Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studentki wykonują szkice w pracowni rysunku.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Budownictwa, Architektury i Inżynierii Środowiska

Architektura (język angielski)

Tytuł zawodowy

inżynier architekt

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

8

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język angielski
język angielski (min 60% z rozszerzenia)
sprawdzian uzdolnień plastycznych
sprawdzian uzdolnień plastycznych

Przedmioty dodatkowe

dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311210 technik renowacji elementów architektury
314202 technik architektury krajobrazu

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Architektura to kierunek przygotowujący studentów do twórczej działalności zawodowej. Po ich ukończeniu absolwent może stać się specjalistą-inżynierem w zakresie architektury wnętrz, ale także podstaw wzornictwa, wystawiennictwa i scenografii oraz różnorodnych, pomocniczych zadań w dziedzinie budownictwa, architektury, urbanistyki. Program studiów zakłada naukę wszystkich umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia kariery zawodowej. Podstawy projektowania, rysunek i malarstwo, fotografia i estetyka - to tylko niektóre z przedmiotów, na których studenci rozwijają umiejętności kreatywne. Przedmioty teoretyczne, takie jak matematyka czy budownictwo, pozwalają im poznać fizyczne warunki projektowania i zdobyć zdolności analityczne. Na wyższych semestrach studenci mają także możliwość wyboru dalszej ścieżki programowej w postaci obieralnych modułów zajęć z zakresu architektury wnętrz. Dzięki temu zdobywają wiedzę o tym, jak w pracy projektowej współdziałać ze specjalistami z różnych dziedzin humanistycznych i artystycznych. Studia politechniczne zapewniają również dodatkowe umiejętności w zakresie kierowania procesem wykonawczym zarówno w obiektach nowo projektowanych, jak i adaptowanych. Po ukończeniu kierunku architektura na studiach I i II stopnia absolwenci mogą ubiegać się o nadanie uprawnień w specjalności architektonicznej w zakresie nieograniczonym.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

 

Opinie absolwentów

Studia na architekturze to zdobywanie ogromnej wiedzy z historii sztuki i współczesnej architektury. Wybierzecie się w niesamowitą podróż po domach, pałacach, kościołach, które poznacie wirtualnie na wykładach, a niekiedy odwiedzicie także „na żywo”. W przyszłości będziecie potrafili ocenić ich piękno lub brzydotę i to z zupełnie innej – świadomej – perspektywy.

Studentka zdjęcie portretowe.
Aleksandra Ołowska, architekt w firmie Jander Kabza Architekci

Wysoka pozycja uczelni, doświadczona kadra, z którą można nawiązać fajny, „ludzki” kontakt, koła naukowe, a do tego imprezy uczelniane - wszystko to składa się na obraz PŁ jako doskonałego miejsca do zdobywania wiedzy i umiejętności. Już sam kampus ma klimat inspirujący dla architekta. Na studiach nauczyłam się technicznych zagadnień, bez których nie mogłabym rozpocząć kariery.

Kobieta w naszyjniku siedzi w biurze architektonicznym z gazetą w ręku.
Aleksandra Przedecka, firma Zmiana Planu

Kompetencje, które zyskasz

Architektura
Projektowanie 3D
Budownictwo
Malarstwo
Rzeźba

O Tobie

Masz głowę pełną pomysłów, a na świat potrafisz patrzeć z różnych perspektyw? Chciałbyś rozpocząć karierę w branży, która łączy świetne zarobki z kreatywnym podejściem? Zaprojektuj swoją przyszłość i wybierz kierunek architektura!

Program studiów przygotowany został z myślą o tych, którzy nie boją się nietypowych rozwiązań i chcieliby przekuć projekty w rzeczywistość. Podczas zajęć kreatywnych nauczysz się nieszablonowego myślenia, ale także praktycznych umiejętności, takich jak rysunek techniczny czy estetyka. Zajęcia teoretyczne za to dostarczą Ci niezbędnej wiedzy z dziedzin, takich jak historia architektury, teoria projektowania czy fizyka budowli. Dodatkowo, weźmiesz udział w plenerach rysunkowych oraz nauczysz się, jak tworzyć projekty zgodne z ideą zrównoważonego rozwoju. Studia na kierunku architektura to także możliwość rozwoju w ramach organizacji studenckich. Koło Naukowe "Kąt" jest idealnym miejscem dla ludzi, którzy chcą rozwijać się artystycznie i inspirować wzajemnie, za to klub fotograficzny i Koło Naukowe "Analog" z chęcią przyjmują wszystkich pasjonatów fotografii. Jakie możliwości czekają na absolwenta kierunku architektura? Po studiach możesz rozpocząć pracę w biurze architektonicznym lub prowadzić działalność własną działalność w zakresie architektury budynków i wnętrz. To Ty decydujesz, w których obszarach chcesz się rozwijać!

Praktyki

Praca po studiach

  • biura projektowe,
  • firmy wykonawcze,
  • pracownie związane z projektowaniem wnętrz,
  • własna działalność gospodarcza,
  • instytucje administracji państwowej i samorządowej,
  • pracownie konserwatorskie,
  • rozwój naukowy.