Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studenci stoją w fartuchach w laboratorium.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE)

Advanced Biobased and Bioinspired Materials

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

8

Język wykładowy

angielski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język angielski
język angielski (min 60% z rozszerzenia)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska i melioracji
325515 technik gospodarki odpadami

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Program kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials jest prowadzony całkowicie w języku angielskim. Ma charakter interdyscyplinarny i łączy wybrane zagadnienia chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych. Studia kształcą w zakresie projektowania, wytwarzania i analizy właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowań oraz metod utylizacji. Program kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials jest realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia opartych na rozwiązywaniu realnych problemów oraz pracy w grupie. Uwzględnia także wiedzę o procesach technologicznych opartych na surowcach odnawialnych. Do głównych przedmiotów należą m.in. Biochemistry, Biophysics, Synthesis and Physicochemical Properties of Polymer Components, Biomaterials Science and Technology, Modern Techniques in Biomaterials and Nanostructures Synthesis and Analysis, Bioresources, Bio-based Materials, Life Cycle, Biodegradation, Nanomaterials, Tuning of Biobased Materials’ Applicabilities’ Polymer Composites Mimicking Nature, Emerging Technologies Inspired by Nature, Supramolecular Self-Organisation Inspired by Nature. Każdy student kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials w ramach programu studiów realizuje co najmniej jeden semestr w ramach tzw. „Mobility Semester” na uczelni zagranicznej. 

Więcej informacji na stronie. Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

Kompetencje, które zyskasz

Fizyka
Chemia
Biochemia
Materiałoznawstwo
Materiały inspirowane naturą
Nanokompozyty
Inżynieria materiałowa

O Tobie

Czy biomateriały to przyszłość medycyny? Dzięki ich niezwykłym właściwościom znajdują zastosowanie podczas skomplikowanych operacji, a nawet mogą na stałe zastąpić niektóre tkanki. O tym, jak produkować takie materiały, dowiesz się na kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials.

To studia, które przygotują Cię do pracy związanej z kształtowaniem właściwości i analizą różnych materiałów, w tym biomateriałów i nanomateriałów, projektowaniem wyrobów o pożądanej funkcjonalności czy projektowaniem i analizowaniem materiałów pochodzenia biologicznego. Program studiów zaprojektowany został tak, aby zapewnić Ci dostęp do najnowszych informacji i metod wykorzystywanych w branży. Podczas studiów poznasz nie tylko zagadnienia z zakresu nauk ścisłych, ale także zastosowania technologii informatycznych czy analizy danych w branży. Zdobędziesz wiedzę niezbędną do rozpoczęcia własnej działalności gospodarczej. Przede wszystkim jednak nauczysz się samodzielnie rozwiązywać problemy oraz pracować w interdyscyplinarnych zespołach ze specjalistami z różnych dyscyplin naukowych. Jako absolwent możesz rozpocząć karierę w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, badawczo-rozwojowych, konsultingowych i certyfikujących, związanych z szeroko rozumianą dziedziną biomateriałów i materiałów funkcjonalnych, a także w innych pokrewnych gałęziach przemysłu oraz w sektorze nowoczesnych technologii.

Praktyki

Praca po studiach

  • firmy zajmujące się projektowaniem i otrzymywaniem nowych materiałów, w tym zwłaszcza w oparciu o surowce naturalne i odnawialne, oraz rozwijaniem nowych technologii, 
  • firmy chemiczne, farmaceutyczne i kosmetyczne, 
  • instytucje naukowe i badawczo-rozwojowe prowadzące badania nad nowymi materiałami, 
  • instytucje konsultingowe i certyfikujące,
  • możliwość dalszego kształcenia na studiach II i III stopnia.