PŁ. Dobrze wybrałem - Aleksandra Przedecka

Piękne, minimalistyczne, a do tego „inteligentne” wnętrza, stworzone w zgodzie z naturą. Pani Aleksandra Przedecka z pasją projektuje domy i mieszkania, budując własną markę. O tym, jakie umiejętności praktyczne dają studia z architektury oraz jakie są najnowsze trendy w projektowaniu opowiada właścicielka i kierownik firmy Zmiana Planu, zwolenniczka ekologii i ruchu zero waste.

 

Czym kierowała się Pani, wybierając kierunek architektura i urbanistyka na PŁ?

Kończąc liceum plastyczne w Łodzi, byłam już pewna, że architektura to coś, czym chcę się zajmować w życiu zawodowym. Zawsze czułam, że jestem gdzieś pomiędzy naukami ścisłymi a dziedzinami artystycznymi. Czerpałam dużą radość z kreowania przestrzeni i miałam pewnego rodzaju poczucie misji. Politechnika Łódzka jako renomowana uczelnia była dla mnie oczywistą decyzją. Już wtedy wielu moich znajomych studiowało na PŁ, co dodatkowo utwierdziło mnie w przekonaniu, że to właściwe miejsce do dalszej nauki. Studiując, przekonałam się, że podjęłam właściwą decyzję. Wysoka pozycja uczelni, doświadczona kadra, z którą można nawiązać fajny, „ludzki” kontakt, koła naukowe, a do tego imprezy uczelniane - wszystko to składa się na obraz PŁ jako doskonałego miejsca do zdobywania wiedzy i umiejętności. Już sam kampus ma klimat inspirujący dla architekta.

Aleksandra Przedecka - architekt wnętrz.

Po studiach postanowiła Pani przejść na swoje i założyć własną firmę. To dość odważny krok. Jak wyglądały początki i jak obecnie ocenia Pani swoją decyzję?

Nie od razu zaczęłam pracę na „własną rękę”. Początki mojej kariery to praca w biurach architektonicznych, czyli utrwalanie niezbędnej wiedzy i zdobywanie doświadczenia. W końcu przyszedł taki moment, że chciałam przejąć stery i stworzyć własną markę. Początki były ekscytujące i przerażające jednocześnie. Doświadczenie w pracy jako pracownik to tylko mała część pracy, gdy zaczyna się „szefowanie”. Poza samą wiedzą związaną z projektowaniem, musiałam rozwinąć umiejętności marketingowe, księgowe, zarządzania, nawiązywania kontaktów biznesowych… Było to duże wyzwanie, w które brnęłam z zaangażowaniem. Myślę, że to była świetna decyzja i w dobrym momencie. Własna firma to ogromne przedsięwzięcie - stres, zobowiązania, ale również elastyczność pracy i poczucie samodzielności w działaniu.

Jaką wiedzę, zdobytą podczas studiów na PŁ, ceni sobie Pani najbardziej w obecnej pracy?

Na studiach nauczyłam się oczywiście technicznych zagadnień, bez których nie mogłabym rozpocząć kariery. Jednak dla mnie to również nacisk na staranność wykonywanych projektów pod każdym względem, a także terminowość, dokładność… słowem tzw. architektoniczna precyzja. Wiem, że przed ujmującymi wizualizacjami jest jeszcze cała masa pracy nad rysunkami wykonawczymi, poszukiwaniem rozwiązań technicznych, doborem odpowiednich materiałów. Choć to się wydaje „tak mało artystyczne”, na studiach nauczyłam się, że bez tego nie powstanie żaden, nawet najpiękniej wymodelowany w 3D,

Aleksandra Przedecka podczas wystąpienia na festiwalu Kolej na Kobiety - Głowno 2018.
projekt.

W swojej pracy skupia się Pani na projektowaniu wnętrz. Jakie są obecnie trendy w tej dziedzinie na rynku?

Przede wszystkim kładzie się nacisk na smart home. Jestem gorącą zwolenniczką wykorzystania ekologii w projektowaniu wnętrz. Zachęcam klientów do rozwiązań, które m.in. przyczyniają się do mniejszego zużycia wody i prądu, jak również wyboru materiałów naturalnych takich jak drewno, metal, kamień, naturalne tkaniny. Bardzo cieszą mnie rozwiązania oświetleniowe nastawione na zmniejszenie zużycia prądu czy sprzęty łazienkowe, które są nie tylko pięknie i minimalistycznie wyglądają, ale również bardziej wydajniej pracują, pozwalając zużywać mniej wody. Jeżeli chodzi o materiały, z pewnością musimy zwrócić uwagę na spieki kwarcowe - trwały i piękny materiał pozwalający wykonać wielkoformatowe realizacje.

 

Rozmawiała: dr Aleksandra Pawlik

Grafika: Filip Podgórski

Zdjęcia:  Mr. & Mrs. Oh - Wedding Storytellers oraz prywatne archiwum bohaterki.

 

ZMIANA PLANU - tworzy projekty wnętrz mieszkalnych, uwzględniając indywidualne potrzeby klienta, jego poczucie estetyki oraz nowoczesne trendy i technologie. Cenimy prostotę i elegancję w geometrycznych formach, szukamy niebanalnych rozwiązań z wykorzystaniem wyjątkowych produktów. Jesteśmy entuzjastkami ekologii i ruchu zero waste.

 

 

Poznaj nasz kampus