Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Studentka siedzi przy urządzeniu w laboratorium.

Elektronika i telekomunikacja (Applied Electronics)

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Proponowane studia anglojęzyczne są studiami wspólnymi Politechniki Łódzkiej (PŁ) i Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu (UNINA), w których uczestniczą dwie grupy studentów z obu uczelni i przemieszczają się pomiędzy nimi. Ze strony PŁ są to studenci specjalności Applied Electronics, rozpoczynający studia na I semestrze na naszej uczelni. Semestry II i III są wspólne dla obu grup i odbywają się kolejno w Łodzi i Neapolu. Ostatni semestr (dyplomowy) studenci PŁ spędzają w Neapolu, gdzie przygotowują i bronią pracę dyplomową. Program specjalności został przygotowany wspólnie przez PŁ i UNINA na podstawie rozeznania się w potrzebach przemysłu elektronicznego i mikroelektronicznego krajów UE i różni się istotnie od programu studiów polskojęzycznych. W programie szczególny nacisk położony jest na przygotowanie w zakresie analizy i projektowania analogowych i cyfrowych układów elektronicznych, techniki mikroprocesorowej (w tym oprogramowania) i optoelektroniki, wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych i teleinformatycznych.

Zobacz szczegółowy program studiów.

Opinie absolwentów

Uważam, że ten kierunek powinien znaleźć się w TOP10 studiów na czasie ze względu na wszechstronną wiedzę, jaką pozwala zyskać, a także możliwości rozwoju po studiach. Dla mnie szczególnie ważne były zajęcia z optoelektroniki i sieci światłowodowych, które są podstawą technicznej części mojej pracy zawodowej.

Zdjęcie portretowe mężczyzny z kablami.
    Maciej Szumacher, Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o.

Kompetencje, które zyskasz

Elektryka i elektronika
    Telekomunikacja
    Projektowanie układów elektronicznych
    Konstruowanie systemów telekomunikacyjnych
    Informatyka
    Sieci teleinformatyczne
    5G
    Internet Rzeczy (IoT)
    Przemysł 4.0

O Tobie

„Tak naprawdę jedyną rzeczą, która ma sens, jest dążenie do coraz większego zbiorowego oświecenia” uznał Elon Musk. Elektronika i telekomunikacja to idealny kierunek, którego priorytetowym celem jest rozwój. Anglojęzyczny program kształcenia pozwala otworzyć się na międzynarodowe spojrzenie na omawiane zagadnienia. Studia pozwolą Ci zdobyć zaawansowaną wiedzę z zakresu elektroniki, telekomunikacji, teleinformatyki ze zwróceniem uwagi na obecny stan i trendy rozwojowe w tych dziedzinach. Zyskasz wszystkie wiadomości oraz umiejętności, które są wykorzystywane w specjalistycznej działalności inżynierskiej, typowej dla obecnego rynku pracy oraz działalności naukowo-badawczej. Będziesz przygotowany do realizacji zadań w zakresie technologii mikro- i nanoelektronicznych, projektowania i eksploatacji odnawialnych źródeł energii ze szczególnym uwzględnieniem fotowoltaiki, projektowania i eksploatacji sieci światłowodowych, techniki mikroprocesorowej (w tym oprogramowania) oraz wdrażania nowoczesnych sieci telekomunikacyjnych. Kształcenie prowadzone jest w całości bądź częściowo w języku angielskim, co przygotowuje do korzystania z bogatej literatury anglojęzycznej i funkcjonowania w środowisku międzynarodowym.

Wybór kształcenia anglojęzycznego i programu podwójnego dyplomu to możliwość otrzymanie dyplomu: magister inżynier na kierunku „Elektronika i telekomunikacja” Politechniki Łódzkiej oraz odpowiednio Laurea Magistrale in Ingegneria Elettronica Uniwersytetu im. Fryderyka II w Neapolu lub Master en Ingenieria de Telecomunicacacion Uniwersytetu w Vigo. W przypadku kształcenia polskojęzycznego absolwenci otrzymują dyplom magistra inżyniera na kierunku „Elektronika i telekomunikacja” Politechniki Łódzkiej.

Praktyki

Praca po studiach

• absolwent posiada kwalifikacje wystarczające do wykonywania prac inżynierskich w firmach o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, teleinformatycznym, a także informatycznym, w tym prac badawczo-rozwojowych
    • absolwent podejmuje pracę na stanowiskach przygotowania i obsługi produkcji oraz w jednostkach badawczo-rozwojowych