Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Organizacji i Zarządzania
Centrum Papiernictwa i Poligrafii
Zdjęcie w tle
Maszyna drukarska podczas pracy.

Papiernictwo i poligrafia

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
chemia
biologia
geografia
informatyka
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311601 technik papiernictwa
311603 technik technologii chemicznej
311922 technik technologii drewna
311935 technik procesów drukowania
311936 technik procesów introligatorskich
311943 technik grafiki i poligrafii cyfrowej
314301 technik leśnik
333907 technik reklamy
343105 technik fotografii i multimediów

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ jest unikatową w skali kraju jednostką uczelni kształcącą specjalistów i prowadzącą badania naukowe m.in. na potrzeby przemysłu papierniczego, przetwórczego oraz poligraficznego. Podczas studiów przekazywana jest rozległa wiedza ogólna z zakresu nauk ścisłych (matematyka, fizyka chemia, informatyka) oraz teoretyczna i praktyczna wiedza techniczna, łącząca inżynierię materiałową, inżynierię chemiczną, mechanikę, automatykę w obszarze papiernictwa i poligrafii. Studenci poznają zagadnienia z technologii mas włóknistych, wytrzymałość materiałów i podstawy konstrukcji maszyn, a także zasady zarządzania, prawa, ekonomii oraz bezpieczeństwa pracy. Ponieważ dbamy o pełny rozwój osobowości naszych absolwentów, w programie studiów znajdują się również przedmioty o tematyce humanistyczno-społecznej. Kompetencje przekazywane studentom są oparte zarówno na najnowszej, światowej literaturze naukowej, badaniach naukowych, jak i pracach doświadczalnych i eksperckich, wykonywanych w Centrum Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

• maszyny i urządzenia papiernicze, przetwórcze i poligraficzne,
    • technologia papiernictwa i poligrafii.

Opinie absolwentów

Papiernictwo i poligrafia to kierunek, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas zajęć panuje niemal rodzinna atmosfera. Najbardziej na moim kierunku ceniłem sobie przekrojowość przekazywanej wiedzy. Papiernictwo i poligrafia jest unikatowym kierunkiem, dzięki temu wykładowcy mają bardzo bliski kontakt z przemysłem.

Zdjęcie portretowe studenta.
    Dawid Jaskuła, technolog w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Kierunek papiernictwo i poligrafia jest wyjątkowy. Profesorowie podchodzą do każdego studenta indywidualnie i znają go z imienia, co tworzy ogromnie ciepłą atmosferę. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży z roku na rok rośnie, dlatego każdy, kto ukończył ten kierunek i chce pracować w zawodzie, bez trudu znajdzie pracę dla siebie.

dawid_dobrzelewski_zdjecie_1_copy.jpg
    Dawid Dobrzelewski, firma VelvetCare

Kompetencje, które zyskasz

Papiernictwo
    Poligrafia
    Mechanika
    Automatyka
    Inżynieria chemiczna

O Tobie

Na pewno choć raz zdarzyło Ci się użyć określenia “zwykła kartka papieru”. Studenci kierunku papiernictwo i poligrafia wiedzą jednak, że nie jest to prawda. Proces powstawania kartki papieru jest skomplikowany technologicznie. Jak odpowiednio dobierać materiały i co wpływa na właściwości wytwarzanych produktów? To tylko niektóre pytania, na które odpowiedzi poznasz, studiując na Politechnice Łódzkiej!

Przemysł poligraficzny to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi polskiej gospodarki. Zakłady przemysłowe poszukują specjalistów, którzy będą potrafili umiejętnie zarządzać procesami technicznymi. Dobór materiałów i urządzeń potrzebnych dla uzyskania produktu o założonych parametrach jakościowych to tylko niektóre kompetencje, które zdobędziesz podczas studiów. Poznasz zarówno zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, jak również zyskasz wiedzę na temat najnowszych technologii.  Dowiesz się także jak wykorzstać w biznesie poligraficznym dokonania mikroekonomii i zarządzania, a także stosować zasady BHP. Dzięki ścisłej współpracy z wieloma zakładami przemysłowymi Centrum Papiernictwa i Poligrafii PŁ będziesz mógł odbyć praktyki z możliwością dalszego zatrudnienia.

Praktyki

Praca po studiach

• technolog-papiernik,
    • technolog-poligraf,
    • mechanik-papiernik,
    • mechanik-poligraf,
    • projektant systemów papierniczych i poligraficznych,
    • specjalista-konsultant,
    • technolog działu drukowania,
    • projektant maszyn papierniczych,
    • technolog maszyn papierniczych,
    • kierownik maszyny papierniczej,
    • laborant kontroli jakości druku.