Matematyka stosowana

Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej

Studia pierwszego stopnia na kierunku matematyka stosowana kształcą umiejętności  praktyczne w obrębie zastosowań matematyki w nowoczesnych działach gospodarki.

Kierunek daje wiedzę i umiejętności z zakresu dwóch obszarów kształcenia: obszaru nauk ścisłych (dyscyplina matematyka) oraz obszaru nauk technicznych (dyscyplina informatyka). Studenci kształcą umiejętności z zakresu matematyki aplikacyjnej przy użyciu narzędzi informatycznych typu R-Studio, Java, Excel, bazy danych.

Kształcenie prowadzone jest na czterech specjalnościach:

• W ramach matematyki finansowej i ubezpieczeniowej studenci uczą się m. in. wyliczać składki i rezerwy ubezpieczeniowe, prowadzić rachunkowość ubezpieczeniową z wykorzystaniem programów komputerowych, szacować koszty kredytów oraz  wyceniać papiery wartościowe. Program kształcenia przygotowuje do zdania egzaminu aktuarialnego w ramach działów: matematyka ubezpieczeń na życie oraz pozostałych ubezpieczeń osobowych i majątkowych.
  • Specjalność matematyczne metody analizy danych biznesowych przygotowuje do zawodu analityka danych poprzez zapoznanie studentów ze statystyką i systemami informatycznymi wykorzystywanymi do statystycznej analizy danych.
  • Specjalność zastosowania matematyki w biomedycynie i ekonomii daje wiedzę i umiejętności w zakresie budowy i analizy modeli procesów  w technice, ekonomii, czy biomedycynie. Absolwent będzie przygotowany do pracy w placówkach badawczych i przemysłowych zajmujących się tworzeniem, analizowaniem i modyfikowaniem modeli różnorodnych procesów, np. technologicznych, fizycznych, chemicznych, biologicznych,  społecznych i ekonomicznych, w tym z użyciem technologii informatycznych.
  • Specjalność zastosowania współczesnej analizy matematycznej  pozwala zdobyć umiejętności analizowania problemów matematyki klasycznej (głównie umiejętności dedukcyjnych w analizie matematycznej) i użycia ich w zastosowaniach matematyki, np. aplikacjach związanych z praktyczną analizą danych (bazując na obsłudze baz danych w wybranym środowisku informatycznym), czy wizualizacją danych.

Dzięki przedmiotom ogólnoekonomicznym studenci opanują również zagadnienia związane z prognozowaniem w biznesie, rynkami finansowymi oraz prowadzeniem własnej działalności gospodarczej. Rozwiną również umiejętności pracy w grupie w ramach zajęć dotyczących komunikacji interpersonalnej w firmie.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

• matematyczne metody analizy danych biznesowych
  • matematyka finansowa i ubezpieczeniowa
  • zastosowania matematyki w biomedycynie i ekonomii
  • zastosowania współczesnej analizy matematycznej
licencjat

3 lata

Absolwent dwuobszarowej matematyki stosowanej posiada wiedzę  z zakresu nauk ścisłych i nauk technicznych, co daje mu unikalną kompozycję analitycznego myślenia i umiejętności informatycznych, w efekcie czego staje się niezwykle cenny i poszukiwany na rynku pracy. Posiada praktyczne umiejętności analizowania różnego rodzaju problemów praktycznych z wykorzystaniem narzędzi informatycznych takich jak R-Studio, Java, Excel, Maple. Posiada także wiedzę i umiejętności z zakresu obsługi baz danych.

Przykładowe zawody jakie można wykonywać po ukończeniu tego kierunku to: analityk giełdowy, analityk kredytowy, doradca emerytalny, analityk baz danych, statystyk,  analityk ubezpieczeniowy, doradca ubezpieczeniowy, pracownik instytucji finansowych.