Dlaczego warto studiować mechatronikę?

Mechatronika to nazwa, która dla wielu maturzystów brzmi dość tajemniczo. Co się pod nią kryje i jak wyglądają studia na tym kierunku, opowiada Kamil Kupiński, student Wydziału Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki.

Czego uczysz się na kierunku mechatronika?

Mechatronika to kierunek pozwalający na pozyskanie wiedzy z zakresu mechaniki, elektroniki, informatyki i automatyki. Myślę, że ten szeroki zakres dziedzin stanowi wielką zaletę, ponieważ każdy inżynier, aby móc sprawnie i efektywnie pracować, oprócz dziedziny w której chciałby się specjalizować powinien mieć ogólny pogląd także na dziedziny z nią powiązane.

Jak wyglądają studia na mechatronice?

Studiowanie mechatroniki to bardzo ciekawe doświadczenie. Wiedza, jaką zdobędziecie na mechatronice, będzie bardzo praktyczna. Nauczycie się projektować i wytwarzać własne płytki drukowane, obsługiwać silniki elektryczne, dokonywać analiz wytrzymałości konstrukcji stalowych, a także sterować robotami przemysłowymi. Studiując na tym kierunku, z pewnością nie będziecie narzekać na brak ciekawych problemów czy zagadnień, nad którymi będziecie mogli pracować z wykorzystaniem nowoczesnych metod nauczania takich jak Casue Study, PBL czy Design Thinking.

Co najbardziej cenisz sobie w studiach na PŁ?

Zdecydowanie szeroki wachlarz dodatkowych aktywności i możliwości rozwoju, jakie oferuje uczelnia. Jest wiele kół naukowych i grup zainteresowań, a także samorząd studencki. W zależności od tego, co lubicie i chcecie robić możecie się przyłączyć do którejś z grup. Jeżeli tylko chcecie i starczy Wam czasu możecie udzielać się w każdej z nich. To właśnie w nich poznacie ludzi którzy są podobnie ukierunkowani na pozyskiwanie nowej wiedzy i umiejętności, a z czasem mogą stać się także Waszymi przyjaciółmi. Dodatkowym atutem studiowania na PŁ jest Centrum Kształcenia Międzynarodowego, w którym studia odbywają się w języku angielskim lub francuskim. Pozwala to na rozwinięcie umiejętności posługiwania się językiem obcym. Znajomość innych języków, również w zakresie technicznym, jest to duży atut na rynku pracy. Dzięki Politechnice Łódzkiej możecie także wyjechać za granicę na studia lub praktyki inżynierskie.

Dlaczego warto wybrać studia w Łodzi?

Ja wybrałem Politechnikę Łódzką, ponieważ jest jedną z najlepszych uczelni technicznych w Polsce. Pozwala ona kształcić wysokiej klasy inżynierów, którzy już podczas studiów I stopnia są w stanie znaleźć pracę czy praktyki zgodne z kierunkiem studiów. Łódź oferuje szerokie możliwości pracy dla studentów i absolwentów mechatroniki. Przykładem są działy rozwoju czy utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Z perspektywy czasu wiem, że wybierając studiowanie mechatroniki na Politechnice Łódzkiej, wybrałem dobrze.