Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Ręce pracują przy tworzeniu robota.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki

Mechatronika

Tytuł zawodowy

magister

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Na kierunku mechatronika studenci nabywają pogłębioną wiedzę oraz umiejętności w interdyscyplinarnych obszarach. Studia przygotowują do pracy z wykorzystaniem systemów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, przetwarzania danych za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, a także do współtworzenia autonomicznych robotów i pojazdów, poruszających się po terenie firmy. Na kierunku można zyskać wyspecjalizowaną wiedzę z zakresu wykorzystania algorytmów uczenia maszynowego oraz digitalizacji procesów przemysłowych. Studenci mają możliwość elastycznego kształtowania profilu swojego wykształcenia poprzez wybór przedmiotów obieralnych, rozwijających obszary wiedzy spójne z najnowszymi trendami i potrzebami innowacyjnego przemysłu. Ważnym elementem kształcenia jest kształtowanie umiejętności posługiwania się technicznym językiem obcym. Zdecydowana większość przedmiotów ma formę projektów, zarówno indywidualnych, jak i grupowych. 

Uzyskana pogłębiona wiedza i umiejętności odpowiadają na potrzeby nowoczesnych firm i ośrodków badawczo-rozwojowych wdrażających rozwiązania rewolucji przemysłowej, przygotowując jednocześnie do przyszłościowych wymagań rewolucji Przemysł 5.0. Kierunek mechatronika jest realizowany wspólnie z Wydziałem Mechanicznym. 

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.

Opinie absolwentów

Myślę, że najbardziej wartościową częścią studiów na kierunku mechatronika była współpraca z firmą w której obecnie pracuję. Mam tu na myśli praktyki, które doskonale łączyły uzyskaną wiedzę z praktyką, a także pozwalały lepiej zrozumieć wiedzę przekazywaną na wykładach i laboratoriach.

Adrian  Białek
Adrian Białek - laboratory specjalist w firmie BSH

Kompetencje, które zyskasz

Elektryka i elektronika
Elektrotechnika
Układy elektroniczno-mechaniczne
Mikrourządzenia
Mechatronika
Nanourządzenia
Przemysł 4.0
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość
Algorytmy sztucznej inteligencji
Autonomiczne pojazdy
Uczenie maszynowe
Digitalizacja procesów przemysłowych

O Tobie

Termin „mechatronika” wprowadził w 1969 roku w Japonii Tetsura Mori, pracujący w firmie Yaskawa. Do początku lat 80. XX wieku nazwa ta oznaczała tyle, co zelektryfikowany mechanizm. Dzięki studiom magisterskim zapoznasz się z aktualną wiedzą z obszaru elektrotechniki, mechaniki, automatyki, elektroniki i informatyki, uzupełnioną o elementy odnoszące się do aktualnych potrzeb przemysłu, takich jak przetwarzanie danych za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji, wykorzystanie systemów wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, tworzenie autonomicznych pojazdów i robotów przemysłowych, digitalizowanie procesów przemysłowych, oraz wykorzystanie systemów nadzorujących i zarządzających procesami przemysłowymi. Zyskasz także pogłębioną wiedzę, która pozwoli Ci w zajmować w przyszłości funkcje kierownicze w przemysłowych placówkach naukowo-badawczych oraz innowacyjno-rozwojowych. Twoje wykształcenie ułatwi także podjęcie pracy naukowo-badawczej oraz podjęcie i rozwijanie własnej działalności gospodarczej. Kompetencje z zakresu przedmiotów podstawowych oraz wiedza specjalistyczna sprawią, że podejmowanie działań innowacyjnych i proekologicznych w obszarach mechatroniki będziesz realizował z łatwością. 

Praktyki

Praca po studiach

•    możliwość podjęcia pracy w charakterze specjalisty ds. nadzoru, obsługi i eksploatacji zaawansowanych technologicznie systemów mechatronicznych,
•    podejmowanie prac projektowych, naukowych i doświadczalnych w zakresach, które składają się na mechatronikę, ze szczególnym uwzględnieniem wymagań rewolucji przemysłowej Przemysł 4.0,
•    praca w firmach, w których wykorzystywane są zaawansowane, nowoczesne narzędzia i techniki informatyczne,
•    podejmowanie własnej działalności gospodarczej.