Jestem absolwentką chemii i technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swoich zainteresowaniach zawodowych zwróciłam się ku chemii farmaceutycznej i biochemii, a studia na Wydziale Chemicznym dały mi ku temu doskonałą podstawę, umożliwiając szerokie kontakty z zespołami naukowymi na całym świecie.
Technologia chemiczna
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Studenci drugiego stopnia technologii chemicznej mogą zgłębiać i rozszerzać informacje nie tylko w wielu zakresach przemysłowych, m.in. wytwarzania polimerów, ale także leków czy katalizy przemysłowej. Rozwijają umiejętność posługiwania się wiedzą ogólną, obejmującą całość procesów wytwarzania, przetwarzania i badania związków oraz materiałów chemicznych. Wiedzy specjalistycznej towarzyszy dobra znajomość chemii, technologii chemicznej, matematyki i fizyki oraz angielskiej terminologii chemicznej i technologicznej. Studenci poznają sposób otrzymywania, a także bezpiecznego stosowania wyrobów chemicznych, uczą się, jak postępować z towarami zużytymi i odpadami, promować zrównoważony rozwój, aktywnie uczestniczyć w pracy grupowej, kierować zespołami ludzkimi oraz jak posługiwać się fachową literaturą i przepisami prawnymi w zakresie działalności gospodarczej.
Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.
Specjalności:
- inżynieria biomedyczna i radiacyjna,
- kataliza przemysłowa,
- technologia barwników, środków pomocniczych i chemii gospodarczej,
- technologia leków i środków ochrony roślin,
- technologia polimerów.
Opinie absolwentów
Ukończyłem studia na kierunku technologia chemiczna o specjalizacji technologia polimerów na Wydziale Chemicznym PŁ. Dzięki zdobytej tam wiedzy bez problemu planuję i realizuję projekty badawcze w dziedzinie opakowań spożywczych. Informacje z przetwórstwa tworzyw sztucznych, pozwalają mi na aktywne uczestnictwo w spotkaniach firmowych, jak również w pozyskaniu nowych kontaktów biznesowych.
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Przetwarzanie chemiczne i mechaniczne polimerów popularne jest w wielu gałęziach przemysłu. Każdy rodzaj tworzywa sztucznego opiera się na polimerach, które naturalnie występują w naszym ekosystemie. Dzięki odpowiednio dobranym procesom mechanicznym i chemicznym można uzyskać np. różne rodzaje gumy, kauczuku lub mieć wpływ na parametry opon do pojazdów. Warto podkreślić, że uzyskanie danego tworzywa jest tym droższe, im bardziej proces chemiczny pozyskania polimerów jest skomplikowany. By przeprowadzać jednak zaawansowane projekty, niezbędna jest rozszerzona wiedza z zakresu współczesnej chemii i technologii chemicznej z uwzględnieniem wybranej specjalności. Takie wykształcenie możesz zdobyć, wybierając technologię chemiczną na Politechnice Łódzkiej. To studia, które nauczą Cię umiejętnego rozwiązywania problemów technologicznych przy wykorzystaniu nowoczesnych metod analizy danych oraz zdolności posługiwania się najnowszą aparaturą chemiczną. Zdobędziesz nie tylko wiedzę z zakresu ochrony środowiska oraz zrównoważonego rozwoju, ale także poznasz zasady prawne, etyczne i ekonomiczne, którymi absolwenci kierują się przy opracowywaniu procesów technologicznych. Będziesz potrafił umiejętnie interpretować i opisywać zjawiska chemiczne/fizykochemiczne oraz prowadzić prace laboratoryjne, a także organizować bezpiecznie i efektywnie działające stanowiska takiej pracy.
Praktyki
Praca po studiach
- inżynier technolog w zakładach przemysłu chemicznego, przetwórstwie tworzyw sztucznych, branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej,
- inżynier w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości, przedsiębiorstwach handlowych, instytucjach administracji państwowej i samorządowej oraz instytucjach ochrony środowiska,
- własna działalność gospodarcza.