Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Inżynier trzyma tablet w ręce i pracuje przy urządzeniu.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny

Materiały i technologie

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Kierunek materiały i technologie skupia się na strukturze, właściwościach i zastosowaniu materiałów. o różnym przeznaczeniu. Przygotowuje studentów do samodzielnego rozwiązywania problemów, w tym doskonalenia technologii wytwarzania oraz funkcjonalnego kształtowania materiałów. Absolwenci samodzielnie przeprowadzają badania i dokonują ekspertyzy przyczyn niszczenia oraz zużycia materiałów. Posiadają umiejętności kierowania procesami przetwarzania materiałów, ich doskonalenia, zarządzania procesami technologicznymi oraz prowadzenia badań w jednostkach naukowo-badawczych i ośrodkach badawczo-rozwojowych. 

W czasie studiów studenci zdobywają wiedzę i umiejętności poprzez realizację kilku projektów z różnych obszarów inżynierii materiałowej m.in.:

  • druku 3D - z zakresu materiałów, a także obsługi urządzeń i programów służących do przygotowania modeli w technologiach wytwarzania metodami przyrostowymi;
  • inżynierii powierzchni - wytwarzanie oraz modyfikacja powierzchni materiałów w celu uzyskania pożądanych efektów eksploatacyjnych, badanie składu chemicznego, struktury i właściwości warstw wierzchnich materiałów stosowanych w urządzeniach, maszynach oraz narzędziach wykorzystywanych m.in. w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym i lotniczym;
  • inżynierii biomateriałów - projektowanie, wytwarzanie, modyfikacja, badania składu i struktury chemicznej oraz właściwości biologicznych materiałów. Ocena bezpieczeństwa stosowania i możliwości aplikacyjnego wykorzystania materiałów w zastosowaniach biomedycznych. Studenci zyskają również wiedzę na temat podstaw prawnych wymaganych przy wprowadzaniu wyrobu medycznego do obrotu na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach na specjalności inżynieria powierzchni znajduje się na stronie internetowej.

Opinie absolwentów

Materiały i technologie to kierunek, na którym zdobędziesz teoretyczną i praktyczną wiedzę o materiałach mających zastosowanie przemyśle oraz medycynie. Poznasz właściwości fizyczne i chemiczne materiałów, co zwiększy Twoją świadomość zastosowania ich w pracy i życiu codziennym. Dodatkowo masz szansę zdobyć fachową wiedzę o metodyce badań materiałów, niezbędną w przemyśle.

Mężczyzna na białym tle.
Michał Czarnecki, TZG Zapolex Sp. z o.o.

Politechnika nauczyła mnie samodzielności i odpowiedzialności za swoje decyzje. Studia na Wydziale Mechanicznym to fundament mojej kariery zawodowej. Poznałem zagadnienia, wokół których pracuję: materiałoznawstwo, wytrzymałość materiałów, wiedza z budowy i konstrukcji maszyn, wiedzę z zakresu procesów technologicznych.

Zdjęcie portretowe mężczyzny.
Paweł Filarczyk, dyrektor ds. technicznych w Fabryce Pierścieni Tłokowych Prima

Kompetencje, które zyskasz

Inżynieria materiałowa
Projektowanie materiałów
Druk 3D
Biomateriały

O Tobie

Nauka o materiałach umiejętnie łączy piękno z użytecznością, intuicję z logiką, teorię z praktyką, a także mikroświat atomu z makroświatem konstrukcji. Jeżeli to dla Ciebie połączenie idealne, wybierz studia magisterskie na Wydziale Mechanicznym. Zdobędziesz kompetencje w zakresie projektowania materiałowego z uwzględnieniem szczególnych, nietypowych wymagań konstrukcyjnych i eksploatacyjnych, a także umiejętności projektowe na zaawansowanym poziomie. Dzięki temu będziesz gotowy do podejmowania twórczych prac rozwojowych w obszarze inżynierii i technologii materiałowych z uwzględnieniem najnowszych osiągnięć technologicznych. Nauczysz się również stosowania specjalistycznych metod badania struktury i właściwości materiałów oraz dokonywania analizy i oceny ich funkcjonalności. Po studiach świat materiałów i nowych technologii stanie przed Tobą otworem!

Praktyki

Praca po studiach

  • lotnictwo i technologie kosmiczne, m.in. tworzenie ekstremalnie wytrzymałych materiałów do budowania kadłubów samolotów wojskowych i cywilnych oraz rakiet i satelitów,
  • motoryzacja, m.in. tworzenie nowoczesnych ultralekkich, wytrzymałych i ekologicznych materiałów wykorzystywanych w prototypach, autach koncepcyjnych i produkcji seryjnej w branży automotive,
  • energetyka, m.in. tworzenie materiałów zdolnych magazynować wodór i przetwarzać energię słoneczną, materiały dla energetyki jądrowej,
  • bioinżynieria, m.in. tworzenie materiałów jako nowoczesnych implantów o wysokiej biozgodności, właściwościach bakteriobójczych, a także wykorzystywanie biomimetycznych rozwiązań, inspirowanych otaczającą nas przyrodą do ich wytwarzania.