Inżynieria środowiska - rekomenduje Adrian Wulkiewicz

Drodzy maturzyści i przyszli studenci Politechniki Łódzkiej! Nazywam się Adrian Wulkiewicz. Jestem studentem trzeciego roku studiów inżynierskich na kierunku inżynieria środowiska na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Dziś opowiem Wam, jak wyglądają studia, które spełniają moje marzenia.

Dlaczego te studia?

Odkąd sięgam pamięcią zawsze chciałem robić w życiu coś więcej niż uczyć się suchych faktów. Od zawsze też ciągnęło mnie w stronę matematyki i chemii. Na PŁ uczę się o nowych technologiach środowiskowych i to w jednym z najnowocześniejszych laboratoriów w Europie. To właśnie w LabFactor PŁ mam możliwość przeprowadzać badania na najwyższym poziomie.

Co odkryłem na studiach?

Po pierwszym roku studiów wiedziałem, że jeśli będę przykładał się do nauki, otworzą się przede mną szerokie możliwości rozwoju. Studia na inżynierii środowiska oprócz wiedzy i dyplomu dają także możliwość zdobycia uprawnień budowlanych w wielu specjalnościach: konstrukcyjno–budowlanej oraz instalacyjnej w zakresie OZE, sieci i instalacji oraz urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych. Dzięki takim kwalifikacjom można pracować przy projektowaniu nowoczesnych budynków. Możemy też projektować nowoczesne instalacje sanitarne, klimatyzacyjne, gazociągi i wiele innych. A jeśli ktoś nie lubi pracy stacjonarnej, może działać w terenie, na przykład przy pobieraniu próbek do analiz.

Jak wyglądają studia?

Pierwsze semestry przygotowują młodych adeptów do zrozumienia i rozwiązania problemów, z którymi będą się musieli się zmierzyć w kolejnych semestrach. Zajęcia prowadzone są przez ekspertów, którzy na każdym kroku służą pomocą. W ciągu kolejnych lat student uczy się projektowania, użytkowania programów niezbędnych do pracy studenta czy rozwiązywania problemów inżynieryjnych. Może także korzystać z wielu możliwości rozwijania własnych zainteresowań dzięki licznym kołom naukowym, działającym na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Ja należę do Studenckiego Koła Naukowego „Oktan”, gdzie tworzymy niesamowite projekty, takie jak Chemcar, czyli pojazd napędzany reakcją chemiczną nie będącą reakcją spalania.

Studia i sport

Uczelnia wspiera nie tylko pasje naukowe, ale również sportowe. Trenuję piłkę wodną w łódzkim klubie "Łódzkie Sportowe Towarzystwo Waterpolowe" od września 2009r. Na swoim przykładzie wiem, że można połączyć studiowanie z pasją do sportu i trenować w profesjonalnych klubach i w należącej do POlitechniki Łódzkiej  nowoczesnej "Zatoce Sportu". Przygotowywałem się tam m.in. do Akademickich Mistrzostw Europy 2019 w Koper, na których zdobyłem tytuł Mistrza Europy.

Dlaczego warto?

Przede wszystkim studia to najlepszy okres w życiu każdego człowieka. To tutaj spotykasz się z największą liczbą osób, to tutaj podejmiesz pierwsze poważne projekty, często na skalę międzynarodową i spełniasz marzenia o wymianach międzynarodowych. Gorąco zachęcam Was do podjęcia studiów na Wydziale Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska. Być może spotkamy się wkrótce na uczelni albo będziemy mogli razem pracować nad kolejnym ciekawym projektem w SKN Oktan.

Do zobaczenia!

Adrian Wulkiewicz

Poznaj nasz kampus