Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Kominy jądrowe na tle czystego nieba.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny

Energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Energia wiatru, ziemi, słońca, a także elektrownie jądrowe to przyszłość energetyki, która rozwija się na naszych oczach. Celem nauczania jest wykształcenie najwyższej jakości kadry w strategicznych dziedzinach, które staną się przyszłością światowej gospodarki. Studenci poznają procesy projektowania, wykorzystania oraz bezpieczeństwa bloków jądrowych. Zyskają specjalistyczną wiedzę z zakresu pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych oraz nauczą się, jak poprawić efektywność procesów energetycznych. Kierunek ten zapełnia lukę w edukacji związanej z nowoczesną energetyką i ma na celu kształcenie wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy będą wspierać rozwój sektora energetycznego. Wspiera aktualny trend transformacji energetycznej polegający na stosowaniu technologii energetycznych minimalizujących wpływ gospodarki na środowisko poprzez stopniowe zmniejszanie udziału paliw kopalnych w miksie energetycznym. Kierunek czerpie to, co najlepsze z takich dziedzin, jak: inżynieria mechaniczna, elektrotechnika, elektronika, automatyka oraz nauki chemiczne.

Kompetencje, które zyskasz

transformacja energetyczna
energetyka jądrowa
energetyka odnawialna
efektywność energetyczna
bezpieczeństwo i ochrona radiologiczna

O Tobie

Czy masz w sobie nieustanną chęć zdobywania nowej wiedzy? Chcesz współtworzyć transformację energetyczną i zostać specjalistą z zakresu energetyki jądrowej? A może interesuje Cię, jak powstaje i jest dystrybuowana energia pochodząca z odnawialnych źródeł energii? Wybierając kierunek energetyka jądrowa i odnawialne źródła energii, nie tylko poznasz odpowiedzi na te pytania, ale również zdobędziesz cenne umiejętności praktyczne.

W trakcie studiów zgłębisz wiedzę z zakresu energetyki, a także dziedzin pokrewnych, takich jak matematyka, fizyka i chemia. Poznasz proces tworzenia polskiej energetyki jądrowej zgodnie ze strategią rozwoju zawartą w rządowym programie „Polski Atom”. Dzięki zdobyciu zaawansowanej wiedzy z zakresu wymagań certyfikacyjnych oraz przepisów bezpieczeństwa dla obiektów energetyki jądrowej żadne tajemnice z tej dziedziny nie będą Ci obce. Będziesz mógł pewnym krokiem wejść w rynek pracy nie tylko dzięki fachowej wiedzy z obszaru energetyki, ale także zagadnień zarządzania jakością, zagadnień ekonomicznych oraz formalno-prawnych związanych z energetyką konwencjonalną, odnawialną i jądrową. 
 

Praktyki

Praca po studiach

  • projektowanie, wykonawstwo oraz eksploatacja w obszarze maszyn, urządzeń i systemów energetycznych ze szczególnym uwzględnieniem energetyki odnawialnej (fotowoltaika, elektrownie wiatrowe, magazyny energii) oraz w nowoczesnej gospodarce cieplnej – głównie w obszarze pomp ciepła, ale również w geotermii oraz w pozyskiwaniu ciepła ze źródeł niskotemperaturowych,
  • praca w firmach uczestniczących w procesie inwestycyjnym dużych bloków jądrowych  oraz małych reaktorów jądrowych (SMR),
  • zatrudnienie w energetyce konwencjonalnej oraz gospodarce cieplnej przemyśle petrochemicznym.