Kariera Kołem się toczy - SKN Włókno

"Moda to język, który tworzy się w ubraniach, aby interpretować rzeczywistość”, stwierdził niemiecki projektant mody, Karl Lagerfeld. Ale by ta interpretacja była możliwa, a ubrania dostępne, potrzebujemy surowców, twórców i projektantów. Nowo powstałe SKN Włókno skupi osoby, które szyją, dziergają, szydełkują, barwią, drukują lub po prostu szukają nowej pasji, jak wyjaśnia prezeska, Paulina Warda.

Skąd pomysł na połączenie kół naukowych?

Połączenie kół naukowych: Dziewiarzy, Odzieżowników i Chemików Włókienników to inicjatywa prodziekan ds. studenckich dr inż. Barbary Niekraszewicz i opiekunów kół: dr inż. Magdaleny Kłonowskiej (SKN Dziewiarzy), dr inż. Justyny Pinkos (SKN Odzieżowników) oraz dr inż. Emilii Śmiechowicz (SKN Chemików Włókienników). Mniejsza liczba studentów i pandemia podyktowały potrzebę reorganizacji dotychczasowych struktur. Scalenie dało nam większe możliwości działania, ponieważ mamy dostęp do infrastruktury zaangażowanych instytutów i wiedzy naszych opiekunów naukowych.

Czym zajmie się koło?

Studenckie Koło Naukowe Włókno stawia na współpracę z pracownikami Politechniki Łódzkiej, jednostkami naukowo-badawczymi oraz ośrodkami przemysłu powiązanymi z dziedziną tekstyliów. Angażujemy się w różnego typu przedsięwzięcia organizowane przez Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i mamy nadzieję, że sami także będziemy pełnić funkcję organizatorów podobnych inicjatyw. Póki co przygotowujemy gadżety reklamowe – torby bawełniane z nadrukiem – na Dni Otwarte PŁ.Bardzo ważne są dla nas wystawy kolekcji w całości wykonanych przez członków poprzednich kół. Były one prezentowane na krajowych i międzynarodowych konferencjach z branży tekstylno-odzieżowej, takich jak Ogólnopolskie Seminarium Studenckie TEXTIL czy Międzynarodowa Konferencja Naukowa CLOTECH. Jedną z inspiracji do dalszych działań stanowi również współpraca z Muzeum Miasta Łodzi w Pałacu Poznańskiego, gdzie studenci wykonywali replikę sukni z XIX wieku.

Włókiennictwo kojarzy się głównie z projektowaniem i szyciem ubrań, Politechnika Łódzka zaś skupia się na innowacyjnym podejściu do tej dziedziny. Z czym połączyliby tę kategorię członkowie koła Włókno?

Włókiennicy od początku studiów poznają właściwości i zastosowanie pojedynczych włókien, następnie półproduktów i wyrobów włókienniczych. Potrafią świadomie sterować parametrami tekstyliów, by osiągnąć określone wyniki i funkcjonalności. Zastosowanie takich wyrobów jest nieograniczone, dlatego wyroby tekstylne stosujemy w medycynie, rolnictwie czy różnych gałęziach przemysłu. Poznawanie i badanie nowoczesnych materiałów włókienniczych o nietypowych właściwościach, np. specjalnych/interaktywnych włókien, tkanin i dzianin, które mogą być stasowane w różnych dziedzinach naszego życia m.in. w wojsku, służbach specjalnych czy medycynie, to zdecydowanie innowacyjna strona włókiennictwa na PŁ, o którą nasi wykładowcy dbają w sposób szczególny.

W przypadku odzieży każdy włókiennik wie, jakie surowce sprawdzą się najlepiej w danym modelu, jaki splot i gramatura materiału będzie najkorzystniejsza, czy też jak wyprodukować dany materiał, żeby ładnie wyglądał, był trwały, funkcjonalny i nie spierał się po pierwszym praniu. Jako przyszli włókiennicy wiemy, jak skonstruować dany wyrób, by się nie ciągnął, dobrze układał, był komfortowy w noszeniu i posłużył nam wiele lat. Znamy się na produkcji ubrań od podszewki.

Między innymi dlatego koło chce skupić się na współpracy z różnego rodzaju firmami. Infrastruktura uczelni jest naprawdę bardzo dobra, mam na myśli to, że otrzymujemy dostęp do specjalistycznych urządzeń badawczych, dzięki czemu badanie poszczególnych wyrobów tekstylnych nie byłoby dla nas problemem. Współpraca z przemysłem to obopólna korzyść – my możemy się wykazać i zweryfikować naszą technologiczną wiedzę w praktyce, firmy zaś otrzymają informacje na temat słabych i mocnych stron produktu. Tak naprawdę marka odzieżowa ma do dyspozycji projektantów i poddostawców, nie mają zaplecza produkcyjnego. Konkretnych informacji na temat poszczególnych właściwości mogą udzielić specjaliści – inżynierowie tacy, jak my.

Jak będzie wyglądał proces zrzeszania członków?

Członkostwo w kole naukowym jest dobrowolne, dlatego studenci zawieszonych kół mogą wybrać, co zrobić dalej. Mamy również możliwość współpracy z absolwentami. Prowadzimy otwartą rekrutację, co sprawia, że dołączyć do zespołu można w każdym momencie.

Członkiem może zostać każda osoba, będąca studentem lub doktorantem Politechniki Łódzkiej. Chcę zwrócić na to uwagę. Żeby do nas dołączyć, wystarczy skontaktować się z nami przez Facebooka SKN Włókno. Serdecznie zapraszamy.

Czego uczy działanie w kole i jakie daje możliwości na rynku pracy?

Stawiamy na praktykę i współpracę z przemysłem. To dla studentów bardzo wartościowe, ponieważ zdobywają doświadczenie, ułatwiające im start na rynku pracy. Studenci uczą się w ten sposób samodzielności w działaniu, podejmowania decyzji i sprawdzania się w różnych sytuacjach, z którymi będą mieli do czynienia w zakładach pracy. Rozwój osobisty i społeczny jest naturalną konsekwencją tych doświadczeń.

Rozmawiała: Paulina Krygier

Zdjęcia: prywatne archiwum bohaterki

Poznaj nasz kampus