Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Mechaniczny
Zdjęcie w tle
Studenci w laboratorium robotycznym.

Automatyka i robotyka

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
informatyka
informatyka
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311303 technik elektryk
311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311413 technik robotyk
311504 technik mechanik
311909 technik automatyk
315317 technik mechanik lotniczy
351203 technik informatyk
321406 technik programista
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)
333107 technik logistyk
522305 technik handlowiec

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Automatyka i robotyka to kierunek, który pozwala odkryć fundamentalne zasady rządzące światem maszyn. Studenci rozwijają umiejętności z zakresu metodyki prac projektowo-konstrukcyjnych oraz projektowania i programowania w systemach CAD/CAM. Poznają również zagadnienia z zakresu robotyki, regulacji automatycznej czy projektowania mechanicznych układów automatyki i algorytmów obliczeniowych. Podczas studiów odkrywają tajniki mechaniki, wytrzymałości materiałów i zyskują solidne podstawy konstrukcji maszyn, umożliwiające projektowanie urządzeń na potrzeby automatyzacji we wszystkich gałęziach przemysłu.

    Studia na kierunku automatyka i robotyka przygotowują do uruchamiania i programowania układów automatycznego sterowania oraz nadzoru z wykorzystaniem systemów mikroprocesorowych, robotów i innych dostępnych współcześnie technologii. Zajęcia praktyczne w nowoczesnych laboratoriach oraz nauka programowania robotów i systemów automatyki oparte są na produktach światowych liderów, takich jak ABB, Motoman, Mitsubishi oraz Siemens. 

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

    Opinie absolwentów

    Już w liceum zacząłem interesować się robotyką, a że zawsze bardziej interesowały mnie śrubki od lutowania – naturalnym wyborem była robotyka na Wydziale Mechanicznym PŁ. Studia te dały mi bardzo dobrą, techniczną wiedzę w szerokim zakresie - od matematyki i fizyki, przez podstawy konstrukcji maszyn, rysunku technicznego, mechanikę precyzyjną po konstrukcję i programowanie robotów.

    Mężczyzna stoi oparty o ramię robotyczne.
    Piotr Cajdler - Global Product Manager Robotics Trainings w firmie ABB

    Automatyka i robotyka łączy w sobie wiele dziedzin nauk, m.in. elektrotechnikę, mechatronikę oraz programowanie. Największym atutem tego kierunku jest zapewnienie studentom wszechstronnego wykształcenia, dzięki czemu można poznać różne aspekty otaczającego nas świata techniki.

    Studentka ujęcie portretowe.
    Wioletta Chmurska, Technology Engineer w firmie Geberit

    Kompetencje, które zyskasz

    Automatyka
    Robotyka
    Projektowanie maszyn
    Mechanika
    Systemy CAD/CAM

    O Tobie

    Automatyka i robotyka to dziedziny nauki coraz bardziej obecne w naszym życiu. Postęp technologiczny sprawia, że wzrasta zapotrzebowanie na specjalistów, którzy nie tylko będą potrafili zaprojektować nowoczesne maszyny, ale również zaprogramować je zgodnie z najnowszymi standardami. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, jak dołączyć do grona specjalistów, którzy kreują rozwiązania dla jednych z najszybciej rozwijających się gałęzi gospodarki, dołącz do studentów automatyki i robotyki.

    Kierunek powstał z myślą o tych, którzy chcą zdobyć wiedzę i umiejętności z zakresu wykorzystywania robotów we współczesnym świecie. Podczas studiów zdobędziesz wiedzę z zakresu sposobów wykorzystywania robotów we współczesnym świecie. Zyskasz kwalifikacje do projektowania, uruchamiania oraz eksploatacji systemów automatyki i robotyki w różnych zastosowaniach. Będziesz umiał wykorzystywać wiedzę mechatroniczną do rozwiązywania problemów w branży. Zdobędziesz także umiejętności z zakresu projektowania maszyn, w szczególności robotów i zautomatyzowanych systemów wytwórczych. Będziesz również potrafił twórczo posługiwać się narzędziami i technologiami informatycznymi stosowanymi w automatyce.

    Praktyki

    Praca po studiach

    • integrator automatyki,
    • robotyk,
    • projektant,
    • konstruktor,
    • technolog,
    • stanowiska związane z integracją rozwiązań mechanicznych,
    • stanowiska utrzymania ruchu,
    • kariera naukowa.