Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny
Zdjęcie w tle
Studenci w laboratorium oglądają preparat chemiczny.

Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

Język wykładowy

Nabór

Brak rekrutacji

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Materiały funkcjonalne to materiały, których projektowaniu i wytwarzaniu przyświeca ściśle określony cel – nadanie im określonych właściwości, dzięki którym będą mogły spełniać pożądane funkcje i realizować przewidziane dla nich zastosowania. Sektor przemysłu zajmującego się projektowaniem oraz technologiami otrzymywania materiałów funkcjonalnych zmierza w kierunku coraz większej specjalizacji. Technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych to odpowiedź na współczesne wymagania rynkowe. Studenci uczą się przygotowywać inteligentne rozwiązania, ułatwiające codzienne życie — materiały samonaprawiające się, ze specyficzną pamięcią kształtu, a także materiały o specyficznych właściwościach powierzchni. Studenci uczą się modyfikować szklane powierzchnie użytkowe, aby stawały się „samoczyszczące”, wytwarzać wydajniejsze emitery światła, czy też zwiększyć czułość i zakres detektorów w systemach automatycznego parkowania pojazdów. Wytwarzają samonaprawiające się powłoki zabezpieczające powierzchnię metali oraz opakowania wyposażone w znaczniki pokazujące świeżość opakowanego produktu. Z drugiej strony dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik inżynierii powierzchni potrafią udoskonalić warstwy odbijające promieniowanie podczerwone na elementy strojów roboczych, hełmy z wizjerami dla strażaków, czy też warstwy na implanty medyczne zabezpieczające przed przenikaniem jonów do organizmu ludzkiego. To tylko niewielki wycinek ogromnych możliwości, które daje nam funkcjonalizacja materiałów.

Program studiów dostępny jest na stronie.

Kompetencje, które zyskasz

Inżynieria chemiczna
    Inżynieria procesowa
    Ochrona środowiska
    Europejski certyfikat EUR-ACE®

O Tobie

Temperatura na orbicie ziemskiej zmienia się w zakresie od -170°C do ponad 120°C, zależnie od poziomu nasłonecznienia. To duże wyzwanie przy projektowaniu i doborze materiałów na pojazdy kosmiczne, jednak dla studentów kierunku technologie nowoczesnych materiałów funkcjonalnych nie ma rzeczy niemożliwych. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę i umiejętności z wykorzystaniem nowoczesnego zaplecza laboratoryjnego i dydaktycznego o wysokim standardzie oraz kompetencji kadry specjalistów z dwóch wydziałów Politechniki Łódzkiej – Wydziału Chemicznego i Wydziału Mechanicznego. Duża ilość zajęć praktycznych realizowana jest w ścisłej współpracy i kontakcie z ekspertami z przemysłu oraz oparta na rzeczywistych problemach technologicznych. Pozwoli Ci to już na studiach poznać specyfikę pracy w zakładach produkcyjnych z różnych branż przemysłu, a także nawiązać kontakt z potencjalnymi pracodawcami. Staże odbędziesz w lokalnych zakładach przemysłowych z różnych branż, co stwarza realne perspektywy późniejszego zatrudnienia i ułatwia stawianie pierwszych kroków na rynku pracy. Dodatkowo zdobędziesz wiedzę i umiejętności projektowania i wytwarzania różnych materiałów, przedmiotów i urządzeń – począwszy od zmieniających kolor zabawek dla dzieci, poprzez samonaprawiające się powłoki ochronne, aż po osłony zabezpieczające przed promieniowaniem wysokoenergetycznym, implanty stosowane w medycynie, czy kompozyty dla technologii kosmicznych. Staniesz się magistrem inżynierem, pożądanym na rynku pracy przez przedsiębiorstwa wytwarzające, przetwarzające lub stosujące funkcjonalne materiały inżynierskie.

Praktyki

Praca po studiach

• inżynier technolog w zakładach przemysłu chemicznego, przetwórstwie tworzyw sztucznych, branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej
    • inżynier w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości, przedsiębiorstwach handlowych, instytucjach administracji państwowej i samorządowej oraz instytucjach ochrony środowiska