Akademicka wiedza, umiejętność analizy problemu oraz zdolność do systematycznej pracy w celu jego rozwiązania to kompetencje, które nabyłem w trakcie studiów na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. Swoją karierę zawodową rozpocząłem od pracy w laboratoriach działu R&D w firmie Atlas w Łodzi, gdzie zajmowałem się tworzeniem receptur nowych produktów.
Chemia budowlana
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Oferta programowa kierunku chemia budowlana otwiera przed studentami perspektywę zdobycia wyższego wykształcenia, nowoczesnego zawodu i umiejętności skutecznego kierowania własną karierą. Realizacja kształcenia w tym zakresie jest ściśle powiązana ze stałym uczestnictwem i bezpośrednim wpływem przyszłych pracodawców na kształt programu studiów i uzyskiwanych przez absolwentów efektów kształcenia w zakresie wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych. Już w trakcie tworzenia i realizacji studiów I stopnia przedstawiciele przemysłu, m.in. skupieni w Stowarzyszeniu Producentów Chemii Budowlanej, z którym uczelnie partnerskie (PG, PŁ i AGH) podpisały porozumienie, mieli znaczący wpływ na dobór przedmiotów i określenie sylwetki absolwenta. Obecnie SPChB oferuje praktyki i tematy projektów inżynierskich, realizowanych w zakładach przemysłowych. Studia mają na celu przekazanie gruntownej wiedzy z zakresu problematyki wytwarzania i wykorzystania nowoczesnych materiałów budowlanych, energooszczędnych i przyjaznych środowisku naturalnemu, w duchu zrównoważonego rozwoju.
Lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Jeśli planujesz remont lub budowę bez farb, lakierów i innego rodzaju artykułów, służących do montowania i uszczelniania, ani rusz! Tak szeroki asortyment wpisuje się w kategorię chemii budowlanej, która stała się niezwykle znaczącym segmentem na rynku materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Podstawową wiedzę o tym, jak przygotowywać materiały o odpowiednich właściwościach oraz jakie technologie są wykorzystywane podczas wytwarzania poznałeś już na studiach pierwszego stopnia, jednak by tworzyć zaawansowane substancje, potrzebny będzie kolejny stopień wtajemniczenia.
Podczas studiów na drugim stopniu nauczysz się samodzielnie projektować procesy technologiczne i instalacje przemysłowe. Zyskasz wiedzę o zagospodarowaniu surowców wtórnych w budownictwie oraz zarządzaniu w zakładach produkcyjnych. Poznasz nowoczesne materiały i technologie wykończeniowe, izolacyjne, a także nauczysz się metod konserwacji i restauracji obiektów architektonicznych. Dodatkowo, poznasz prawne aspekty budownictwa, sposoby patentowania oraz pozyskiwania funduszy. Przede wszystkim jednak staniesz się specjalistą, wyróżniającym się świetną znajomością zaawansowanych technologii modyfikowania materiałów oraz zaawansowanych metod badań materiałów.
Praktyki
Praca po studiach
- przedsiębiorstwa, funkcjonujące w obszarze budownictwa, związane z wytwarzaniem, przetwarzaniem i wykorzystaniem materiałów budowlanych oraz zajmujące się szeroko pojętym recyklingiem,
- jednostki samorządowe, w których absolwenci pracują jako eksperci i specjaliści w zakresie chemii budowlanej,
- stanowiska technologów, inżynierów produktu, analityków i kontrolerów jakości oraz doradców klienta w firmach, zajmujących się produkcją materiałów budowlanych, dodatków oraz wyrobów gotowych, stosowanych przez przemysł budowlany.