Przejdź do treści

Studenckie Koło Naukowe Experience

Studenci z SKN Experience stoją na ściance konkursu StRuNa.

Przysłowie arabskie głosi, że „najlepszą szkołą jest doświadczenie”. Oscar Wilde stwierdziłby, że doświadczeniem każdy określa swoje błędy. Monika Lenart i Dominik Malinowski z SKN Experience, uznaliby, że miarą doświadczenia jest działanie w kole naukowym.

 

Jesteście najbardziej aktywnym kołem na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Jak zaczęła się Wasza historia?

Monika Lenart (była przewodnicząca): Sięga ona 2006 roku, dlatego można powiedzieć, że „sukces” koła jest wygenerowany przez kilka zespołów, które rokrocznie umacniały pozycję organizacji. Jesteśmy dumni, będąc częścią zgranej grupy o tak bogatej historii. Ta chęć do działania bierze się stąd, że prywatnie bardzo się lubimy i wzajemnie napędzamy do różnego typu aktywności. Experience można traktować jako podstawę do pozauczelnianego rozwoju oraz zbierania doświadczenia, które w przyszłości może być z sukcesem wykorzystane w karierze zawodowej.

 

Twoja prezesura w SKN Experience przypadła na okres pandemiczny. Jak wspominasz ten czas?

Obraz
Studenci po wygranej w konkursie.
Członkowie SKN Experience po zajęciu pierwszego miejsca w konkursie BSH.

Monika: Płaszczyzna koła naukowego stwarza możliwości do prób, zadawania pytań, uczenia się, poszukiwania informacji w zakresach, do których  studenci nie zawsze mają dostęp. Z Experience byłam związana ponad 4 lata, a funkcję prezesa pełniłam przez rok. Mimo że integracja zespołu i motywowanie do działania przez wideo rozmowy nie było łatwe, pandemia nie stanowiła dla nas dużej przeszkody, ponieważ chcieliśmy wykorzystać pozytywne strony tej sytuacji. Zajęliśmy się m.in. organizacją wydarzeń online, współpracą z Działem Promocji PŁ. Skupiliśmy się również na rozwoju naszej strony internetowej, co w konsekwencji przełożyło się na zasięgi. Mam wrażenie, że w momencie, w którym wpadnie się w sidła działalności pozauczelnianej ciężko z niej wyjść, ponieważ czujemy się za dane aspekty odpowiedzialni, chcemy „czegoś więcej”. Wszystko jest do pogodzenia z tokiem studiów, pracą i życiem prywatnym. Przy okazji można podszkolić zarządzanie sobą w czasie. 

 

Jesteś wiceprzewodniczącym Experience, a także przewodniczącym Stowarzyszenia Studentów Marketingu i Zarządzania, o czym wspominałeś w cyklu "Potęguj możliwości". Biorąc pod uwagę zbliżające się wybory, jakie cechy powinien mieć prezes koła?

Dominik Malinowski (wiceprzewodniczący): Kandydat na stanowisko przewodniczącego musi cechować się zdolnościami przywódczymi i organizacyjnymi. Taka osoba powinna być ambitna, kreatywna i odpowiedzialna, ale powinna także być pozytywnym motorem dla każdego członka koła – musi być kreatorem i wizjonerem działań, które podejmuje koło. Nowy przewodniczący powinien angażować się i prowadzić projekty naukowo-badawcze koła – jest to nasza najważniejsza działalność, za którą wielokrotnie byliśmy nagradzani (np. 13 listopada 2021 roku nasze badania zostały docenione na ogólnopolskiej konferencji naukowej StRuNa 2021 w kategorii StRuNa Science). 

 

Praca, studia, działalność w kole. Jak udaje Ci się łączyć wszystkie obowiązki? 

 

Dominik: Od zawsze angażowałem się w różnego rodzaju dodatkowe aktywności, które pomagały mi się rozwijać, dlatego, gdy dowiedziałem się od kolegi o Experience, chciałem spróbować. Zapisałem się w grudniu 2017 roku. Koło naukowe to niezwykłe doświadczenie, które umożliwiło mi poszerzenie wiedzy, zdobycie potrzebnych kompetencji oraz ważnych umiejętności. Każda osoba, która angażuje się w działalność naukową, poszerza swoje horyzonty i indywidualne zdolności, wyjątkowo cenione przez przyszłych pracodawców. 

