Wzornictwo

Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów

Studenci tego kierunku zdobywają i pogłębiają podstawową wiedzę w zakresie budowy i właściwości wyrobów włókienniczych oraz w zakresie metod nadawania tekstyliom właściwości specjalnych. Poznają nowoczesne technologie otrzymywania wyrobów specjalnych oraz style w sztuce i tradycje twórcze z nimi związane, jak również dzieje architektury, urbanistyki, rzeźby, malarstwa i rzemiosła artystycznego. Zdobywają wiedzę w zakresie filozofii, historii kultury i wzornictwa. Studenci uczą się jak,  w sposób twórczy i samodzielny rozwijać swoje umiejętności artystyczne i warsztatowe. Tworzą, realizują i wyrażają artystycznie własne koncepcje obiektów wzorniczych. Uczą się dostrzegać istotne problemy związane z projektowaniem obiektów wzornictwa i w sposób kompleksowy je definiować oraz opisywać.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

STUDIA DUALNE - na specjalności: architektura produktu tekstylnego

Są one połączeniem zdobywania wiedzy oraz praktyki – poprzez staże w firmach oraz zajęcia teoretyczne prowadzone na Wydziale. Studia dualne to:

• płatne staże w firmach,
  • zajęcia teoretyczne i praktyczne prowadzone na Wydziale,
  • kursy i szkolenia podnoszące kompetencje – zakończone certyfikatem,
  • krajowe i zagraniczne wizyty studyjne (Targi Mody w Poznaniu oraz Paryżu, wizyta w Chinach),
  • kursy języka angielskiego kończące się certyfikatem TELC,
  • 2 letnie doświadczenie zawodowe (po zakończonych studiach).

• architektura tekstyliów
  • architektura ubioru
  • komunikacja wizualna i techniki druku
  • architektura produktu tekstylnego - studia dualne
magister

2 lata (studia dualne)

Absolwent kierunku przygotowany jest do samodzielnej i zespołowej praktyki zawodowej projektanta w tym: projektanta tkanin, tekstylnych artykułów wyposażenia wnętrz, odzieży i bielizny oraz systemów komunikacji wizualnej i medialnej. Absolwenci wzornictwa zatrudniani są, często już w trakcie studiów, w zawodach takich jak: projektant tkanin i dzianin, projektant odzieży i bielizny, stylista ubioru, konsultant ds. wzornictwa, projektant komunikacji wizualnej, projektant grafiki użytkowej.