Studenci PŁ potęgują możliwości - wywiad z Jakubem Wujkiem

Innowacyjne pomysły studentów Politechniki Łódzkiej podbijają świat. Doskonały tego przykład stanowi lokalizator dla nurków, którego współtwórcą jest Jakub Wujek studiujący informatykę na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej.

 

Znalazłeś się w gronie 50 najbardziej wpływowych osobowości na polskim rynku startap-ów. To pozwala patrzeć z dużym optymizmem w przyszłość.

Pojawienie się na tej liście było dla mnie ogromnym zaskoczeniem, ale również niesamowitym wyróżnieniem. Znalazło się tam wiele osób, które tak naprawdę podziwiam i mógłbym się od nich wiele nauczyć. Niemniej jednak jest to znak, że zmierzam ze swoimi pracami i rozwojem w dobrym kierunku. Moje plany w tym obszarze dotyczą aktualnie projektu Wavy – sonicznego lokalizatora dla nurków rekreacyjnych. To na czym się teraz skupiamy, to zakończenie prac nad prototypem oraz wdrożenie go na rynek. Jest to dla mnie i zespołu niesamowicie ważne, ponieważ to właśnie wtedy nasz projekt będzie mógł uratować czyjeś życie. Oczywiście w międzyczasie staram się udzielać w społecznościach startupowych i rozwijać swoje umiejętności jako Product Designer.

 

Wspomniałeś już o lokalizatorze dla nurków, który współtworzysz. Jakie możliwości oferuje sportowcom ta technologia?

Problemem jaki staramy się rozwiązać jest poprawa bezpieczeństwa pod wodą. W pierwszej kolejności obserwowanie położenia nurków zyska osoba nadzorująca przebieg nurkowania. W razie sytuacji zagrożenia nasze urządzenie również poinformuje o potencjalnym niebezpieczeństwie. W przyszłości planujemy rozszerzyć to o zegarek dzięki, któremu nurek będzie mógł zlokalizować swojego partnera pod wodą. Nasz system to nie tylko lokalizacja i bezpieczeństwo. Chcemy również poprawić sam proces nurkowania. Z użyciem analizy Big Data zaproponujemy nurkom najlepsze miejsca do tej aktywności, które naszym zdaniem będą dla nich interesujące. Co więcej - chcemy stworzyć bazę interesujących podwodnych miejsc oraz zbudować dookoła naszego systemu nową społeczność nurkową.

 

Lokalizator spotkał się z dużym zainteresowaniem – pokazywaliście go nawet w USA podczas Imagine Cup. Jakie macie plany w kolejnych etapach wdrażania na rynek? 

Zeszłoroczna edycja konkursu Imagine Cup i wyjazd do Seattle do USA była dla mnie i całego zespołu Wavy fantastyczną przygodą, która nie tylko nadała tempa naszej pracy, ale również pozwoliła zweryfikować jego użyteczność. W oparciu o te doświadczenie mogliśmy lepiej zaplanować działania. W najbliższym czasie chcemy zakończyć prace nad prototypem tak, aby na początku wakacji zacząć już pełne testy z nurkami, sprawdzając jak najwięcej funkcjonalności naszego lokalizatora.

 

Czego nauczyłeś się na studiach, co pomogło Ci w pracy nad projektem Wavy?

Studia na PŁ przede wszystkim pokazały mi możliwe kierunki rozwoju oraz pomogły odpowiedzieć na pytanie, co chce robić w przyszłości. W przypadku mojego kierunku – informatyki, zyskałem możliwość poznania różnych jej aspektów i specjalizacji oraz rozszerzenia swojej wiedzy w każdej z nich. To co było dla mnie jednak największą wartością to aktywności w organizacjach studenckich i współpraca z kadrą Politechniki Łódzkiej. W kole naukowym KINO na wydziale FTIMS poznałem swój pierwszy zespól startupowy i trafiłem na konkurs Imagine Cup, gdzie zajęliśmy 4. miejsce w Polsce. Udało nam się to powtórzyć również rok później, tym razem z innym zespołem. To właśnie miało największy wpływ na to, w jakim miejscu aktualnie się znajduję. Warto również wspomnieć, że osobę, z którą założyłem zespól Wavy poznałem na zimowisku Politechniki Łódzkiej. Ogromną zaletą uczelni jest fakt, iż można poznać tu naprawdę interesujące osoby.

 

Nad czym teraz pracujesz?

Skupiam się teraz na kilku rzeczach, które zajmują mi większość czasu. Pierwszą z nich jest praca i rozwój jako projektanta User Experience. Kolejna to oczywiście projekt Wavy, ponieważ jesteśmy na bardzo ważnym etapie wymagającym dużo mojej uwagi. Równie istotnym zajęciem jest pisanie pracy magisterskiej na Wydziale Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej. Myślę, że na ten moment swoją przyszłość wiąże z projektem lokalizatora, natomiast teraz dzieje się tak dużo, ze trudno mi określić, w jakim kierunku wszystko się potoczy.

Poznaj nasz kampus