Bezpośrednio po studiach na Wydziale Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów rozpoczęłam pracę w Zakładzie Ochron Osobistych Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.
Włókiennictwo i przemysł mody
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Włókiennictwo i przemysł mody to kierunek dla osób chcących dowiedzieć się, czym charakteryzuje się interdyscyplinarny przemysł włókienniczy i przemysł mody XXI wieku. Program nauczania zapewnia studentom wiedzę i umiejętności z zakresu innowacyjnego oraz interdyscyplinarnego kreowania nowych rozwiązań, jakich potrzebuje nowoczesna branża włókienniczo-odzieżowa. Szacuje się, że do roku 2035 nastąpi prawie 40% wzrost liczby firm działających w tym sektorze, dlatego absolwenci tego kierunku są i będą nadal pilnie poszukiwani na rynku pracy. Podczas studiów uzyskują oni umiejętności w zakresie wykorzystania biotechnologii, elektrotechniki i nanotechnologii do produkcji nowych materiałów tekstylnych, wyrobów typu 3D, „inteligentnych” (smart textiles) oraz biomateriałów włókienniczych. Rozwiązania te mają zastosowanie nie tylko w produkcji odzieży, ale też m.in. materiałów medycznych, ochrony osobistej, kompozytowych, geo- i agro-tekstyliów.
Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.
Specjalności:
- projektowanie i technologia tekstyliów,
- projektowanie chemicznych procesów włókienniczych,
- projektowanie i technologia odzieży.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Chciałbyś połączyć pasję do projektowania odzieży z karierą zawodową? Zastanawiasz się, jak kreowane są inteligentne rozwiązania w przemyśle tekstylnym oraz jakie umiejętności są potrzebne w zakresie zarządzania procesami włókienniczymi? Sprawdź ofertę Wydziału Technologii Materiałowych i Wzornictwa Tekstyliów i wybierz kierunek szyty na miarę!
Włókiennictwo i przemysł mody to dobry wybór dla tych, którzy chcą poznać przemysł modowy “od podszewki”. Program studiów skupia się na szukaniu innowacyjnych rozwiązań dla nowoczesnej branży włókienniczo-odzieżowej. Nauczysz się nie tylko wytwarzania, ale także badania, obróbki materiałów na potrzeby wielu dziedzin, takich jak przemysł medyczny, samochodowy czy odzieżowy. Podczas zajęć nauczysz się twórczego projektowania i zdobędziesz wiedzę techniczną. Poznasz różne technologie wytwarzania materiałów, takie jak tkactwo lub dziewiarstwo, a także dowiesz się, jak wykorzystać elementy automatyki, mechaniki i chemii podczas planowania produkcji. Dowiesz się także, jak zarządzać produkcją i zabezpieczyć swoje projekty przed kradzieżą intelektualną. Po ukończeniu studiów możesz wybrać jedną z wielu ścieżek kariery – praca w zakładach włókienniczych, firmach produkcyjnych i handlowych czy biurze ochronny konsumenta. Niezależnie od Twojego wyboru studia na kierunku włókiennictwo i przemysł mody to idealny materiał na świetlaną przyszłość.
Praktyki
Praca po studiach
- zakłady włókiennicze, firmy produkcyjne i handlowe, jednostki i laboratoria akredytacyjne i atestacyjne,
- służby celne i biura ochronny konsumenta oraz jednostki obrotu handlowego obiektami włókienniczymi,
- przemysł samochodowy, meblarski, odzieżowy, medyczny,
- zakłady tekstylne i zakłady wytwarzania włókien chemicznych, barwiarnie i zakładach wykończalnicze przemysłu włókienniczego,
- własna kariera projektowa (stworzenie własnej autorskim pracowni projektowej).