PŁ. Dobrze wybrałem - Maciej Komorowski

Od laboratoriów z mechatroniki po automatyzację wielkich procesów przemysłowych. Wprost z Politechniki Łódzkiej Maciej Komorowski wyruszył w fascynującą podróż po Europie, by zgłębić świat automatyki. Swoją wiedzę i doświadczenie wykorzystuje, pracując na stanowisku inżyniera automatyka w firmie o światowym zasięgu – Contec Poland.

 

Firma Contec usprawnia i automatyzuje procesy oraz maszyny przemysłowe na całym świecie. Jak nawiązał Pan współpracę z firmą o tak dużym zasięgu?

W czasie studiów magisterskich złożyłem swoją aplikację do firmy Contec, która poszukiwała wówczas pracowników. Droga do zatrudnienia nie była łatwa – musiałem przejść kilka etapów rekrutacji, z których ostatni miał miejsce w samym Głównym Oddziale w Belgii. Tym większą satysfakcję poczułem, gdy dostałem decyzję o przyjęciu na stanowisko młodszego inżyniera automatyka. Zacząłem asystować przy realizacji projektów, a kilka miesięcy później zostałem wysłany na półtoraroczną delegację do Francji. To było niezwykłe doświadczenie! Pracowałem tam bezpośrednio z klientem na obszarze linii pakujących, co dało mi nowe, specjalistyczne umiejętności. Po powrocie do Polski zająłem się już bezpośrednio projektami w obszarze pakowania, zyskując coraz większą niezależność.

Maciej Komorowski na stanowisku pracy z firmie Contec Poland.

 

Jest Pan inżynierem automatykiem, jednak nie studiował Pan automatyki. Ukończył Pan mechatronikę na I stopniu studiów oraz elektrotechnikę na studiach magisterskich. Czy wykorzystuje Pan wiedzę z tych kierunków w swojej pracy?

Zdecydowanie tak, szczególnie przydatne okazały się studia z mechatroniki. Program tego kierunku dotyka różnych zagadnień, które są wykorzystywane przy wdrażaniu rozwiązań automatyki przemysłowej – jak sensory i aktuatory, sieci komputerowe, teoria sterowania, maszyny elektryczne. To świetna podstawa do pracy w firmie, która specjalizuje się w integrowaniu systemów. Zresztą Contec wprowadza rozwiązania, które umożliwiają nie tylko kontrolę i automatyzację całych linii produkcyjnych, ale też procesów przemysłowych. Niezbędne w mojej pracy są zatem szerokie umiejętności, także pracy z technologiami, które dopiero wejdą na rynek. Studia z mechatroniki doskonale przygotowały mnie do podejmowania tego rodzaju wyzwań.

Studia inżynierskie przyniosły Panu przydatną wiedzę, z kolei podczas studiów magisterskich wyjechał Pan na trzymiesięczne praktyki do Danii. Jaką pracę wykonywał Pan za granicą?

To prawda, wszystko dzięki organizacji studenckiej IAESTE, która umożliwia wyjazdy do firm za granicę. Podjąłem praktyki w przedsiębiorstwie AN Group, które zajmuje się integracją systemów automatyki przemysłowej. Podczas praktyk przygotowywałem sterowanie systemu testowego do odsiewania dużych cząstek materiału, z którego wykonywany był ostateczny produkt. Program opracowałem razem z innym lokalnym praktykantem, a następnie inżynier z firmy pomógł uruchomić nasze dzieło. Zdobyte w tym czasie umiejętności procentują w mojej obecnej pracy, a kontakty z praktykantami z innych krajów świata podtrzymuję do dziś.

Maciej Komorowski na stanowisku pracy w firmie Contec Poland.

Pracę w firmie Contec Poland rozpoczął Pan jeszcze podczas studiów magisterskich. Jak pogodził Pan pracę ze studiami?

Praktyki w Danii były przewidziane do końca listopada, więc nie mogłem rozpocząć kolejnego roku akademickiego w październiku. Perspektywa odbycia stażu w zagranicznej firmie skłoniła mnie do złożenia wniosku o roczny urlop dziekański. Po powrocie do kraju miałem jeszcze prawie rok urlopu, więc postanowiłem konstruktywnie wykorzystać ten czas i zacząłem pracę w firmie Contec Poland. Po zakończeniu urlopu dziekańskiego przeniosłem się ze studiów dziennych na niestacjonarne, aby móc pogodzić pracę ze studiami.

Możliwość łączenia pracy ze studiami to jeden z atutów naszej uczelni. Jakie jeszcze aspekty PŁ uważa Pan za szczególnie ważne?

W mojej opinii dużym atutem Politechniki Łódzkiej jest bogata oferta kształcenia. W zależności od własnych upodobań przyszły student może łatwo znaleźć dziedzinę, w której zdobędzie wiedzę. Udział w laboratoriach i zajęciach praktycznych pozwolił mi z kolei zdobyć cenne umiejętności – prowadzić badania, diagnostykę i pozyskiwać informacje niezbędne do sfinalizowania projektu. Mogę też śmiało polecić kierunek mechatronika. Szczególnie osobom, które nie są jeszcze do końca zdecydowane, jak ukierunkować swoją ścieżkę zawodową. Różnorodność obszarów prezentowanych w ramach programu studiów to dla studenta wyjątkowa możliwość , by szczegółowo poznać potencjalne ścieżki dalszego rozwoju. Dla prawdziwego inżyniera, gotowego do pracy w różnych sektorach przemysłu, to podstawa dobrego startu w życie zawodowe.

 

Rozmawiała: dr Aleksandra Pawlik

Grafika: Filip Podgórski

Zdjęcia: Firma Contec Poland

 

Contec jest jednym z czołowych integratorów systemów automatyki na świecie dostarczającym dedykowane rozwiązania w zakresie automatyki przemysłowej. Firma specjalizuje się w realizacji projektów dla branży produkcyjnej, w szczególności dla przemysłu spożywczego, chemicznego oraz dla producentów tworzyw sztucznych.

Poznaj nasz kampus