornictwa przemysłowego

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstliów - nowe logo

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów uruchamia w najbliższej rekrutacji nowy kierunek studiów - inżynierię wzornictwa przemysłowego.

Jest to kierunek dla osób posiadających zdolności plastyczne, wyobraźnię przestrzenną, lubiących tworzyć i konstruować innowacyjne produkty, a także ciekawych świata i chcących badać oraz przewidywać zachowania konsumentów. Studenci będą uczyć się specyficznego projektowania, czyli tworzenia form nowych produktów ze świadomością uwarunkowań natury technicznej, użytkowej, społecznej, czy wreszcie ekonomicznej. Da to ogromną szansę zaistnieć na rynku pracy młodym, kreatywnym twórcom projektującym wyroby przemysłowe.

Jak informują twórcy kierunku, współczesny design wymaga nie tylko zdolności manualnych, ale też kompetencji inżynierskich. Przygotowali więc program kształcenia w oparciu o przedmioty i zagadnienia z wielu dziedzin nauki, m.in.:

• innowacyjne materiałoznawstwo,
  • optymalizacja konstrukcji,
  • przemysłowe techniki wytwarzania,
  • badanie zachowania konsumentów i działania konkurencji,
  • podstawy ekonomii, zarządzania i marketingu,
  • zajęcia z rysunku, malarstwa, rzeźby,
  • zajęcia z doskonalenia technik fotografii, budowy makiet, modeli i prototypów,
  • historia wzornictwa i sztuki najnowszej.

Absolwenci IWP będą wyposażeni w umiejętności zarządzania zespołem projektowym, własnością intelektualną i finansami firmy projektowej. Będą mogli projektować produkty i opakowania, prowadzić prace badawczo-rozwojowe, analizować trendy i zachowania konsumentów, jak również kreować nowe marki i brandy.

W rekrutacji na IWP bierzemy pod uwagę wyniki z matury z matematyki oraz języka obcego. Każdy kandydat na ten kierunek musi także wziąć udział w obowiązkowym sprawdzianie uzdolnień plastycznych.