Jak wiadomo, studia techniczne to nie tylko nauka. Poza rozwijaniem różnych zainteresowań, nasi studenci mogą aktywnie działać w wielu organizacjach. Jedną z tych największych na każdej uczelni jest Samorząd Studencki. Przewodniczący naszego Samorządu - Dominik Leżański, od niedawna jest także Przewodniczącym Parlamentu Studentów RP. To wielki sukces oraz wyzwanie dla jednego z najbardziej rozpoznawalnych studentów na PŁ.
O swojej działalności i studiowaniu informatyki na WEEIA opowiada w kontekście nieustannego potęgowania możliwości w PŁ.
Do jakich zadań jest powołany Parlament Studentów RP?
Parlament Studentów RP jest ustawowym reprezentantem wszystkich studentów w Polsce. Do codziennych zadań należy poszukiwanie rozwiązań systemowych, które mogą być wprowadzone w sektorze szkolnictwa wyższego, a przez to wpływać na życie każdego z nas, studentów. Warto podkreślić, że wspieramy także w kwestiach indywidualnych – można napisać do dowolnego członka Rady Wykonawczej z prośbą o pomoc albo zwrócić się do Rzecznika Praw Studenta, który pomaga rozwiązywać sytuacje czasami bardzo konfliktowe. Każdy student może też zrekrutować się i rozpocząć działalność w komisjach Parlamentu Studentów RP.
Rozpocząłeś właśnie kadencję jako przewodniczący najważniejszej organizacji studenckiej w Polsce. Jakie masz plany, cele, ambicje?
Z pewnością nadrzędnym celem przez całą kadencję będzie jak najlepsze reprezentowanie głosu studentów i zadbanie o to, by głos ten był słyszalny. Chciałbym wspomóc samorządy studenckie z całej Polski we wdrażaniu ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz dopasowywaniu istniejących przepisów (statutów uczelni, regulaminów studiów czy regulaminów samorządów) do zmian, jakie zostaną wprowadzone w wyniku tzw. Ustawy 2.0. Stawiam sobie za cel wprowadzenie organizacji na wyższy poziom zarządzania – tak, by mogła stanowić przykład, jeśli chodzi o procesy wewnętrzne zachodzące w tego typu organizacjach. Zależy mi na zwiększeniu rozpoznawalności Parlamentu Studentów RP jako organizacji oraz upowszechnieniu wiedzy o pomocy jaką świadczy Rzecznik Praw Studenta wśród studentów.
Jaka była Twoja droga do Parlamentu Studentów RP?
To była długa droga – rozpoczęła się w 2014 roku, kiedy zacząłem działać w Samorządzie Studenckim Politechniki Łódzkiej. W czerwcu 2016 roku zostałem Przewodniczącym SS PŁ, od stycznia 2017 roku stałem się członkiem Rady Studentów Parlamentu Studentów RP, a od października 2017 roku dołączyłem do grona ekspertów ds. studenckich Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pełnienie tych funkcji bardzo rozwinęło moje kompetencje, ale nie zdecydowałbym się kandydować na Przewodniczącego Parlamentu Studentów RP, gdyby nie wsparcie bliskich, którzy zachęcali mnie do podjęcia nowego wyzwania i służyli pomocą oraz dobrym słowem przez cały okres kampanii. Program powstał w oparciu o zebrane doświadczenie i własne obserwacje, ale też w oparciu o setki spotkań i tysiące godzin rozmów z przedstawicielami środowiska studenckiego.
Studiujesz informatykę na WEEIA, kierunek pożądany przez kandydatów oraz pracodawców. Jak wyglądają te studia?
Wybrałem je ze względu na moje zainteresowania oraz plany zawodowe i z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że to był bardzo dobry wybór! Zajęcia są nakierowane na studenta – nie uczymy się samego programowania, ale też sposobu myślenia, co jest kluczowe, by rzeczywiście zrozumieć języki programowania. Program nauczania w dużej mierze składa się z zajęć laboratoryjnych, co przekłada się na realne zdobywanie umiejętności, które można wykorzystać na rynku pracy. Najbardziej lubię właśnie zajęcia laboratoryjne, gdzie mogę wykreować coś swojego np. samodzielnie zaprojektować aplikację. Z tego też powodu zdecydowałem się realizować praktyki w MakoLab – samodzielnie odpowiadałem tam za projekty, co sprawiło, że wiele się nauczyłem w kwestii zarządzania projektami informatycznymi. Myślę, że to jest ścieżka, z którą będę chciał związać swoją karierę zawodową.
Środowisko akademickie jest Ci bardzo dobrze znane i to z wielu perspektyw, jaką więc radę dałbyś studentom rozpoczynającym swoją drogę zawodową?
Z mojej perspektywy sprawdzają się dwie rady: bądźcie otwarci i aktywni! Bądźcie otwarci – czyli nie zamykajcie się tylko na swój kierunek studiów, warto poszukać zainteresowań czy znajomych w różnych miejscach i poszerzać swoje horyzonty. Bądźcie aktywni nie tylko na zajęciach, ale także na uczelni, działając w kołach naukowych czy samorządzie lub poza nią. To pozwala nabrać umiejętności, które rzeczywiście są przydatne w pracy zawodowej i otwiera szersze perspektywy rozwoju.
Rozmawiała Agnieszka Garcarek, Dział Promocji PŁ.
Foto - Aleksandra Łuczyńska.