Advanced Biobased and Bioinspired Materials

Wydział Chemiczny
Centrum Kształcenia Międzynarodowego (IFE)
angielski

ADVANCED BIOBASED AND BIOINSPIRED MATERIALS realizowany jest w ramach Wydziału Chemicznego. Program jest prowadzony całkowicie w języku angielskim, ma charakter interdyscyplinarny i łączy wybrane zagadnienia chemii, biologii, medycyny, fizyki i nauk technicznych.  Studia mają na celu nauczenie projektowania, wytwarzania i analizy właściwości materiałów funkcjonalnych o znaczeniu biologicznym i medycznym, ich zastosowania oraz metod utylizacji. Program kształcenia uwzględnia także wiedzę o  procesach technologicznych opartych na surowcach odnawialnych.

Program kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials jest realizowany z wykorzystaniem nowoczesnych metod kształcenia opartych na rozwiązywaniu realnych problemów oraz pracę w grupie.

GŁÓWNE PRZEDMIOTY

• Introduction to Laboratory Work
  • Biochemistry, Biophysics
  • Synthesis and Physicochemical Properties of Polymer Components
  • Modern Techniques in Biomaterials and Nanostructures Synthesis and Analysis
  • Bioresources, Bio-based Materials, Life Cycle, Biodegradation
  • Nanomaterials
  • Tuning of Biobased Materials’ Applicabilities
  • Polymer Composites Mimicking Nature
  • Emerging Technologies Inspired by Nature
  • Supramolecular Self-Organisation Inspired by Nature
  • Emerging technologies Inspired by Nature
  • Fundamentals of Business

Każdy student kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials w ramach programu studiów realizuje co najmniej jeden semestr (6-ty semestr) – „Mobility Semester” w uczelni zagranicznej.

Więcej informacji na stronie: https://abiom.p.lodz.pl/

Lista przedmiotów prowadzonych na studiach dostępna jest na stronie.

4 lata

W zakresie wiedzy i umiejętności zawodowych absolwenci będą przygotowani do pracy związanej z:

• doborem, kształtowaniem właściwości i analizą biomateriałów,
  • projektowaniem wyrobów medycznych o pożądanej funkcjonalności,
  • projektowaniem i wykonywaniem separacji i analiz materiału pochodzenia biologicznego stosowanych m.in. w diagnostyce medycznej.

Absolwenci będą posiadali także umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów związanych z szeroko pojętą tematyką biomateriałów, ale równocześnie umiejętność pracy w międzynarodowym zespole i komunikacji ze specjalistami różnych dyscyplin (w tym: medycyny, materiałoznawstwa, chemii, biologii, biochemii).

Absolwenci znajdą zatrudnienie w przedsiębiorstwach, jednostkach naukowych, badawczo-rozwojowych, konsultingowych i certyfikujących, związanych z szeroko rozumianą dziedziną biomateriałów i materiałów funkcjonalnych, a także w innych pokrewnych gałęziach przemysłu lub nauk wymagających wiedzy i umiejętności nabytych w trakcie studiów na kierunku Advanced Biobased and Bioinspired Materials (np. przemysł chemiczny, farmaceutyczny, paliwowy) oraz w sektorze nowoczesnych technologii. Będą mogli pracować na stanowiskach konstruktorów biomateriałów, technologów. Absolwenci będą przygotowani do podjęcia studiów drugiego i trzeciego stopnia oraz pracy w interdyscyplinarnych zespołach krajowych i międzynarodowych.