Technologia żywności i żywienie człowieka
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Student kierunku technologia żywności i żywienie człowieka na II stopniu zdobywa pogłębioną wiedzę z zakresu: chemii, biochemii, mikrobiologii, wpływu warunków wytwarzania żywności na jej cechy, przemysłowego wytwarzania żywności na bazie surowców zwierzęcych i roślinnych. Zna substancje toksyczne obecne w żywności oraz ich wpływ na organizm człowieka.
Studenci posiadają uporządkowaną wiedzą w zakresie biotechnologicznych metod wytwarzania żywności, a także na temat trendów rozwojowych i najistotniejszych nowych osiągnięć w produkcji oraz analizie żywności. Dysponują podstawową wiedzą dotyczącą systemów zarządzania jakością, w tym ich dokumentacji na podstawie wymagania normy ISO 9001. Zdobywają pogłębioną wiedzę z zakresu żywienia człowieka i dietetyki, prawa żywnościowego oraz zagadnień dotyczących komunikacji społecznej. Znają techniki utrwalania żywności oraz orientują się w społecznych uwarunkowaniach produkcji żywności.
Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.
Specjalności:
- bezpieczeństwo i jakość żywności,
- projektowanie żywności i procesu technologicznego.
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Substancje, które dodawane są do naszego jedzenia, nieustannie wzbudzają wiele kontrowersji. Nie wszystkie jednak są szkodliwe. Niektóre substancje dodatkowe mają chronić produkt przed tworzeniem substancji szkodliwych. Przykładem może być dodatek azotynów, które zapobiegają rozwojowi bakterii Clostridium botulinum (pałeczka jadu kiełbasianego).
Więcej ciekawych informacji zdobędziesz, wybierając kierunek technologia żywności i żywienie człowieka. To szansa na zyskanie wiedzy z zakresu nauk podstawowych, technicznych, biologicznych i ekonomicznych. Poznasz zasady prowadzenia procesów technologicznych oraz biotechnologicznych w produkcji żywności, w tym także z wykorzystaniem surowców modyfikowanych genetycznie, a także nauczysz się bezpiecznego żywienia człowieka, metod utrwalania i przechowywania żywności. Znajomość nowoczesnych metod analizy oraz oceny jakości surowców i produktów spożywczych, a także umiejętności wdrażania i nadzorowania produkcji żywności, pozwolą Ci projektować nowe technologii, a także modernizować technologie istniejące w różnych gałęziach przemysłu spożywczego, uwzględniając przy tym aspekty ekonomiczne procesów. Ponadto, będziesz potrafił posługiwać się technikami komputerowymi w sterowaniu procesami technologicznymi oraz zarządzaniu jakością.
Praktyki
Praca po studiach
- stanowiska inżynierskie w przedsiębiorstwach spożywczych,
- laboratoria analityczne i badawczo-rozwojowe,
- instytucje certyfikujące systemy zarządzania jakością i bezpieczeństwem żywności,
- marketing żywności,
- specjalista ds. żywienia,
- własna działalność gospodarcza.