Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Organizacji i Zarządzania
Centrum Papiernictwa i Poligrafii
Zdjęcie w tle
Maszyna drukarska podczas pracy.

Papiernictwo i poligrafia

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

Tryb studiów

niestacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Celem kształcenia jest przekazanie usystematyzowanej wiedzy technicznej (teoretycznej i praktycznej) z zakresu nauk podstawowych (matematyki, chemii, fizyki) oraz specjalistycznej wiedzy z zakresu papiernictwa, przetwórstwa papierniczego i poligrafii. Studia dostarczają wiedzy z zakresu zarządzania, prawa i ekonomii oraz z przedmiotów humanistyczno-społecznych, uwzględniających rozwój osobowości. Program kształcenia ma za zadanie przygotować kadrę specjalistów do pracy w dynamicznie rozwijających się przemysłach: celulozowo-papierniczym, przetwórstwa papierniczego i poligraficznym, a także w biurach projektowych oraz do prowadzenia drobnej wytwórczości, usług i działalności administracyjnej w zakresie tych branż. Kompetencje przekazywane studentom są oparte zarówno na najnowszej, światowej literaturze naukowej, badaniach naukowych realizowanych w Instytucie Papiernictwa i Poligrafii Politechniki Łódzkiej, jak i pracach doświadczalnych i eksperckich wykonywanych na potrzeby krajowych przemysłów: papierniczego, poligraficznego i przetwórczego. Program kształcenia „Papiernictwo i poligrafia” został opracowany we współpracy z potencjalnymi pracodawcami: krajowymi i zagranicznymi zakładami przemysłowymi. Przy jego opracowaniu zostały uwzględnione programy kształcenia głównych uczelni europejskich, m.in. Aalto University of Technology, już opracowane wg wytycznych UE (zgodnie z tzw. Programem Bolońskim). Opisywany program kształcenia jest ukierunkowany na zmaksymalizowanie szans na szybkie zatrudnienie.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

Opinie absolwentów

Papiernictwo i poligrafia to kierunek, na którym każdy znajdzie coś dla siebie. Podczas zajęć panuje niemal rodzinna atmosfera. Najbardziej na moim kierunku ceniłem sobie przekrojowość przekazywanej wiedzy. Papiernictwo i poligrafia jest unikatowym kierunkiem, dzięki temu wykładowcy mają bardzo bliski kontakt z przemysłem.

Zdjęcie portretowe studenta.
    Dawid Jaskuła, technolog w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Kierunek papiernictwo i poligrafia jest wyjątkowy. Profesorowie podchodzą do każdego studenta indywidualnie i znają go z imienia, co tworzy ogromnie ciepłą atmosferę. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej branży z roku na rok rośnie, dlatego każdy, kto ukończył ten kierunek i chce pracować w zawodzie, bez trudu znajdzie pracę dla siebie.

dawid_dobrzelewski_zdjecie_1_copy.jpg
    Dawid Dobrzelewski, firma VelvetCare

Kompetencje, które zyskasz

Papiernictwo
    Poligrafia
    Mechanika
    Automatyka
    Inżynieria chemiczna

O Tobie

Jako absolwent kierunku papiernictwo i poligrafia staniesz się inżynierem przygotowanym do rozwiązywania problemów z zakresu technologii celulozowo-papierniczej, poligraficznej, przetwórczej. Będziesz przygotowany do wykonywania pracy zawodowej w przemyśle papierniczym i poligraficznym oraz przemysłach pokrewnych. Zdobędziesz umiejętności obsługi maszyn i procesów technologicznych w zakładach przemysłowych, współdziałania ze służbami pomocniczymi oraz kierowania średnim dozorem technicznym, oraz podejmowania samodzielnej działalności gospodarczej. Ponadto, będziesz gotowy do pracy w zakładach budowy i remontu maszyn oraz urządzeń papierniczych i poligraficznych, biurach projektowych, laboratoriach branżowych, administracji i szkolnictwie (po ukończeniu specjalności nauczycielskiej).

Praktyki

Praca po studiach

• technolog-papiernik
    • technolog-poligraf