Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studenci w laboratorium robotycznym.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny

Automatyka i robotyka

Tytuł zawodowy

magister inżynier

Stopień studiów

II

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

3

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr letni

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Kierunek automatyka i robotyka to dobry wybór dla osób, które interesują się wieloma dziedzinami nauki z pogranicza mechaniki, elektroniki i programowania. Interdyscyplinarne kształcenie daje wiele różnorodnych możliwości. Poszerzony zakres wiedzy rozwiewa wątpliwości związane z budową i funkcjonowaniem robotów, a także wykorzystywaniem ich we wszystkich dziedzinach życia. Program studiów zawiera przedmioty pozwalające nie tylko rozwinąć posiadane umiejętności, ale także zdobyć wiedzę w konkretnych specjalizacjach, takich jak robotyka medyczna, automatyka przemysłowa czy roboty specjalistyczne (drony). Studenci poznają także zagadnienia z zakresu ochrony własności intelektualnych i komercjalizacji wyników badań.

Strona kierunku: https://air.p.lodz.pl.

Program studiów dostępny jest tutaj.


Specjalności:

  • inżynieria mechaniczna,
  • robotyka.

Opinie absolwentów

Automatyka i robotyka łączy w sobie wiele dziedzin nauk, m.in. elektrotechnikę, mechatronikę oraz programowanie. Największym atutem tego kierunku jest zapewnienie studentom wszechstronnego wykształcenia, dzięki czemu można poznać różne aspekty otaczającego nas świata techniki.

Studentka ujęcie portretowe.
Wioletta Chmurska, Technology Engineer w firmie Geberit

Kompetencje, które zyskasz

Automatyka
Robotyka
Projektowanie maszyn
Mechanika
Systemy CAD/CAM

O Tobie

Pierwsze autonomiczne roboty zostały skonstruowane przez W.G. Waltera w 1948 roku i nosiły imiona Elmer i Elsie. Mechanizmy te były wyposażone w liczne czujniki, a kształtem przypominały żółwie, które poruszają się po podłodze i samodzielnie potrafią odnaleźć stacje ładowania. Roboty te możemy uznać za „dziadków” autonomicznych odkurzaczy. Od czasu pierwszych rozwiązań autonomicznych branża mechaniczna niezwykle się rozwinęła. Wystarczyło niecałe sto lat, aby zmienić proste maszyny w inteligentne roboty, zdolne do realizacji skomplikowanych zadań. Jesteś ciekaw, co przyniosą kolejne dekady postępu? A może wolisz sam go kreować?

Studia drugiego stopnia na kierunku automatyka i robotyka przygotują Cię do samodzielnego rozwiązywania złożonych interdyscyplinarnych problemów z dziedziny mechaniki, automatyki, elektroniki i sterowania. Zyskasz pogłębioną wiedzę odnoszącą się m.in. do procesów fizycznych i chemicznych wykorzystywanych w szybkim prototypowaniu, jak również do zintegrowanych metod komputerowego wspomagania CAx. Zyskasz umiejętności związane z właściwym projektowaniem systemów zrobotyzowanych, sterowaniem, modelowaniem, identyfikacją, diagnostyką systemów, a także będziesz mógł pochwalić się znajomością najnowszych trendów rozwojowych w tej dyscyplinie. Zyskasz umiejętność zarządzania projektami i zespołem, co jest niezbędne do realizowania zaawansowanych projektów konstrukcyjnych i badawczych. 

Sprawdź, co potrafią nasi studenci! 

Praktyki

Praca po studiach

  • integrator automatyki,
  • robotyk,
  • projektant,
  • konstruktor,
  • technolog,
  • stanowiska związane z integracją rozwiązań mechanicznych,
  • stanowiska utrzymania ruchu,
  • kariera naukowa.