Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej
Zdjęcie w tle
Student w goglach 3D.

Informatyka stosowana

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
informatyka
informatyka
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311412 technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
311413 technik robotyk
351103 technik teleinformatyk
351203 technik informatyk
321406 technik programista
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Studia na kierunku Informatyka stosowana pozwalają na zdobycie umiejętności projektowania i tworzenia aplikacji, gier komputerowych oraz systemów informatycznych wykorzystujących sztuczną inteligencję, technologie sieciowe, bazy danych i grafikę komputerową. W czasie studiów główny nacisk kładziony jest na praktyczne zastosowanie uzyskanej wiedzy i umiejętności. Nasz kierunek to idealna droga dla tych, którzy chcą zamienić obawy związane z rozwojem sztucznej inteligencji w przewagę kompetencyjną na rynku pracy.  Wiedza na nim zdobyta pozwala nie tylko zrozumieć działanie zaawansowanych technologii, ale także uczy, jak efektywnie wykorzystać je do własnego rozwoju i poszerzenia swoich umiejętności.  

    Wydział FTIMS, prowadzący kształcenie na kierunku Informatyka stosowana, ściśle współpracuje z firmami branży informatycznej, a dzięki tej współpracy w sposób ciągły unowocześnia program studiów oraz dostosowuje go do potrzeb rynku pracy. Rozwojowi zainteresowań sprzyja doskonała infrastruktura Wydziału. W nowoczesnym Centrum Technologii Informatycznych studenci mają dostęp do najnowszych technologii, związanych między innymi z rzeczywistością mieszaną, technikami filmowymi, biometrią, sztuczną inteligencją, inżynierią oprogramowania, sieciami komputerowymi i systemami mobilnymi. Studenci Informatyki stosowanej biorą udział w programach akademickich wiodących producentów oprogramowania, takich jak: "Microsoft Academy", "Oracle Academy" oraz "Cisco Network Academy", dzięki czemu mają możliwość pracy przy użyciu materiałów szkoleniowych przygotowanych przez te firmy. Po zakończeniu zajęć, najlepsi studenci otrzymują odpowiednie certyfikaty.  

    Studenci uczą się pracy indywidualnej i zespołowej poprzez realizację wspólnych projektów. Absolwenci kierunku Informatyka stosowana oferowanego przez Wydział FTIMS nie mają problemów ze znalezieniem pracy już w czasie studiów. 

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


    Specjalności:

    • grafika komputerowa i multimedia,
    • infrastruktura i aplikacje sieciowe,
    • Internet rzeczy i aplikacje mobilne,
    • inżynieria baz danych,
    • inżynieria oprogramowania i analiza danych,
    • technologie gier i symulacji komputerowych.

    Opinie absolwentów

    Ten kierunek to prawdziwy ocean możliwości. Jestem przekonany, że nie ma dwóch absolwentów informatyki o takich samych umiejętnościach. Studiując, mogłem zyskać wiedzę z takich dziedzin jak programowanie aplikacji internetowych, tworzenie gier, administrowanie sieciami czy systemy wbudowane.

    konrad-klimczak-binarapps_4_0.jpeg
    Konrad Klimczak, Senior JavaScript Developer w firmie BinarApps

    Kompetencje, które zyskasz

    Programowanie
    Projektowanie systemów informatycznych
    Grafika komputerowa
    Zarządzanie bazami danych
    C/C++, C#
    Java, JavaScript, Python i R

    O Tobie

    Jeżeli wiedza przekazywana na lekcjach informatyki w szkole nie była dla Ciebie wystarczająca i chciałbyś poznać nowe rozwiązania, które wkrótce staną się standardem na rynku pracy, to Politechnika Łódzka jest miejscem, gdzie możesz to osiągnąć. Nie tylko zdobędziesz przydatną wiedzę o tym, jak posługiwać się narzędziami informatycznymi, ale także nauczysz się programować własne gry, tworzyć aplikacje, serwisy internetowe czy projektować interfejsy i aplikacje graficzne.  

    Podczas studiów zgłębisz wiedzę o najnowszych technologiach stosowanych w branży IT, w tym zgłębisz tajemnicę Sztucznej Inteligencji (AI). Będziesz miał możliwość samodzielnego realizowania projektów informatycznych, w których AI może być wykorzystywana do automatyzacji, analizy danych czy tworzenia inteligentnych systemów. Dowiesz się, jak używać języków programowania takich jak Java, Python czy R, pozwalających na projektowanie innowacyjnych i inteligentnych rozwiązań.  

    Jeśli pragniesz więcej niż tylko studia, możesz dołączyć do Studenckiego Koła Naukowego "KINo". Jest to miejsce dla entuzjastów technologii, gdzie realnie możesz zastosować swoją wiedzę, tworząc zaawansowane projekty, które znajdują uznanie na platformach takich jak Steam. Nie musisz ograniczać się do jednej ścieżki kariery. Grafik komputerowy, tester oprogramowania, analityk danych czy projektant gier komputerowych - po ukończeniu studiów na Politechnice Łódzkiej możesz wybierać spośród wielu atrakcyjnych ścieżek rozwoju. Sztuczna inteligencja jest tu nie tylko narzędziem, ale także inspiracją i przyszłością, która otwiera nowa możliwości. 

    Praktyki

    Praca po studiach

    • programista,
    • analityk i inżynier systemowy,
    • administrator baz danych,
    • grafik komputerowy w agencjach reklamowych, prasie, filmie i telewizji,
    • projektant i programista gier komputerowych,
    • tester oprogramowania, systemów informatycznych i teleinformatycznych,
    • administrator i projektant sieci komputerowych,
    • specjalista w systemach instalacji i utrzymania systemów IT.