Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE)
Zdjęcie w tle
Student pisze na tablicy w sali zajęciowej.

Mathematical Methods in Data Analysis

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język angielski
język angielski (min 50% z rozszerzenia)

Przedmioty dodatkowe

drugi język obcy
fizyka
chemia
informatyka
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

351203 technik informatyk
321406 technik programista
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Studenci kierunku Mathematical Methods in Data Analysis zyskują wiedzę, która pozwala na stosowanie taktyk eksploracji danych i podejmowanie na ich podstawie właściwych decyzji biznesowych. Zapotrzebowanie na specjalistów z tej dziedziny zgłosiły firmy biorące udział w konsultacjach programu kształcenia. Specjalistyczny program nauczania został opracowany tak, aby zapewnić dostęp do najnowszych technik stosowanych w karierze zawodowej. Studenci opanowują zagadnienia klasyfikacji danych, a także uczą się stosować metody prognozowania. Zdobywają nie tylko wiedzę matematyczną, która umożliwia budowę i ocenę modeli analizy danych, ale także umiejętności informatyczne pozwalające na jej praktyczne wykorzystanie. Studiując w języku angielskim oraz zyskując kompetencje miękkie, mogą także z łatwością podjąć pracę w firmach międzynarodowych. Absolwenci kierunku Mathematical Methods in Data Analysis mogą podjąć pracę na stanowiskach związanych z zarządzaniem bazami danych, np. w sektorze bankowym, branży ubezpieczeniowej czy medycznej.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Opinie absolwentów

Studia w Instytucie Matematyki PŁ dały mi przede wszystkim możliwość poznawania matematyki, która jest naprawdę fascynującą dziedziną nauki. Studia otworzyły przede mną także perspektywę pracy naukowej.

Mężczyzna stoi przed budynkiem.
    Mateusz Lichman

Podczas pierwszych zajęć usłyszałem od jednego z profesorów: „Matematyka uczy myśleć”. Rzeczywiście, studia matematyczne pozwalają nabyć szereg bardzo istotnych kompetencji. Studenci uczą się analizować, rozwiązywać problemy i doskonalą logiczne myślenie, przydatne właściwie na każdej ścieżce zawodowej.

Łukasz Wiśniewski przy komputerze.
    Łukasz Wiśniewski, Senior RPA Developer w firmie Nordea Bank Abp.

Kompetencje, które zyskasz

Programowanie
    Analityka danych
    Matematyka i statystyka
    Sztuczna inteligencja (AI)
    R/SQL/Python

O Tobie

Rozwój technologii i cyfryzacji wpłynął w ostatnich latach na rynek przemysłowy. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii przedsiębiorstwa mogą gromadzić znaczące zbiory danych, by ulepszać swój system pracy, produkty i dystrybucję, jednak tak duże ilości informacji bywają kłopotliwe. Bez odpowiednich metod selekcjonowania i technik interpretacji trudno jest wyciągać wnioski. Jak zatem uporać się z dużymi bazami danych w sposób prosty, łatwy i przyjemny? Pozwól, że rozwikłamy tę zagadkę i chodź brzmi to jak zadanie dla Sherlocka Holmesa, zdradzimy Ci jak skutecznie działać z danymi przy wykorzystaniu kilku tricków.

Wystarczy połączyć programowanie, nauki matematyczne i analitykę danych, a w najłatwiejszy sposób dokonasz tego na kierunku Mathematical Methods in Data Analysis! Wybierając ten kierunek, stawiasz na przyszłość! Dzięki unikalnemu połączeniu wiedzy matematycznej z dynamicznie rozwijającą się branżą IT, staniesz się specjalistą w swojej branży. Nauczysz się nie tylko analizy i zarządzania bazami danych, ale także pracy w zaawansowanych systemach informatycznych i programowania (R/SQL/Python). Zajęcia z nauk ścisłych pozwolą Ci wykształcić umiejętność analitycznego myślenia i szybkiego rozwiązywania problemów za pomocą algorytmów łączących w sobie elementy matematyki, statystyki oraz technologii informatycznych. W ramach zajęć przeprowadzisz swoje pierwsze interdyscyplinarne projekty problemowe. Jako absolwent kierunku Mathematical Methods in Data Analysis będziesz posiadał wszystkie niezbędne umiejętności do rozpoczęcia dochodowej pracy zawodowej. Ze względu na duże zapotrzebowanie rynkowe z łatwością znajdziesz zatrudnienie na stanowiskach takich jak analityk danych, analityk rynku lub projektant baz danych.

Praktyki

Praca po studiach

• analityk danych,
    • analityk rynku,
    • projektant i programista baz danych.