PŁ. Dobrze wybrałem. Łukasz Pazera

Od starych telefonów komórkowych po najnowsze osiągnięcia elektroniki. Łukasz Pazera, absolwent elektroniki i telekomunikacji na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki, obserwuje rynek technologiczny od dawna. Teraz rozwija nowe umiejętności inżyniersko-zarządcze, pracując na stanowisku project managera w firmie MakoLab.  

 

Jak narodziła się u Pana pasja do elektroniki?

Jeszcze w szkole podstawowej byłem fanem urządzeń mobilnych i to zainteresowanie pozostało ze mną do dziś. Bardzo dobrze pamiętam swój pierwszy telefon komórkowy - Nokia 3100, czołowego producenta na owe czasy, z grafiką 128x128px. Tak naprawdę, to zainteresowanie przewija się również w aspekcie mojej pracy, albowiem obecnie zajmuję się projektem związanym z produkcją aplikacji mobilnej na rynki UK, IT, USA i FR. Technologia się zmieniła, ale zainteresowanie pozostało.

Łukasz Pazera w firmie MakoLab.

Studiował Pan elektronikę i telekomunikację. Komu poleciłby Pan ten kierunek? 

Ten kierunek to najlepszy pomysł dla wszystkich tych, którzy wiążą swoją przyszłość z programowaniem, ale z nastawieniem na urządzenia elektroniczne, w tym w szczególności  ich formy mobilne. W obecnej kulturze, gdy na mieszkańca naszego kraju przypada średnio 2,5 telefonu komórkowego, myślę że to przyszłościowa branża.

Wykształcenie techniczne zawsze jest w cenie. A co dało Panu ukończenie Politechniki Łódzkiej?

Bardzo wiele. Gdyby nie studia na Politechnice, mój pierwszy pracodawca nie podjąłby ze mną nawet rozmowy rekrutacyjnej, czego dowiedziałem się w późniejszym czasie. Tak więc PŁ otworzyła mi możliwość znalezienia pracy w stabilnej, profesjonalnej i cieszącej się dobrymi opiniami na rynku firmie. Politechnika Łódzka, w odróżnieniu od pozostałych uczelni, aktywnie uczestniczy w dopasowaniu kierunków studiów do wymagań biznesu. Co więcej, na PŁ są realizowane projekty w kooperacji z przedsiębiorstwami. Taka forma współpracy przekłada się na wspaniałą symbiozę pomiędzy uczelnią a firmami z branży, czego owocem są dobrze wykształceni absolwenci z kompetencjami potrzebnymi na rynku pracy.

Łukasz Pazera w firmie MakoLab.
Jednak na rynku pracy odnalazł się Pan w innej dziedzinie niż Pana studia kierunkowe.  Został Pan inżynierem-menadżerem. Gdzie stawiał Pan pierwsze kroki w swoje branży?

Największe doświadczenie zebrałem w firmie Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o.. Swoją karierę rozpocząłem jako inżynier produktu, a skończyłem jako kierownik projektów (project manager). Jednakże przeskoku w dziedzinie technologii mobilnych mogłem doświadczyć dopiero w MakoLab S.A. Obecne zajęcie sprawia, iż spełniam się zawodowo i mogę cieszyć się pracą, a nie zmuszać do niej.

Czym zajmuje się Pan na stanowisku project managera w firmie MakoLab?

Zacznijmy może od tego, co powinien robić project manager? Książkowo – zarządzać, koordynować, tworzyć dokumentację, określać wymagania, zarządzać budżetem projektu, analizować i zarządzać ryzykiem. Można by wypisać jeszcze więcej istotnych, twardych umiejętności – ale, co ważne - muszą współistnieć one z bytem, bez którego ciężko byłoby jakiemukolwiek project managerowi ukończyć projekt. Mowa oczywiście o zespole. W zespole tkwi siła, a dobry project manager potrafi tak go zbudować, by jego członkowie chętnie angażowali się w projekt, wzajemnie uzupełniali się kompetencjami i potrafili aktywnie uczestniczyć w życiu projektu. Tak też staram się budować swoje zespoły i tym zajmuję się w Makolab - jako project manager pomagam mojemu zespołowi zrealizować projekt.

Jaka jest Pana zdaniem podstawa zdobycia dobrej pracy? Ma Pan jakąś dewizę, którą warto kierować się w poszukiwaniu wymarzonej pracy?

Podstawą jest określenie sobie odpowiedniego celu, który należy realizować, pomimo różnych sytuacji występujących na drodze do niego. Jeżeli nie mamy celu, wówczas możemy mieć problem. W swoim życiu długo nie wiedziałem, czym chce się zajmować zawodowo. Chwytałem się różnych zajęć, a moja interdyscyplinarność, elastyczność i umiejętność asymilacji ułatwiała mi zdobycie doświadczenia na różnych płaszczyznach. Od handlu, przez dział IT, po zarządzanie działami. W ten sposób zebrałem doświadczenie i teraz mogę powiedzieć, że znalazłem się na właściwym miejscu.

 

Rozmawiała; dr Aleksandra Pawlik

Grafika: Filip Podgórski

Zdjęcia: firma MakoLab S.A.

 

  to „digital project house” – zespół ekspertów od technologii, realizujących projekty z obszaru transformacji cyfrowej na rzecz globalnych koncernów i branżowych liderów. Łączymy kompetencje inżynierskie z kreatywnością, by tworzyć intuicyjne i przyjazne w codziennym użytkowaniu narzędzia informatyczne. Nasze rozwiązania wspierają klientów w ponad 80 krajach na całym świecie w szczególności z branż automotive, finansów, real estate i consumer goods.

 

Poznaj nasz kampus