Program kierunku mechatronika dotyka różnych zagadnień, które są wykorzystywane przy wdrażaniu rozwiązań automatyki przemysłowej – jak sensory i aktuatory, sieci komputerowe, teoria sterowania, maszyny elektryczne. To świetna podstawa do pracy w firmie, która specjalizuje się w integrowaniu systemów.
Mechatronika
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Przedmioty obowiązkowe
Przedmioty dodatkowe
Dyplom zawodowy
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Mechatronika to interdyscyplinarne studia łączące wiedzę i umiejętności związane z czterema obszarami: elektroniką, elektrotechniką, mechaniką oraz informatyką. Absolwent kierunku będzie w stanie twórczo stosować w swojej pracy te elementy wiedzy technicznej, sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych. W trakcie realizacji programu studiów nacisk jest położony na wykorzystanie nowoczesnych technik przetwarzania informacji oraz wspomaganie projektowania. Duża liczba zajęć laboratoryjnych i projektowych oraz możliwość wyboru bloków i przedmiotów obieralnych, pozwala na kształtowanie i zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej oraz nabycie umiejętności praktycznych. Koncepcja kształcenia studentów ukierunkowana jest na kształcenie kadr dla gospodarki opartej na wiedzy i znajomości trendów rozwojowych, jak również przygotowuje studentów do wprowadzania w obszar praktyki przemysłowej (zwłaszcza przemysłu zajmującego się projektowaniem i produkcją w skali mili- mikro- i nanourządzeń i układów mechatronicznych), a także w obszar procesów technologicznych (w tym także ekologii przemysłowej), traktowanych jako wyraz innowacyjności i rozwoju tej gałęzi gospodarki. W trakcie realizacji programu studiów nacisk jest położony na wykorzystanie nowoczesnych technik przetwarzania informacji oraz wspomagania projektowania. Duża liczba zajęć laboratoryjnych i projektowych oraz możliwość wyboru bloków i przedmiotów obieralnych pozwala na kształtowanie i zastosowanie zdobytej wiedzy teoretycznej oraz nabycie umiejętności praktycznych.
Kierunek mechatronika jest realizowany we współpracy z Wydziałem Mechanicznym. Interdyscyplinarne studia łączą wiedzę i umiejętności związane zatem z czterema obszarami: elektroniką, elektrotechniką, mechaniką oraz informatyką, ale także przygotowują absolwenta do wykorzystania sztucznej inteligencji i inżynierii komputerowej, które będą mu najbardziej przydatne do rozwiązania praktycznych zadań, np. projektowania i wdrażania systemów mechatronicznych.
Wykaz przedmiotów z podziałem na semestry oraz formy zaliczeń sprawdź tutaj.
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Czy wiesz, że mechatronika ma bardzo wiele wspólnego z medycyną? Wszelkie urządzenia, które wspomagają różne funkcje organizmu (oddychanie, krążenie, dializowanie) wykonywane są właśnie przez mechatroników, których wciąż brakuje na rynku pracy!
Mechatronika to kierunek interdyscyplinarny, który łączy wiedzę i umiejętności związane z zakresu elektroniki, elektrotechniki, mechaniki oraz informatyki. Posiadając wyspecjalizowaną wiedzę z tych dziedzin umiał przygotować dokumentację techniczną, zaprojektować urządzenia mechatroniczne, a także posługiwać się w swojej pracy specjalistycznymi narzędziami informatycznymi. Świetnie poczujesz się w zespołowym rozwiązywaniu problemów z różnych dziedzin, a także w tworzeniu modeli komputerowych i symulacji ich pracy. Na co dzień będziesz programował elementy sterujące pracą różnych układów, co będzie poprawiało ich działanie i przynosiło satysfakcjonujące efekty. Twoje wykształcenie ułatwi także podjęcie pracy naukowo-badawczej, a także zajmować w przyszłości funkcje kierownicze w przemysłowych placówkach innowacyjno-rozwojowych. Jeśli szukasz kierunku, który przygotuje Cię do wyspecjalizowanej pracy w wielu dziedzinach przemysłu, to mechatronika jest strzałem w dziesiątkę.
Praktyki
Praca po studiach
- laboratoria badawczo-rozwojowe i biura konstrukcyjne w zakładach wykorzystujących wszelkiego typu układy i urządzenia mechatroniczne,
- praca w przemyśle motoryzacyjnym (samochody klasyczne jak również lekkie pojazdy elektryczne), produkującym sprzęt AGD, przemyśle włókienniczy realizujący zadania z zakresu tekstroniki, przemyśle precyzyjnym i wytwarzającym układy napędów elektrycznych,
- rozwój naukowy.