Świat nowych technologii interesował mnie od zawsze. Odkąd pamiętam, chciałem zrozumieć zasady działania innowacji technicznych oraz możliwość opisywania otaczającego świata językiem matematyki i modeli komputerowych.
Fizyka techniczna
Tytuł zawodowy
Stopień studiów
Tryb studiów
Liczba semestrów
Język wykładowy
Nabór
Dyplom zawodowy
W rekrutacji na ten kierunek nie jest brany pod uwagę dyplom technika
O kierunku
Dzięki studiom II stopnia na kierunku fizyka techniczna studenci zdobywają wiedzę oraz nabywają umiejętności i kompetencje umożliwiające rozwój intelektualny i znalezienie interesującej pracy.
Wydział FTIMS prowadzi kształcenie na specjalności optoelektronika we współpracy z Wydziałem EEIA PŁ. Instytut Fizyki prowadzi współpracę z firmą Corning Optical Communications Polska Sp. z o.o., która wspiera specjalność optoelektronika w zakresie współpracy merytorycznej, materiałów eksploatacyjnych oraz praktyk studenckich. Program studiów pozwala rozwinąć posiadane umiejętności, ale także skupić się na kształceniu kierunkowym. Laboratoria pozwalają zdobyć wiedzę z zakresu fiber optics, nanotechnologii czy optoelektroniki elastycznej. Studenci poznają także narzędzia modelowania CAD i zdobywają kompetencje z zakresu zarządzania projektami.
Dokładna lista przedmiotów prowadzonych w poszczególnych semestrach znajduje się na stronie internetowej.
Specjalności:
- Optoelektornika
Opinie absolwentów
Kompetencje, które zyskasz
O Tobie
Postęp technologiczny jest w dużej mierze możliwy dzięki sprawnemu wykorzystywaniu odkryć fizycznych. Jedną z dziedzin fizyki technicznej jest optoelektronika, która skupia się na nowych źródłach światła, takich jak chociażby lasery, jak również na przesyłaniu strumieni świetlnych przewodami, które składają się z włókien szklanych (światłowody). Gdyby nie optoelektronika, rewolucja przeprowadzana w zakresie konstrukcji monitorów komputerowych i telewizyjnych poprzez zwiększenie stopnia ich rozdzielczości i wierności obrazu, nie byłaby możliwa. Jeżeli Ty także chciałbyś kreować nowe rozwiązania z wykorzystaniem optoelektroniki, wybierz studia drugiego stopnia na Politechnice Łódzkiej! Pozwolą Ci one zdobyć wiedzę z zakresu fizyki fazy skondensowanej i właściwych dla niej metod badawczych, fizyki współczesnej i stosowanej. Zajęcia prowadzone są w nowoczesnych laboratoriach zrewitalizowanego Wydziału Fizyki Technicznej, Informatyki i Matematyki Stosowanej PŁ. Podczas zajęć przygotujesz się do obsługi nowoczesnej i skomplikowanej aparatury pomiarowej stosowanej w wielu dziedzinach nauk.
Praktyki
Praca po studiach
- firmy wytwarzające nowoczesne urządzenia, które znajdują zastosowanie w takich dziedzinach jak: telekomunikacja, optoelektronika, multimedia, medycyna, wojsko, systemy pomiarowe, energetyka wysokonapięciowa, ochrona środowiska,
- przedsiębiorstwa rozwijające zaawansowane technologie informatyczne, optoelektroniczne i medyczne.
- laboratoria i ośrodki naukowo-badawcze (zagraniczne i krajowe).