Kariera Kołem się toczy - SKN IX Piętro

„Każdy chce mieszkać na szczycie góry, ale całe szczęście i rozwój pojawiają się, gdy się na nią wspinasz”, powiedział Andy Rooney. Członkowie SKN IX Piętro szczyt już zamieszkują, ale to ich nie powstrzymuje od pokonywania kolejnych trudności i przekraczania strefy komfortu. O tym, jak nie bać się żadnych wysokości, opowiada Alicja Szczerbińska, prezeska architektonicznego koła naukowego.

 

Studenckie Koło Naukowe IX PIĘTRO ma już ponad 25 lat. Jak to się zaczęło?

Za „ojców założycieli” uważa się: Mariusza Wojtczaka („Manieque”), Marcina Andrzejewskiego („Glush”), Jarosława Domagałę („Yaro”) i Tomasza Skorupę („Skorupiak”). Wszystko zaczęło się od wyjazdu na Ukrainę w maju 1995 roku po wykładzie otwartym na temat architektury ludowej regionu Karpat Wschodnich – Huculszczyzny. Nasz opiekun twierdzi, że ma dokumenty wskazujące na to, że pod szyldem koła naukowego działania prowadzone były już w latach 1992–1993.

A dlaczego „IX Piętro”?

Budynek Instytutu Architektury i Urbanistyki ma osiem pięter, chociaż za wysokim attykowym murem wieńczącym kryje się jeszcze piętro techniczne w dwóch częściach, na którym koło dostało pomieszczenie na swoją siedzibę. Dziewiąte piętro jest prawdziwym, choć ukrytym ostatnim piętrem naszego Instytutu, jednak naszą nazwę można odczytywać nie tylko dosłownie, ale i w sposób przenośny – skoro oficjalnie instytut ma osiem pięter, to my sięgniemy ponad nie. Chcemy przekraczać swoje możliwości i ograniczenia, pokonywać słabości, wychodzić poza strefę komfortu.

Uczestnicy XX Wyprawy Studentów Architektury PŁ w Karpaty Wschodnie - Huculszczyzna 2018

Jakie podejmowane przez Was działania były najbardziej owocne do tej pory?

Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem, z którym jesteśmy kojarzeni, są „Wyprawy Naukowe Studentów Architektury PŁ w Karpaty Wschodnie – Huculszczyzna”. W ich trakcie przy okazji nauki inwentaryzacji pomiarowej zabytkowej architektury drewnianej poznajemy kulturę ludową karpackich górali Hucułów i ludności żyjącej na Pokuciu.

Naszą cykliczną imprezą jest także „Ogólnopolskie Seminarium Naukowe Studentów Architektury Łódź U Like – Zobaczyć. Dotknąć. Doświadczyć. Przeżyć. Opowiedzieć”, którego ideą przewodnią są podróże architektoniczne rozumiane zarówno dosłownie, jak i w sposób przenośny. Ta bardzo szeroka i pojemna formuła pozwala uczestnikom dzielić się swoim odczuwaniem architektury.

Ja dowiedziałam się o kole dzięki warsztatom projektowym dla młodzieży szkół średnich pt. „ABC Architektury”, które do czasu pandemii organizowane były w ramach Festiwalu Nauki, Techniki i Sztuki. Składają się one z czterech bloków tematycznych: Przestrzeń, Forma, Funkcja, Konstrukcja. Trwają cały dzień, pokazują uczestnikom, na czym polega praca projektanta, a także uwrażliwiają na problemy przestrzeni, na piękno, na logikę związaną z ergonomią funkcjonowania obiektów budowlanych oraz uczą rozumieć pracę konstrukcji budowlanych.

Uczesnicy XXI Wyprawy Studentów Architektury PŁ w Karpaty Wschodnie HUCULSZCZYZNA 2019 podczas kolacji w szkole po pomiarach inwentaryzacyjnych drewnianej cerkwi
Jak można dołączyć do koła?

Do koła można zapisać się w każdym momencie poprzez Facebook (kontakt najlepiej za pośrednictwem Messengera) lub e-mail. W szeregach mamy nie tylko studentów architektury, ale także planowania przestrzennego. Nad włączeniem się w pracę koła zastanawiają się także osoby z inżynierii środowiska. Zapraszamy każdego.

Najwięcej spotkań jest w momencie, gdy realizujemy jakiś projekt. Za organizację poszczególnych inicjatyw odpowiedzialne są zwykle mniejsze kilkuosobowe zespoły, a pozostali członkowie w miarę możliwości włączają się na różnych etapach do pomocy przy ich realizacji. Liczba członków jest zmienna, na ogół nie przekracza 30 osób, ale najaktywniejszych jest zwykle kilkunastu.

