Przejdź do treści
Zdjęcie w tle
Studenci prowadzą eksperymenty w laboratorium chemicznym.
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Chemiczny

Nanotechnologia

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
chemia
chemia
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311103 technik analityk
311603 technik technologii chemicznej
325511 technik ochrony środowiska i melioracji
325515 technik gospodarki odpadami

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

O kierunku

Rozwój cywilizacyjny wymaga rozwiązań technologicznych, odpowiadających współczesnym wymaganiom rynkowym. Odpowiedzią na te oczekiwania jest właśnie nanotechnologia. To kierunek, który otwiera przed studentami możliwość pracy w sektorach przemysłu wymagających innowacyjnych rozwiązań, takich jak medycyna czy przemysł kosmiczny. Absolwenci nanotechnologii znajdują także zatrudnienie w zawodach wymagających kompetencji inżynierskich z chemii i inżynierii materiałowej. Wszystko to jest możliwe dzięki programowi studiów przygotowanemu tak, aby przekazać wszechstronną wiedzę i umiejętności z zakresu chemii, fizyki i mechaniki. Dzięki ofercie przedmiotów obieralnych studenci mogą zdecydować, które kompetencje chcą rozwinąć. Ekologia i etyka środowiska, wprowadzenie do socjologii czy polimery inteligentne - to tylko niektóre z zajęć, które mogą wybrać w czasie studiów. Studenci nanotechnologii mają możliwość rozwoju nie tylko na zajęciach, ale także w ramach Studenckiego Koła Naukowego “Nano”, gdzie projektują nowe rozwiązania i biorą udział w licznych wydarzeniach, takich jak konferencje naukowe. Po ukończeniu kierunku na pierwszym stopniu studenci mogą kontynuować naukę na studiach magisterskich lub realizować studia łączone z Uniwersytetem w Twente, które kończą się uzyskaniem dwóch dyplomów studiów! To dla nich możliwość pracy w ramach semestralnego projektu R&D, realizowanego w ośrodkach naukowych lub firmach nanotechnologicznych w Polsce lub poza granicami.

Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj


Specjalności:

  • nanomateriały funkcjonalne,
  • polimerowe materiały inżynierskie.

Opinie absolwentów

Studia na kierunku nanotechnologia dały mi solidne podstawy do podjęcia pracy w przemyśle, w roli inżyniera materiałowego. Cieszę się, że dzięki dużej elastyczności programu studiów miałem możliwość rozpoczęcia pracy zawodowej w firmie Corning Optical Communications już na studiach magisterskich i realizacji dla firmy badań, a później pracy dyplomowej.

Mężczyna stoi w showroomie firmy Corning.
Mgr inż. Maciej Danek, Corning Optical Communications Polska

Kompetencje, które zyskasz

Nanomateriały
Nanocząstki
Przemysł chemiczny
Diagnostyka
Nanoczujniki
Inteligentne tekstylia

O Tobie

Chcesz zostać inżynierem i pracować nad nowoczesnymi rozwiązaniami, które poprawią komfort życia oraz stan środowiska naturalnego? Szukasz perspektyw na stabilną i dobrze płatną pracę? Jeśli odpowiedź na przynajmniej jedno z tych pytań brzmi „tak”, to kierunek nanotechnologia jest właśnie dla Ciebie!

Praca w przemyśle kosmicznym? Dla absolwentów nanotechnologii nie ma rzeczy niemożliwych! Podróże kosmiczne wymagają używania nowoczesnych rozwiązań - szybkich, lekkich i wydajnych. Zminiaturyzowanie i wszechstronne innowacje, to produkt niezwykle pożądany na rynku, a projektowaniem takich wynalazków zajmują się właśnie studenci kierunku nanotechnologia. Słyszałeś może o nanokapsułkach? Medycyna to kolejny obszar, w którym możesz się rozwijać! Projektowanie technologii i opracowywanie nowoczesnych terapii, to tylko niektóre możliwości. Innym ciekawym zajęciem może być konstruowanie nanorobotów diagnostycznych lub chirurgicznych dla medycyny albo tworzenie inteligentnych powierzchni i biomateriałów, z których zbudowane będą przyszłe opatrunki, implanty albo tworzywa pomagające leczyć rozległe oparzenia. Najaktywniejsi studenci objęci są także opieką mentora i studiują według indywidualnego programu studiów (IPS), co daje możliwość rozpoczęcia pracy badawczej już w okresie studiów.

Praca po studiach

  • inżynier/projektant/technolog w przemyśle związanym z nanotechnologiami lub/i przemyśle chemicznym,
  • pracownik laboratorium w akademickich i przemysłowych ośrodkach badawczych.