Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny
Zdjęcie w tle
Studenci pracują w laboratorium mechanicznym.

Materiały i technologie przyszłości

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311220 technik budownictwa kolejowego
311307 technik energetyk
311410 technik mechatronik
311413 technik robotyk
311504 technik mechanik
311513 technik pojazdów samochodowych
311516 technik spawalnictwa
311518 technik pojazdów kolejowych
311603 technik technologii chemicznej
311705 technik odlewnik
311708 technik przemysłu metalurgicznego
311927 technik transportu drogowego
311928 technik transportu kolejowego
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
311930 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
311940 technik urządzeń dźwigowych
315105 technik mechanik okrętowy
315317 technik mechanik lotniczy
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Materiały i technologie przyszłości to kierunek interdyscyplinarny obejmujący zagadnienia związane z wytwarzaniem oraz badaniem właściwości materiałów pod kątem ich zastosowań w takich gałęziach przemysłu jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł kosmiczny, energetyka czy rozwiązania na potrzeby medycyny i ochrony zdrowia. Program kierunku obejmuje również projektowanie procesów dostosowywania właściwości materiałów i rozwiązań technologicznych do określonych wymagań środowiskowych, eksploatacyjnych czy wytrzymałościowych.

    Studia na kierunku materiały i technologie przyszłości pozwalają zdobywać wiedzę i nowe umiejętności przy wykorzystaniu metod projektowych, w ścisłej współpracy z otoczeniem biznesowo-przemysłowym. Studenci mają nie tylko ma możliwość stworzenia prototypu rozwiązania zadanego problemu, ale także prowadzą weryfikację jego funkcjonalności. Dzięki pracy projektowej rozwijają umiejętności twarde, a także niezwykle cenione przez pracodawców kompetencje miękkie – współdziałanie, współpracę w zespole, odpowiednią organizacja pracy, opracowywanie i prezentację uzyskanych wyników. 

    Program studiów obejmuje zagadnienia związane z najnowocześniejszymi technologiami wytwarzania materiałów, włączając technologie przyrostowe i druk 3D, syntezę nano- i biomateriałów czy technologie plazmowe oraz porusza aspekty związane z tematyką magazynowania energii i transportu przyszłości. Jest skonstruowany w ten sposób, aby pobudzić i rozwinąć kreatywność studenta do odkrywania nowatorskich podejść i zgłaszania własnych rozwiązań. Specjaliści w dziedzinie materiałów i technologii posiadają kompetencje, czyniące z nich poszukiwanych pracowników w różnych branżach przemysłu. 

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj
     

    Opinie absolwentów

    Materiały i technologie to kierunek, na którym zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę o materiałach mających zastosowanie przemyśle oraz medycynie. Poznasz właściwości fizyczne i chemiczne materiałów, co zwiększy Twoją świadomość zastosowania ich w pracy i życiu codziennym. Dodatkowo masz szansę zdobyć fachową wiedzę o metodyce badań materiałów, niezbędną w przemyśle.

    Mężczyzna na białym tle.
    Michał Czarnecki, TZG Zapolex Sp. z o.o.

    Politechnika nauczyła mnie samodzielności i odpowiedzialności za swoje decyzje. Studia na Wydziale Mechanicznym to fundament mojej kariery zawodowej. Poznałem zagadnienia, wokół których pracuję: materiałoznawstwo, wytrzymałość materiałów, wiedza z budowy i konstrukcji maszyn, wiedzę z zakresu procesów technologicznych.

    Zdjęcie portretowe mężczyzny.
    Paweł Filarczyk, dyrektor ds. technicznych w Fabryce Pierścieni Tłokowych Prima

    Kompetencje, które zyskasz

    Druk i bio druk 3D
    Technologie plazmowe
    Magazynowanie energii
    Implanty
    Bio-materiały
    Przemysł kosmiczny
    Badanie właściwości materiałów
    Funkcjonalizacja materiałów
    Obróbka cieplna

    O Tobie

    Rozwój żadnej z dziedzin naszego życia nie byłby możliwy, gdyby nie przełomowe odkrycia w zakresie wytwarzania i modyfikacji dostępnych surowców. Otaczająca nas rzeczywistość składa się z elementów o określonych cechach. Za nadanie im szczególnych właściwości odpowiadają specjaliści z dziedziny materiałów i technologii. Aby stać się jednym z nich, wybierz studia na Politechnice Łódzkiej! 

    Jako przyszły specjalista zyskasz kluczową wiedzę z obszaru najnowszych rozwiązań technologicznych wykorzystujących w praktyce przemysłowej elementy technologii plazmowej, technik cyfryzacji, druku 3D i szybkiego prototypowania zgodnie z założeniami Przemysłu 4.0 i 5.0. Będziesz miał okazję kształcić się pod okiem wybitnych specjalistów-praktyków. Do osiągnięć kadry profesorskiej należy m.in praca przy budowie sztucznego serca czy tworzenie bioimplantów ochronnych. Dzięki wsparciu profesjonalistów nabędziesz niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie wytwarzania materiałów, od tych używanych w kuchni, po stosowane przy konstrukcji statków kosmicznych.

    Studia na Wydziale Mechanicznym oferują doskonałe połączenie estetyki i użyteczności, intuicji i logiki, teorii i praktyki, mikroświata atomowego i makroświata konstrukcji. Jeśli to połączenie idealnie oddaje Twoje zainteresowania, wybierz kierunek studiów inżynierskich z zakresu nauki o materiałach i technologiach. Zdobędziesz umiejętności w projektowaniu materiałów, uwzględniając unikalne wymagania konstrukcyjne i eksploatacyjne oraz zaawansowane umiejętności projektowe. Będziesz gotowy do realizacji innowacyjnych projektów rozwojowych z dziedziny materiałów i technologii, wykorzystując najnowsze osiągnięcia nauki. Po ukończeniu studiów otworzy się przed Tobą fascynujący świat materiałów i nowych technologii!

    Praktyki

    Praca po studiach

    • lotnictwo i technologie kosmiczne - m.in. tworzenie ekstremalnie wytrzymałych materiałów do budowania kadłubów samolotów wojskowych i cywilnych oraz rakiet i satelitów,
    • motoryzacja - m.in. tworzenie nowoczesnych ultralekkich, wytrzymałych i ekologicznych materiałów wykorzystywanych w prototypach, autach koncepcyjnych i produkcji seryjnej w branży automotive,
    • energetyka - m.in. tworzenie materiałów zdolnych magazynować wodór i przetwarzać energię słoneczną, materiały dla energetyki jądrowej,
    • bioinżynieria - m.in. tworzenie materiałów jako nowoczesnych implantów o wysokiej biozgodności, właściwościach bakteriobójczych, a także wykorzystywanie biomimetycznych rozwiązań, inspirowanych otaczającą nas przyrodą do ich wytwarzania,
    • działy doradztwa technicznego, R&D, produkcji, sprzedaży.

    Dostępne stanowiska: inżynier materiałowy, inżynier/Technolog procesu, inżynier jakości/ kontroli, inżynier projektu/ wiodący, technolog/ technolog produkcji, menedżer produktu, konstruktor-projektant koncepcyjny, specjalista ds. badań i rozwoju, specjalista ds. sprzedaży, specjalista ds. doradztwa technicznego, asystent działu konstrukcji, przedstawiciel Handlowy branży technicznej.