Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Studentka siedzi przy urządzeniu w laboratorium.

Elektronika i telekomunikacja

Tytuł zawodowy

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
informatyka
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311909 technik automatyk
311413 technik robotyk
311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311412 technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
352203 technik telekomunikacji
351103 technik teleinformatyk
311303 technik elektryk
311307 technik energetyk
311930 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
311940 technik urządzeń dźwigowych
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
311302 technik elektroenergetyk transportu szynowego
351203 technik informatyk
321406 technik programista
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Elektronika i telekomunikacja, choć bliska informatyce, jest kierunkiem dla chcących coś więcej niż tylko programować – kierunkiem dla przyszłych konstruktorów układów elektronicznych, projektantów systemów mikroprocesorowych i sieci komunikacji bezprzewodowej. Studenci rozwijają kompetencje w zakresie analizy i projektowania układów elektronicznych, systemów mikroprocesorowych, ich oprogramowania, technologii i konstrukcji sprzętu elektronicznego, nowoczesnych światłowodowych i bezprzewodowych sieci telekomunikacyjnych. Są dobrze przygotowani do pracy przy tworzeniu systemów telekomunikacyjnych 5G, Przemysłu 4.0 i Internetu Rzeczy (IoT) a regularna praca zespołowa zapewnia wszechstronny rozwój kompetencji miękkich. Większość zajęć to projekty i laboratoria prowadzone nowoczesnymi, zorientowanymi na studenta metodami nauczania.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Opinie absolwentów

Uważam, że ten kierunek powinien znaleźć się w TOP10 studiów na czasie ze względu na wszechstronną wiedzę, jaką pozwala zyskać, a także możliwości rozwoju po studiach. Dla mnie szczególnie ważne były zajęcia z optoelektroniki i sieci światłowodowych, które są podstawą technicznej części mojej pracy zawodowej.

Zdjęcie portretowe mężczyzny z kablami.
    Maciej Szumacher, Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o.

Kompetencje, które zyskasz

Układy elektroniczne
    Systemy mikroprocesowe
    Technologie sprzętu elektronicznego
    Systemy telekomunikacyjne 5G+
    Sieci światłowodowe
    Przemysł 4.0
    Internet Rzeczy (IoT)
    Odnawialne źródła energii
    Elektromobilność

O Tobie

Elektronika i telekomunikacja to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów technologicznych. Jeżeli pragniesz uzyskać specjalistyczne kwalifikacje i dobre przygotowanie do pracy w branży, to jest kierunek właśnie dla Ciebie. Na studiach nauczysz się, jak być zawsze na bieżąco z najnowszymi osiągnięciami oraz jak rozwiązywać problemy z obszarów elektroniki, telekomunikacji, informatyki. Zyskasz umiejętność wykonywania doświadczeń i pomiarów pozwalających poprawnie ocenić pracę systemu elektronicznego lub telekomunikacyjnego. Zdobędziesz zaawansowaną wiedzę z zakresu budowania i doskonalenia systemów zgodnie z potrzebami użytkowników i środowiska, w którym pracują. Dzięki studiom będziesz gotów do podjęcia pracy np. jako inżynier urządzeń i systemów elektroniki powszechnego użytku, elektroniki przemysłowej/motoryzacyjnej i przetwarzania energii, telekomunikacji światłowodowej i bezprzewodowej. Ponadto, dzięki nowoczesnym metodom uczenia się będziesz szczególnie dobrze przygotowany do pracy w interdyscyplinarnych zespołach projektowych.

Praktyki

Praca po studiach

• firmy o profilu elektronicznym, telekomunikacyjnym, teleinformatycznym, a także informatycznym,
    • branża IT, w tym rozwiązań mobilnych, systemów mikroprocesorowych, IoT,