Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studenci w laboratorium oglądają preparat chemiczny.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny

Technologia chemiczna

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska
325515 technik gospodarki odpadami

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Technologia chemiczna to kierunek z pogranicza chemii oraz inżynierii chemicznej i procesowej, który w praktyczny sposób łączy wiedzę o syntezie produktów chemicznych ze znajomością metod ich wytwarzania z wykorzystaniem dostępnych surowców oraz aparatury. Studenci uczą się zasad bezpiecznego i ekonomicznego gospodarowania surowcami, produktami, a także odpadami chemicznymi. Poznają również zasady zrównoważonego rozwoju promowane w nowoczesnych technologiach oraz zagadnienia związane z ochroną środowiska. Wiele przedmiotów prowadzonych jest w formie projektowej w grupach studenckich, co ułatwia późniejszą adaptację w miejscu pracy. Siatka zajęć uwzględnia nie tylko przedmioty ścisłe, takie jak biologia i chemia, ale również szereg specjalistycznych zajęć technicznych. Dzięki nim studenci zdobywają wiedzę o najnowszych technologiach stosowanych w branży. Z oferty zajęć obieralnych można wybrać interesujące przedmioty, takie jak chemia analityczna, fizyczna lub organiczna. Zajęcia laboratoryjne odbywają się w halach technologicznych. Pozwala to na rozwiązywanie rzeczywistych problemów produkcyjnych. W toku studiów odbywają się będą wizyty studyjne w zakładach przemysłowych, wykłady eksperckie wygłaszane przez ekspertów z przemysłu, a także zorganizowane zostaną dodatkowe kursy obsługi urządzeń przemysłowych, kończące się certyfikacją. Kierunek technologia chemiczna przeszedł pomyślnie akredytację Komisji Akredytacyjnej Uczelni Technicznych (KAUT) i otrzymał europejski certyfikat EUR-ACE® Label (European Accredited Engineering Bachelor Degree).

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


Specjalności:

  • gospodarka odpadami,
  • technologia barwników i środków chemii gospodarczej,
  • technologie biomedyczne,
  • technologia chemiczna organiczna,
  • technologia polimerów.

Opinie absolwentów

Jestem absolwentką chemii i technologii chemicznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Łódzkiej. W swoich zainteresowaniach zawodowych zwróciłam się ku chemii farmaceutycznej i biochemii, a studia na Wydziale Chemicznym dały mi ku temu doskonałą podstawę, umożliwiając szerokie kontakty z zespołami naukowymi na całym świecie.

wieczorkowska_0.jpg
Dr inż. Marzena Wieczorkowska, Vice President of the Management Board for Research and Development w firmie Pharmena S.A.

Ukończyłem studia na kierunku technologia chemiczna o specjalizacji technologia polimerów na Wydziale Chemicznym PŁ. Dzięki zdobytej tam wiedzy bez problemu planuję i realizuję projekty badawcze w dziedzinie opakowań spożywczych. Informacje z przetwórstwa tworzyw sztucznych, pozwalają mi na aktywne uczestnictwo w spotkaniach firmowych, jak również w pozyskaniu nowych kontaktów biznesowych.

1641189203809_0.jpg
mgr inż. Robert Gogolewski, R&D Manager, CDM Sp. z o.o., Ksawerów

Kompetencje, które zyskasz

Inżynieria chemiczna
Inżynieria procesowa
Ochrona środowiska
Europejski certyfikat EUR-ACE®

O Tobie

Gdy Twoi rówieśnicy bawili się zabawkami, Ty opracowywałeś pierwsze formuły z zestawem małego chemika? A może podkradałeś sodę z kuchni, aby stworzyć wielki wulkan? Niezależnie od tego, czy zapał do chemii masz w genach, czy nabyłeś w toku nauki w szkole, czy zależy Ci na zdobyciu dochodowej pracy w przemyśle - technologia chemiczna to zawsze strzał w dziesiątkę!

Praca w laboratorium i tworzenie innowacyjnych preparatów staną się Twoją codziennością. Poznasz rozwiązania stosowane we współczesnym biznesie chemicznym i będziesz miał okazję przeprowadzić własne, zaawansowane badania naukowe. Dużym atutem tego kierunku studiów jest możliwość wyboru specjalności spośród pięciu proponowanych: gospodarka odpadami, technologia barwników i środków chemii gospodarczej, technologia chemiczna organiczna, technologia polimerów oraz technologie biomedyczne. Niezależnie od Twojego wyboru jako absolwent kierunku Technologia chemiczna znajdziesz szybko zatrudnienie w przemyśle chemicznym, farmaceutycznym, kosmetycznym oraz w branżach pokrewnych. Będziesz również przygotowany do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Chciałbyś w pełni wykorzystać czas studiów? Wybierz jedno z trzech kół naukowych Wydziału Chemicznego: Koło Chemików „Trotyl”, Koło Nanotechnologów „Nano” oraz Koło Naukowe „Polimer”. Dzięki temu zyskasz dodatkową okazję, by zrealizować swoje projekty, uczestniczyć w konferencjach naukowych, imprezach studenckich czy integracyjnych. Brzmi dobrze? Jeśli czujesz chemię do chemii, dołącz do grona studentów Politechniki Łódzkiej!

Praktyki

Praca po studiach

  • inżynier technolog w zakładach przemysłu chemicznego, przetwórstwie tworzyw sztucznych, branży farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej,
  • inżynier w laboratoriach analitycznych i kontroli jakości, przedsiębiorstwach handlowych, instytucjach administracji państwowej i samorządowej oraz instytucjach ochrony środowiska,
  • własna działalność gospodarcza.