Przejdź do treści
Jednostka prowadząca kierunek
Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki
Zdjęcie w tle
Ręce pracują przy tworzeniu robota.

Mechatronika

Tytuł zawodowy

inżynier

Stopień studiów

I

Tryb studiów

stacjonarne

Liczba semestrów

7

Język wykładowy

polski

Nabór

Rekrutacja na semestr zimowy

Przedmioty obowiązkowe

matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
matematyka (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)
język obcy (podstawa lub rozszerzenie)

Przedmioty dodatkowe

fizyka
fizyka
informatyka
informatyka
dyplom zawodowy
dyplom zawodowy

Dyplom zawodowy

311302 technik elektroenergetyk transportu szynowego
311303 technik elektryk
311307 technik energetyk
311408 technik elektronik
311410 technik mechatronik
311412 technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej
311413 technik robotyk
311909 technik automatyk
311929 technik chłodnictwa i klimatyzacji
311930 technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej
311940 technik urządzeń dźwigowych
351103 technik teleinformatyk
351203 technik informatyk
321406 technik programista
352203 technik telekomunikacji
technik automatyki i robotyki (decyzja MEN z 09.07.2019)

Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika

    O kierunku

    Mechatronika to interdyscyplinarne studia łączące wiedzę i umiejętności związane z czterema obszarami: elektroniką, elektrotechniką, mechaniką oraz informatyką. Absolwent kierunku będzie w stanie twórczo stosować w swojej pracy te elementy wiedzy technicznej, sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych. W trakcie realizacji programu studiów nacisk jest położony na wykorzystanie nowoczesnych technik przetwarzania informacji oraz wspomaganie projektowania. Duża liczba zajęć laboratoryjnych i projektowych oraz możliwość wyboru bloków i przedmiotów obieralnych, pozwala na kształtowanie i zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej oraz nabycie umiejętności praktycznych. Koncepcja kształcenia studentów ukierunkowana jest na kształcenie kadr dla gospodarki opartej na wiedzy i znajomości trendów rozwojowych, jak również przygotowuje studentów do wprowadzania w obszar praktyki przemysłowej (zwłaszcza przemysłu zajmującego się projektowaniem i produkcją w skali mili- mikro- i nanourządzeń i układów mechatronicznych), a także w obszar procesów technologicznych (w tym także ekologii przemysłowej), traktowanych jako wyraz innowacyjności i rozwoju tej gałęzi gospodarki. W trakcie realizacji programu studiów nacisk jest położony na wykorzystanie nowoczesnych technik przetwarzania informacji oraz wspomagania projektowania. Duża liczba zajęć laboratoryjnych i projektowych oraz możliwość wyboru bloków i przedmiotów obieralnych pozwala na kształtowanie i zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej oraz nabycie umiejętności praktycznych.

    Kierunek mechatronika jest realizowany we współpracy z Wydziałem Mechanicznym. Interdyscyplinarne studia łączą wiedzę i umiejętności związane zatem z czterema obszarami: elektroniką, elektrotechniką, mechaniką oraz informatyką, ale także przygotowują absolwenta do wykorzystania sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań, np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych. 
     

    Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj

     

    Opinie absolwentów

    Program kierunku mechatronika dotyka różnych zagadnień, które są wykorzystywane przy wdrażaniu rozwiązań automatyki przemysłowej – jak sensory i aktuatory, sieci komputerowe, teoria sterowania, maszyny elektryczne. To świetna podstawa do pracy w firmie, która specjalizuje się w integrowaniu systemów.

    Mężczyzna w hali produkcyjnej.
    Maciej Komorowski, Contec Poland

    Kompetencje, które zyskasz

    Elektryka i elektronika
    Elektrotechnika
    Układy elektroniczno-mechaniczne
    Mikrourządzenia
    Mechatronika
    Nanourządzenia
    Programowanie sterowników
    Diagnostyka sprzętu AGD

    O Tobie

    Czy wiesz, że mechatronika ma bardzo wiele wspólnego z medycyną? Wszelkie urządzenia, które wspomagają różne funkcje organizmu (oddychanie, krążenie, dializowanie) wykonywane są właśnie przez mechatroników, których wciąż brakuje na rynku pracy!

    Mechatronika to kierunek interdyscyplinarny, który łączy wiedzę i umiejętności związane z zakresu elektroniki, elektrotechniki, mechaniki oraz informatyki. Posiadając wyspecjalizowaną wiedzę z tych dziedzin umiał przygotować dokumentację techniczną, zaprojektować urządzenia mechatroniczne, a także posługiwać się w swojej pracy specjalistycznymi narzędziami informatycznymi. Świetnie poczujesz się w zespołowym rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin, a także w tworzeniu modeli komputerowych i symulacji ich pracy. Na co dzień będziesz programował elementy sterujące pracą różnych układów, co będzie poprawiało ich działanie i przynosiło satysfakcjonujące efekty. Twoje wykształcenie ułatwi także podjęcie pracy naukowo-badawczej, a także zajmować w przyszłości funkcje kierownicze w przemysłowych placówkach innowacyjno-rozwojowych. Jeśli szukasz kierunku, który przygotuje Cię do wyspecjalizowanej pracy w wielu dziedzinach przemysłu, to mechatronika jest strzałem w dziesiątkę.  

    Praktyki

    Praca po studiach

    • laboratoria badawczo-rozwojowe i biura konstrukcyjne w zakładach wykorzystujących wszelkiego typu układy i urządzenia mechatroniczne,
    • praca w przemyśle motoryzacyjnym (samochody klasyczne jak również lekkie pojazdy elektryczne), produkującym sprzęt AGD, przemyśle włókienniczy realizujący zadania z zakresu tekstroniki, przemyśle precyzyjnym i wytwarzającym układy napędów elektrycznych,
    • rozwój naukowy.