Pracę w kole naukowym łączę ze studiami, ale także z prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Koło naukowe było i jest dla mnie pewnego rodzaju „piaskownicą”, w której mogły zdarzyć się błędy, ale to ono pozwoliło mi przygotować się do pracy, rozwinąć siebie, swoją działalność, a również  swoich pracowników. Takiej wiedzy i doświadczenia nie da się zdobyć podczas studiów. 

 

Działalność w kole ułatwiła Ci znalezienie pracy?

Monika: Na pewno nauczyła mnie jak współpracować z innymi ludźmi, jednostkami, przedsiębiorstwami. Dla studenta stwarza ona podwaliny do przyszłej kariery, zwłaszcza że niejednokrotnie jest to główny temat rozmowy rekrutacyjnej z przyszłymi pracodawcami. Stanowi też dobre uzupełnienie bieżącego toku nauczania.

Praca w kole naukowym wzbogaciła moje kompetencje miękkie. Dała możliwość do bliższej relacji z firmami z różnorodnych branż, dzięki temu poszerzyła moje horyzonty postrzegania procesów wytwarzania, zarządzania itd. Z racji tego, że zarządzanie zespołem tyczy się wielu dziedzin życia mam otwartą drogę do pracy w szerokim spektrum przedsiębiorstw. Aktualnie pracuję w zawodzie jako inżynier jakości w firmie produkcyjnej, w której realizowałam moje Szmaragdowe Praktyki studenckie w ramach współpracy przedsiębiorstwa z Politechniką Łódzką. Jest to zawód, w którym na co dzień wykorzystuję wiedzę zdobytą na studiach, a „przećwiczyłam” ją na organizmie żywym, jakim było Experience. Dominik wspomniał o piaskownicy… Kiedyś usłyszałam, że koło naukowe to właśnie taka piaskownica, umożliwiająca zabawę instrumentami, które się zna ze studiów. Możemy te instrumenty dowolnie wykorzystywać, sprawdzając, jak działają, a przy tym nie obawiamy się porażki. Tym samym uczymy się i zdobywamy wiedzę.

Obraz
Studenci podczas podróży.
Członkowie SKN Experience w czasie wolnym.

 

Jakie plany koło Experience ma na najbliższy czas?

Dominik: Realizujemy wiele projektów badawczych i społecznych – zarówno tych jednorazowych, jak i ciągłych, kontynuowanych od wielu lat. Przykładem mogą być Akademickie Targi Pracy, największe niekomercyjne wydarzenie tego typu w Europie, którego nasze koło jest współorganizatorem.

Wśród projektów badawczych możemy wyróżnić kontynuowanie działań w ramach „Badania wpływu systemów motywacyjnych na poziom zaangażowania pracowników”. Efektem naszych ubiegłorocznych analiz prowadzonych w administracji publicznej była publikacja naukowa prezentowana na konferencjach naukowych. W tym roku rozszerzamy temat o aspekt personelu z organizacji biznesowych. Wracamy także do badań, odnoszących się do przepustowości i optymalizacji ruchu na skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, za które zostaliśmy nagrodzeni podczas konkursu StRuNa. 

W marcu 2022 roku będziemy organizować ogólnopolską konferencję naukową „Zarządzanie i innowacje XXI wieku” oraz wydawać monografię naukową. W tym roku zapoczątkowaliśmy również wydarzenie „Dzień z Kołem Experience”, które cieszyło się ogromnym powodzeniem wśród studentów, ale także pracowników naukowych. Był to cykl wykładów i warsztatów z praktykami biznesu, podczas których można było dowiedzieć się więcej o zarządzaniu zespołami, zakładaniu start-upów, SEO itp.

Na razie złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Edukacji i Nauki o dofinansowanie badań w kontekście zarządzania personelem i logistyką miejską. Z niecierpliwością czekamy na rozstrzygnięcie konkursu. 

 

Jak w takim razie można do Was dołączyć?

Dominik: Rekrutacja zazwyczaj jest na początku każdego semestru. Do koła może przystąpić każdy student – również z innych wydziałów PŁ. Nasza interdyscyplinarność pozwala z powodzeniem realizować duże złożone projekty. Spotkania całego koła naukowego odbywają się co dwa tygodnie, raz zdalnie, raz stacjonarnie. Grupy projektowe spotykają się dodatkowo wedle potrzeb. Pierwszym krokiem do przystąpienia do koła Experience jest wypełnienie formularza rekrutacyjnego na stronie www.knexperience.p.lodz.pl. Zapraszamy!         

 

Rozmawiała: Paulina Krygier

Zdjęcia: prywatne archiwum bohaterów