Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny
Zdjęcie w tle
Pracownicy obsługują urządzenie w laboratorium.

Mechanika i budowa maszyn

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

stacjonarne: 7
niestacjonarne: 8

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
chemia
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311413 technik robotyk
311504 technik mechanik
311513 technik pojazdów samochodowych
311515 technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki
311516 technik spawalnictwa
311518 technik pojazdów kolejowych
311705 technik odlewnik
311708 technik przemysłu metalurgicznego
311909 technik automatyk
311940 technik urządzeń dźwigowych
311942 technik budowy jednostek pływających
315105 technik mechanik okrętowy
315317 technik mechanik lotniczy
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Mechanika i budowa maszyn to kierunek, który powstał na początku istnienia uczelni, a jego program jest systematycznie aktualizowany. Studenci zdobywają wiedzę potrzebną do projektowania i wykonawstwa konstrukcji mechanicznych, w tym: maszyn dla potrzeb przemysłu, maszyn roboczych, silników samochodowych oraz stosowanych w napędzie i sterowaniu, obrabiarek, urządzeń chłodniczych i klimatyzacyjnych. Kształcą się także w zakresie technologii budowy maszyn i urządzeń. Studenci przygotowują się również do pracy w atrakcyjnych i nowych dziedzinach, jak mechatronika, aparatura i sprzęt medyczny, biomechanika, technologia biomateriałów, informatyka stosowana, eksploatacja maszyn. Zdobywają podstawową wiedzę z szeroko rozumianej działalności handlowej i związanych z nią zagadnień finansowych, prawnych, organizacyjnych i marketingowych. W czasie studiów mają także możliwość wybrać, który kierunek dyplomowania chcą zrealizować: mechanikę stosowaną, konstrukcję maszyn i systemów mechanicznych, technologie wiórowe lub bezwiórowe.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Opinie absolwentów

Materiały i technologie to kierunek, na którym zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę o materiałach mających zastosowanie przemyśle oraz medycynie. Poznasz właściwości fizyczne i chemiczne materiałów, co zwiększy Twoją świadomość zastosowania ich w pracy i życiu codziennym. Dodatkowo masz szansę zdobyć fachową wiedzę o metodyce badań materiałów, niezbędną w przemyśle.

Mężczyzna na białym tle.
    Michał Czarnecki, TZG Zapolex Sp. z o.o.

Politechnika nauczyła mnie samodzielności i odpowiedzialności za swoje decyzje. Studia na Wydziale Mechanicznym to fundament mojej kariery zawodowej. Poznałem zagadnienia, wokół których pracuję: materiałoznawstwo, wytrzymałość materiałów, wiedza z budowy i konstrukcji maszyn, wiedzę z zakresu procesów technologicznych.

Zdjęcie portretowe mężczyzny.
    Paweł Filarczyk, dyrektor ds. technicznych w Fabryce Pierścieni Tłokowych Prima

Kompetencje, które zyskasz

Mechanika
    Mechatronika
    Robotyka
    Technologie budowy maszyn
    Maszyny przemysłowe
    Maszyny robocze
    Obrabiarki

O Tobie

Nowoczesność i tradycja – tak o kierunku mechanika i budowa maszyn mówią studenci i wykładowcy Politechniki Łódzkiej. Jak jednak wyglądają studia na tym kierunku i jakie perspektywy otwierają przed absolwentami?

Przede wszystkim podczas studiów zdobędziesz fundamentalną wiedzę, potrzebną do zrozumienia działania urządzeń mechanicznych. Poznasz różnicę między mechanizmami prostymi i tymi bardziej złożonymi oraz metody ich projektowania. Program zajęć przygotowany jest tak, aby dostarczyć Ci niezbędną wiedzę i umiejętności z zakresu mechaniki. Podczas zajęć z robotyki, technologii informatycznych czy technologii maszyn, zdobędziesz podstawy do rozpoczęcia kariery zawodowej. Absolwenci mechaniki i budowy maszyn znajdują zatrudnienie w zawodach takich jak m.in. projektant układów mechanicznych i mechatronicznych lub specjalista utrzymania ruchu.

Praktyki

Praca po studiach

• projektant układów mechanicznych i mechatronicznych,
    • specjalista utrzymania ruchu (maszyn na produkcji),
    • konstruktor-mechanik,
    • technolog,
    • kierownik działu produkcji.