Jak wygląda wasza działalność w pandemii?

Pandemia nie spowodowała spadku naszej aktywności, wywołała poszukiwanie jej nowych form. W ciągu ostatniego półtora roku zorganizowaliśmy 12. edycję „Ogólnopolskiego Seminarium Studentów Architektury Łódź U Like 2021” z transmisją live w Internecie oraz wydaliśmy dwie monografie pokonferencyjne (Łódź U Like 2019 i 2021).

Stworzyliśmy i realizujemy nowy projekt DeeplomArch (na razie tylko zdalnie), polegający na publicznych prezentacjach ciekawych prac dyplomowych. Chętni autorzy mogą o nich opowiedzieć, skomentować kulisy ich powstawania, odpowiedzieć na pytania młodszych koleżanek i kolegów. Transmisji „na żywo” słucha po kilkadziesiąt osób, a kolejne dziesiątki oglądają je potem w Internecie. W związku z tym założyliśmy kanał na YouTube, na którym znalazły się trzy dotychczasowe edycje DeeplomArch oraz komplet wystąpień konferencyjnych z Łódź U Like 2021.

Na początku grudnia rozpoczęliśmy projekt ArchitekTrip. Są to wizyty studialne na zapleczach ważnych i znanych budowli. Chcemy je poznać „od kuchni”. Zaczęliśmy od Zatoki Sportu – to była fascynująca wizyta poprowadzona przez technologów obiektu i pasjonatów swojej pracy. Zainteresowanie imprezą przerosło nasze najśmielsze oczekiwania, a kolejne wyjścia są już przygotowywane.

Czym jest dla Ciebie koło naukowe?

Od wielu lat jestem harcerką i kocham góry, więc należenie do koła, które organizuje górskie wyprawy zarówno po to, by nauczyć się inwentaryzacji, jak i by zobaczyć architekturę, było strzałem w dziesiątkę. Łączenie obowiązków wynikających z działalności w kole ze studiowaniem idzie mi całkiem dobrze, zwłaszcza że w IX Piętrze rozdzielamy między siebie różne zadania i wspieramy się w ich realizacji. Koło daje wiele możliwości na wymienianie się doświadczeniami z zakresu podejmowanych prac architektonicznych, a przede wszystkim pozwala lepiej poznać architekturę. Uczymy się w nim, jak zarządzać projektami (również finansowymi), pozyskiwać fundusze ze źródeł zewnętrznych, zdobywamy umiejętność przekonywania potencjalnych sponsorów do wsparcia inicjatyw koła, wykształcamy poczucie odpowiedzialności za dobro wspólne. Uczymy się tolerancji i pracy zespołowej. Dzięki kołu możemy poznawać architekturę poprzez bezpośrednie obcowanie z nią (np. w trakcie pomiarów inwentaryzacyjnych czy wycieczek tematycznych). W IX Piętrze rozwijamy

kreatywność, doskonalimy umiejętności plastyczne, uczymy się składu publikacji, poznajemy nowych ludzi.

Czy działalność w kole naukowym może ułatwić wkroczenie na rynek pracy?

Portfolio, w których znajdowały się dokumentacje inwentaryzacyjne drewnianych cerkwi z Huculszczyzny oraz kościołów z województwa łódzkiego, ułatwiały członkom koła zdobycie pracy czy staży zawodowych również za granicą – możemy mówić o sławnych pracowniach architektonicznych jak np. Zaha Hadid Achitects w Londynie czy Ateliers Jean Nouvel w Paryżu.

Przed pandemią w holu Instytutu Architektury i Urbanistyki pojawiło się ogłoszenie o pracę w biurze architektonicznym z informacją, że mile widziani są kandydaci, którzy uczestniczyli w wyprawach huculskich. Zdarzyło się, że uczestniczka jednej z wypraw w trakcie warsztatów konserwatorskich we Włoszech zaczęła szkolić koleżanki i kolegów z całej Europy z zasad przeprowadzania inwentaryzacji pomiarowych zabytkowej architektury, ponieważ okazało się, że oni nigdy nie mieli z tym do czynienia w swoich szkołach.

Działalność w kole naukowym IX Piętro przyczynia się do rozwoju kariery zawodowej. Bardzo często pracują w nim ludzie najaktywniejsi i najambitniejsi, którzy właśnie tu znajdują dobre miejsce do samorealizacji.

Rozmawiała: Paulina Krygier

Zdjęcia: archiwum koła prowadzone pod opieką dr. Witkowskiego

Poznaj nasz kampus