Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Zdjęcie w tle
Studentka siedzi przy komputerze i patrzy w obiektyw aparatu.

Aktuariat i analiza finansowa

Tytuł zawodowy

licencjat

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Studia na kierunku aktuariat i analiza finansowa to możliwość zdobycia praktycznej wiedzy, pozwalającej obliczać składki i rezerwy ubezpieczeniowe. Studenci zyskują umiejętności z zakresu oceny ryzyka ubezpieczeniowego i rynkowego, dzięki czemu z łatwością rozpoczynają karierę na stanowisku specjalisty ds. kredytów. Bez trudu potrafią wyznaczyć także margines wypłacalności, szacują koszty kredytu i wyceniają papiery wartościowe. Sprawnie poruszają się również w obszarze informatyki. Na kierunku aktuariat i analiza finansowa przekazywana jest zaawansowana wiedza o programach Python, R oraz VBA, co umożliwia efektywną pracę z danymi biznesowymi. Ponadto studenci poznają metody Monte Carlo, modele aktuarialne oraz statystyczne, a także sposoby rozwiązywania problemów biznesowych, czyli wszystko to, co niezbędne, by osiągnąć sukces na rynku finansowo-ubezpieczeniowym.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Opinie absolwentów

Studia w Instytucie Matematyki PŁ dały mi przede wszystkim możliwość poznawania matematyki, która jest naprawdę fascynującą dziedziną nauki. Studia otworzyły przede mną także perspektywę pracy naukowej.

Mężczyzna stoi przed budynkiem.
    Mateusz Lichman

Kompetencje, które zyskasz

Ubezpieczenia
    Analiza finansowa
    Wycena wartości
    Programowanie
    Matematyka i statystyka
    Python/R/VBA
    Analityka biznesowa

O Tobie

Chcesz zostać specjalistą w dziedzinie ubezpieczeń i finansów? Jeśli tak, to kierunek aktuariat i analiza finansowa jest właśnie dla Ciebie!

Aktuariusz to specjalista zajmujący się obliczaniem ryzyka oraz wartości projektów finansowych. Czego możesz się spodziewać na tym kierunku? Przede wszystkim połączysz wiedzę specjalistyczną z najlepszymi praktykami. Program nauczania przygotowany został tak, abyś zdobył wszechstronne wykształcenie w dziedzinie finansów. Statystyka, modelowanie instrumentów finansowych, ryzyko finansowe i ubezpieczeniowe - brzmi skomplikowanie? Po studiach każde z tych zagadnień będziesz miał opanowane do perfekcji.

Jakie możliwości czekają Cię po ukończeniu tego kierunku? Dzięki zdobytemu wykształceniu będziesz mógł zdać państwowy egzamin aktuarialny w ramach działów: prawdopodobieństwo i statystyka, matematyka ubezpieczeń na życie oraz matematyka pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych. Pozwoli Ci to z łatwością zdobyć zatrudnienie w branży ubezpieczeniowo-finansowej. Warto wiedzieć, że zgodnie z przepisami w każdym zakładzie ubezpieczeniowym działającym na terenie naszego kraju konieczny jest przynajmniej jeden aktuariusz. Jeżeli zatem liczysz na udaną karierę, wybierz aktuariat i analizę finansową na Politechnice Łódzkiej!

Praktyki

Praca po studiach

• analityk ubezpieczeniowy,
    • analityk kredytowy,