Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów
Zdjęcie w tle
Studentka patrzy na nici w hali produkcyjnej.

Włókiennictwo

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne
niestacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studia II stopnia na kierunku włókiennictwo kształcą specjalistów w branży o wysokim potencjale innowacyjnym. Program nauczania umożliwia uzyskanie umiejętności w zakresie wzorniczego i technologicznego projektowania tekstyliów wykorzystywanych w medycynie, sporcie oraz transporcie z wykorzystaniem nowoczesnych technologii materiałowych, oraz dzięki tworzeniu specjalistycznych aplikacji włókienniczych do zastosowań w różnych dziedzinach życia. Nie tylko rozwiniesz umiejętności zdobyte podczas studiów pierwszego stopnia, ale weźmiesz także udział w zajęciach specjalistycznych, przystosowanych do wybranej przez Ciebie specjalizacji. Poznasz systemy mikroprocesowe w zakresie włókiennictwa i techniki pomiarowe (specjalizacja: odzieżownictwo). A może wolisz poznać sposoby certyfikacji i akredytacji (specjalizacja: inżynieria jakości humanoekologii tekstyliów)? Niezależnie od Twojego wyboru na studiach drugiego stopnia czeka na Ciebie szeroka oferta przedmiotów obieralnych.

    Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.


    Specjalności:

    • innowacyjne technologie we włókiennictwie,
    • inżynieria jakości humanoekologii tekstyliów,
    • inżynieria projektowania tekstyliów,
    • odzieżownictwo.

    Opinie absolwentów

    Bezpośrednio po studiach na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów rozpoczęłam pracę w Zakładzie Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

    Kobieta stoi w laboratorium.
    mgr inż. Martyna Marszał, starszy technik laboratoryjny w Państwowym Instytucie Badawczym

    Kompetencje, które zyskasz

    Projektowanie i produkcja odzieży
    Produkcja i przetwórstwo tekstyliów
    Geotekstylia
    Agrotekstylia
    Moda
    Biomateriały
    Smart textiles

    O Tobie

    Gianni Versace stwierdził: „Nie interesuj się trendami. Nie doprowadź do tego, aby moda tobą zawładnęła. To ty decydujesz, kim jesteś, co chcesz przekazać sposobem, w jaki się ubierasz i w jaki żyjesz”. Moda to sposób na podkreślanie swojego charakteru, włókiennictwo zaś to kierunek, który otworzy przed Tobą nowe możliwości na jego wyrażanie.  

    Wybierając włókiennictwo, stawiasz na zdobycie praktycznej wiedzy z zakresu przedmiotów podstawowych i kierunkowych: mechaniki maszyn włókienniczych, systemów mikroprocesorowych, projektowania, modelowania i konserwacji tekstyliów oraz włókien specjalnych. Program zajęć pozwoli Ci także uzyskać umiejętności z zakresu projektowania liniowych i płaskich wyrobów włókienniczych o zamierzonych własnościach i efektach wzorniczych oraz posługiwania się technikami komputerowymi w projektowaniu tekstyliów (specjalizacja: inżynieria projektowania tekstyliów). Nauczysz się odpowiednio dobierać surowce, projektować procesy technologiczne i wykonywać dokumentacje techniczno-technologiczne wyrobu (specjalizacja: inżynieria projektowania tekstyliów). Zdobędziesz doświadczenie w pracy z najnowocześniejszymi technologiami, takimi jak nanotechnologie we włókiennictwie, a także z technologiami tekstyliów wielofunkcyjnych oraz kreowaniem właściwości polimerów i włókien (specjalizacja: innowacyjne technologie we włókiennictwie). Nie tylko będziesz umiał projektować i konstruować wyroby tekstylne, ale również odzież specjalną. Będziesz umiał z łatwością zaplanować przebieg procesów wytwarzania odzieży i wyrobów technicznych (specjalizacja: odzieżownictwo). 

    Praktyki

    Praca po studiach

    • zakłady włókiennicze, firmy produkcyjne i handlowe, jednostki i laboratoria akredytacyjne i atestacyjne,
    • służby celne i biura ochronny konsumenta oraz jednostki obrotu handlowego obiektami włókienniczymi,
    • przemysł samochodowy, meblarski, odzieżowy, medyczny,
    • zakłady tekstylne i zakłady wytwarzania włókien chemicznych, barwiarnie i zakładach wykończalnicze przemysłu włókienniczego,
    • własna kariera projektowa (stworzenie własnej autorskim pracowni projektowej).