Dzień Liczby π na PŁ – 14 marca 2019 - biliśmy rekord!

14 marca na Politechnice Łódzkiej odbył się Dzień Liczby π. Impreza z okazji Święta tej liczby to okazja do promowania uczelni i jej oferty kształcenia wśród kandydatów na studia. Przygotowaliśmy pokazy doświadczeń, wykłady i warsztaty. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była próba pobicia rekordu Guinnessa w ustawieniu najdłuższego łańcucha z osób tworzących rozszerzenie liczby π.

Instytut Fizyki PŁ gościł uczniów już nie po raz pierwszy. Dzień Otwarty PŁ to czas na przybliżanie młodzieży nauk technicznych, ścisłych i przyrodniczych, więc fizyka jest tu w centrum uwagi. Z racji święta liczby π królowały jednak prelekcje związane z tą liczbą, ale była też okazja do bezpośrednich rozmów ze studentami z różnych kół naukowych. Przyjechały do nas szkoły m.in. z Kalisza, Sieradza, Tomaszowa, Poddębic, Aleksandrowa Łódzkiego oraz uczniowie z łódzkich LO.

Na próbę bicia rekordu Guinnessa zapisało się ponad 900 osób (grupy szkolne z Łodzi i regionu). Do udziału w wydarzeniu zaproszeni byli także studenci PŁ. Próba rozpoczęła się ok. godz. 12.50 na terenie kampusu B PŁ. Teren został wcześniej odpowiednio przygotowany, ogrodzony. Grupa stewardów sprawnie zajęła się ustawieniem osób. W ciągu ok. 40 minut na terenie próby stało już idealnie w linii ponad 880 osób. Stewardzi poza rozdaniem kart z cyframi rozszerzenia Pi, dawali każdemu uczestnikowi numerowaną opaskę, która pomagała w utrzymaniu poprawnej kolejności ustawienia. Przygotowaliśmy kamery oraz drony do rejestracji z powietrza, a także zaprosiliśmy świadków, którzy dopilnowali poprawności przebiegu całej próby. Zgromadziliśmy 883 osoby w naszym łańcuchu rozwinięcia π. Taka liczba została wpisana do dokumentacji, którą wyślemy wkrótce do Guinness World Records. Na ostateczne przyznanie rekordu czekamy ok. 3 miesiące.

Każdy uczestnik zabrał na pamiątkę cyfrę, którą trzymał. Rozdaliśmy też pamiątkowe upominki i zaprosiliśmy uczestników na ciepłe napoje. Dziękujemy za wspólną zabawę!

Fotogaleria z wydarzenia w linku.