Cyberbezpiecznie z Politechniką Łódzką

Jak przeciwdziałać przestępczości w sieci? Jakie technologie informatyczne pomogą ograniczyć cyberprzemoc? Politechnika Łódzka wychodzi naprzeciw nowym zagrożeniom w sieci i potrzebom uczniów szkoły średniej. W I Liceum Ogólnokształcącym w Łowiczu rusza pierwsza w Polsce klasa o profilu „Cyber Security”.

Klasa cyberbezpieczeństwa i nowoczesnych technologii informatycznych powstała w wyniku współpracy pomiędzy Politechniką Łódzką, Ministerstwem Obrony Narodowej, Polską Grupą Zbrojeniową i Starostwem Powiatowym w Łowiczu w ramach projektu „CYBER.MIL z klasą”. Politechnika Łódzka odpowiada za pomoc w przygotowaniu programu nowej klasy oraz sprawuje nadzór merytoryczny nad programem z matematyki i informatyki. Uczniowie  będą także mogli korzystać ze specjalistycznych pracowni informatycznych, w których szkolona będzie również kadra pedagogiczna.

W programie klasy znalazły się przedmioty eksperymentalne, takie jak podstawy algorytmiki, bezpieczne infrastruktury informatyczne, bezpieczeństwo w sieciach oraz środowiskach chmurowych. Nowa klasa będzie miała także zwiększoną liczbę godzin matematyki i informatyki. Oprócz innowacyjnych przedmiotów uczniowie będą mogli wziąć udział w wycieczkach do ośrodków zawodowo zajmujących się zwalczaniem cyberprzestępczością (m.in. Biuro do Walki z Cyberprzestępczością w Komendzie Głównej Policji, firma EXATEL SA).

W kolejnych latach planowane jest rozszerzenie programu na pozostałe województwa. Docelowo w każdym województwie będzie liceum realizujące program z klasą o takim profilu. Uczniowie będą wkrótce mogli kontynuować naukę na Politechnice Łódzkiej. Uczelnia przymierza się do utworzenia kierunku Cyberbezpieczeństwo.